5ef9ce4235d8bobrazek.png
Foto: Shutterstock

Kolíne, Kolíne, stojíš v pěkné rovině...
Vyhlášenou cyklotrasou středních Čech je ta, která spojuje města Kolín, Poděbrady a Nymburk. Nevýhodou je asi to, že je známá, takže na ní bývá velmi rušno. Ale romantická projížďka podél Labe vám všechno vynahradí. Trasu můžete začít u kolínského vlakového nádraží, projedete Velký Osek, kde žila rychlobruslařka Martina Sáblíková. Dalším místem, které stojí za zmínku, je Libice nad Cidlinou poblíž soutoku Labe a Cidliny. Jde o místo, kde do vyvraždění žil rod Slavníkovců.
5ef9cf59cb7ccobrazek.png
Foto: Shutterstock

Dojedete až do lázeňského města Poděbrady, kde se léčí například onemocnění srdce a cév. V Poděbradech můžete skončit koupáním v místním jezeru nebo pokračovat až do Nymburka. Profil trasy je rovinatý, však se také zpívá Kolíne, Kolíne, stojíš v pěkné rovině. Většinu trasy také tvoří asfalt, a na své si tak přijdou i milovníci in-line bruslí.

Délka trasy: cca 35 kilometrů (záleží, jak si cestu upravíte, protože možností je více)

Rybníkářským rájem
5ef9cfad720dbobrazek.png
Foto: Shutterstock

Částečně po silnici, ale převážně po štěrkových a zpevněných cestách vede cyklotrasa v jižních Čechách kolem Třeboně. Po cestě se můžete zastavit celkem dvaadvacetkrát u informačních tabulí, na kterých se dozvíte například zajímavosti o rybnících, které jsou právě pro Třeboňsko tak typické. Začíná se u rybníku Svět na okraji Třeboně, pokračuje se kolem Opatovického rybníka, minete třeba rybník Vyšehrad a okruh uzavřete zpátky v Třeboni. Cyklotrasa je převážně po rovině, takže je vhodná i pro méně zdatné cyklisty.

Délka trasy: cca 39 kilometrů

Rychlebské stezky pro zkušené i začátečníky
5ef9cfed14138obrazek.png
Foto: Shutterstock

Horská kola zúročíte při projíždění takzvaných Rychlebských stezek u stejnojmenných hor poblíž Jeseníků, u polských hranic. Tamní stezky jsou určené spíše pro zdatné cyklisty, kterým nedělá problém jízda v terénu. Začíná se i končí v obci Černá Voda a variant jízdy je několik. Můžete vyrazit například na traily pod Sokolím vrchem, jejichž okruh čítá kolem 20 kilometrů. Na trail podél Černého potoka, trail LČR a Vidnavský okruh mohou vyrazit i začátečníci a děti. První dva traily měří přibližně 18 kilometrů a se třetím dohromady je to asi 25 kilometrů. Lipovské stezky jsou ideální pro menší děti, protože mají jen 8 kilometrů.

Délka trasy: 8,18, 20, 25 kilometrů…

Po stopách baroka
5ef9d0350d41cobrazek.png
Foto: Shutterstock

Pokud chcete mít v rámci sportovního výletu i nějaké to kulturní vyžití. Vyzkoušejte trasu, která spojuje Hradec Králové s barokním komplexem Kuks, kde se můžete mimo jiné pokochat sochařskými výtvory Matyáše Bernarda Brauna. V tomto případě opět nejde o žádný náročný výlet, trasa je převážně po rovině a asfaltu. Vede Z Hradce Králové například přes Předměřice nad Labem, Smiřice, Josefov či Jaroměř až do Kuksu.

Délka trasy: cca 26 kilometrů

Po sportu zasloužené osvěžení
5ef9d0857bd9fobrazek.png
Foto: Shutterstock

Pokud chcete na kolo jen aby se neřeklo, ale nemáte v plánu se příliš unavit, popřípadě potřebujete děti naučit jezdit, je pro vás ideální trasa kolem přehrady Olešná na okraji města Frýdek-Místek. Povrch je asfaltový, a tedy vhodný i pro bruslaře. Až už budete mít kola dost, můžete se smočit v přehradě nebo se vyřádit v Aquaparku Olešná. Tamní autokemp nabízí i ubytování.

Délka trasy: cca 4 kilometry

Křížem krážem Beskydy
5ef9d0f068494obrazek.png
Foto: Shutterstock

Rájem cyklistů, tedy těch zkušenějších, jsou Beskydy a přilehlé okolí. Na jejich zdolání se vám budou hodit horská kola, protože samozřejmě nechybí kopce. Přehled tras najdete například na mtbbeskydy.cz a projet si jich můžete 36 o celkové délce kolem 1627 kilometrů. Beskydy nabízejí kratší i delší výlety, po zpevněných i méně zpevněných cestách. Opravdoví fajnšmekři si mohou vybrat trasu Velká Hřebenovka v délce 94 kilometrů. Pořádně si zastoupáte a zafuníte.

Délka trasy: 10 až 94 kilometrů

Z Prahy za Karlem IV.
5ef9d13d89372obrazek.png
Foto: Shutterstock

Ani Pražané nemusejí na cyklistiku rezignovat. Přímo z hlavního města vede hned několik tras. Jednu z nich můžete začít například v Radotíně a následně pokračovat do údolí Švarcavy, do Vonoklas, kolem místa, kde kdysi stával hrad Karlík, do Mořinky, až na Karlštejn. Po cestě není o stoupání nouze, ale lesy Českého krasu vám všechno úsilí vynahradí. Pokud si na tuto náročnou trasu netroufáte, dojedete na místo i podél Berounky, o poznání klidněji a s menší námahou. 

Délka trasy: cca 36 kilometrů

Čtěte také: 

Reklama