seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Chia semínka jsou sice malá, ale nadupaná vitamíny, minerály a cennými látkami, proto jsou používána k přípravě pokrmů, ale i v kosmetice nebo k léčebným účelům.

Jsou vysoce výživná
Jedna polévková lžíce chia semínek obsahuje 138 kalorií, 4,7 gramů bílkovin, 8,7 gramů tuků a 11,9 gramů sacharidů. Mimo to obsahují velké množství vlákniny, vápník, železo, hořčík, fosfor nebo zinek. Z vitamínů převládají vitamín B1 (thiamin) a B3 (niacin). Nesmíme opomenout ani důležité omega-3 mastné kyseliny.

Jsou nabitá antioxidanty
Antioxidanty nejen že chrání tuky v chia semínkách před žluknutím, ale prospívají lidskému zdraví tak, že ochraňuje organismus před volnými radikály, které přispívají ke stárnutí nebo nemocem.

Silným antioxidantem je v chia semínkách kyselina chlorogenová, kyselina kávová, myricetin nebo kvercetin. Tyto látky chrání zejména naše srdce a játra.

Podporují hubnutí
Pokud se snažíte hubnout nebo si udržet postavu, chia semínka vám v tom pomohou. Jedna polévkové lžíce chia semínek obsahuje skoro 10 gramů vlákniny, což je třetina jejího denního doporučeného příjmu. Chia semínka navíc dokážou snižovat chuť k jídlu a poskytují pocit nasycenosti.

Mohou snížit riziko srdečních onemocnění
Díky vysokému obsahu vlákniny a omega-3 mastných kyselin dokáže konzumace chia semínek snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Rozpustná vláknina může pomoci snížit LDL cholesterol v krvi. Zároveň mohou semínka snižovat vysoký tlak, který je častou příčinou právě nemocí srdce.

Obsahují látky prospěšné kostem
Pro zdraví kostí jsou důležité látky, jako je vápník, fosfor nebo hořčík, které mají schopnost udržení minerální hustoty kostí, což je ukazatel jejich síly. Všechny zmíněné látky chia semínka obsahují, proto mají pozitivní vliv právě i na kosti. Dokonce proběhl experiment na krysách, kdy jedna skupina dostávala chia semínka po dobu 13 měsíců a druhá nikoliv. U první skupiny byl zjištěn zvýšený obsah kostních minerálů.

Dokážou snížit hladinu cukru v krvi
Konzumace chia semínek může pomoci s regulací krevního cukru, proto se doporučují lidem s různými typy diabetu. Trvale vysoké hladiny cukru jsou spojeny s rizikem vzniku onemocnění srdce. K potvrzení je ale zapotřebí více výzkumů.

Chia semínka lze jednoduše zařadit do stravy
Semínka nemusíte vařit, mlít, ani nijak složitě připravovat, jsou totiž vhodná ke konzumaci za syrového stavu. Jsou skvělým doplňkem pokrmů, můžete je namočit, přidat k ovesným vločkám, do pudinků, smoothies nebo použít při přípravě pečiva. Můžete jimi posypat salát nebo fungují jako pojidlo, můžete je tedy použít v případě, kdy vám chybí vajíčko, které potřebujete do receptu. Stačí smíchat dvě polévkové lžíce vody a jednu lžíci chia semínek a nechat 5 minut stát. Tuto směs použijte také k zahušťování, třeba polévek.
 
Zdroj: autorka článku, Harvard, Healthline, Studie o chia semínkách