shutterstock-377425018.jpgFoto: Shutterstock

Útočte a nenechte ho vydechnout
Přichází domů později, než máte pocit, že by měl správně přijít? Zdá se vám navíc, že je v dobré náladě se spokojeným úsměvem? Zaútočte! Nandejte mu to pěkně zostra, jaký je to bídák, nevděčník a sobec. Nevadí, že vám poslal sms a je to dospělý, zralý člověk, který si svůj čas umí řídit a měl nepochybně nějaký důvod, proč přichází právě v tomto okamžiku. Na toto nehleďte. Je to váš partner a měl by se přeci chovat přesně tak, jak vy očekáváte! „Právě očekávání stojí velmi často za rozpadem vztahu. Mnohdy jedna strana od druhé očekává až nesplnitelné věci a činy,“ sděluje Lenka Matoušová, Case Manager projektu Servis vztahů.

Buďte nesamostatná a závislá
Pověste se mu na krk, vyžadujete 100% pozornost a chtějte po něm všechno hned, vlastně včera už bylo pozdě. A pokud se mu to nelíbí a neudělá to, urazte se. Na druhou stranu princ na bílém koni pro vás přece udělá vše, co vám na očích vidí a vše co si přejete. Anebo to bylo jen v pohádkách?

Babo, raď
Když nic jiného nezabere, pěkně mu poraďte. Každá rada je přeci drahá, ne? Řekněte mu, co má dělat, co si má myslet, jak se má tvářit, co si má oblíkat, co nesmí dělat na veřejnosti a co by naopak měl. Určitě bude nadosmrti vděčný, že potkal ženu svých snů!

Otázka za otázkou
Existuje celá baterie otázek, kterými svého partnera zaručeně otrávíte: Kam jdeš? Kdy přijdeš? S kým tam jdeš? Miluješ mě? S kým si píšeš? Kdo to je? Pokládejte tyto otázky často a s dostatečnou úporností. Pokud partner neodpovídá dostatečně podrobně, nebo se snad ještě vymlouvá a odpověď není dostatečně věrohodná, je třeba pořádně zvýšit hlas. Jestliže stále nemáte uspokojivou odpověď typu, že nikam vlastně jít ani nechce, zkuste se rozbrečet. Vhodné je ještě mezi slzami a smrkáním pokřikovat výčitky za vše, co vám od začátku vašeho vztahu provedl on i ta jeho povedená rodina.

Každý člověk potřebuje osobní prostor, a je jedno jestli je zadaný či nikoliv. Když své polovičce vezmete osobní prostor nebude ve vztahu dlouhodobě spokojený,“ vysvětluje Lenka Matoušová.

Fňuky fňuk
Moc prší nebo je moc slunce? Nějaký ten důvod se vždycky najde. Všechno špatně, pořád nějaký problém. Co víc dokáže naštvat, než věčně nespokojená, otrávená a naštvaná polovička? Tohle je spolehlivý imaginární hřebíček do rakve vašeho vztahu.

Žárlení je projev lásky?
Nepatříte mezi žárlivky, ale to byste měla! Žárlit můžete totiž naštěstí na cokoliv. Na jeho práci, bývalou přítelkyni, pomyslnou budoucí přítelkyni, sestru, matku i na jeho koníčky. Důležité je pořádně rozvinout fantazii, co všechno může mít raději než vás. A taky je dobré jeho lásku k vám neustále kontrolovat. Ujištění o jeho věrnosti zaručeně nejlépe najdete v jeho mobilu. A jestli tam najdete jedinou zprávu či e-mail od jeho kolegyně z práce, dejte mu to pořádně sežrat!

Pravda a víc než pravda
Největší úspěch ovšem bude mít, když ho pěkně shodíte před přáteli. Pořádně přeperte špinavé prádlo, postěžujte si, jak je nemožný, případně ho ještě srovnejte s někým, vedle kterého se bude cítit neschopný, méně atraktivní, slabý, prostě co nejvíce nedostatečný. Pokud do teď vydržel, tohle je jistota. Takové eso v rukávu!

Jestliže si to však na poslední chvíli rozmyslíte a partnera nakonec nebudete chtít úplně ztratit, zkuste se na něj třeba jen podívejte jinýma očima. Tak, jako byste ho viděla poprvé v životě. Jako cizí žena, která jej pozoruje v restauraci od jiného stolu. No není on nakonec naprosto úžasný? Nemáte náhodou chuť ho sbalit a odejít s ním domů? Udělejte to!

Ing-Lenka-Matousova.jpgO Lence Matoušové
Působí jako Case Manager a psychoterapeut v obecně prospěšné společnosti Women for Women, přesněji v jejím projektu Servisu vztahů, který poskytuje první pomoct v oblasti mezilidských vztahů. Lenčiným základním psychoterapeutickým východiskem je systemika, na základě které se s klienty pokouší najít řešení jejich obtíží, naplnit jejich naděje anebo se lépe smířit s tím, co v jejich životech nelze změnit. Práce psychoterapeuta ji velmi baví a naplňuje, obzvlášť když může být svědkem klientovy pozitivní proměny na cestě k lepšímu, šťastnějšímu a plnohodnotnějšímu životu.

Reklama