oranizace-seznam-i-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Je přeci fajn, když mají věci své místo – snadněji je najdeme, a to se třeba hodí hned po ránu. Představte si, že rozespalí kráčíte do koupelny, měli byste vlastně trochu víc spěchat, protože jste si v posteli poleželi delší dobu a čas na přípravu před odchodem do práce se krátí. Vstoupíte do koupelny, rozsvítíte, jdete k umyvadlu a hledáte kartáček na zuby a zubní pastu. No... Kartáček by se našel, ale došla pasta a kde je nové balení? A hledáním ztrácíte drahocenný čas.

Podle průzkumu IKEA Life at Home Report musely téměř dvě třetiny Čechů během pandemie podniknout změny v domácnosti. „Naše domácnosti se během pandemie covidu-19 staly multifunkčními místy, kde trávíme hodně času.  Provedli jsme průzkum Life at Home ve 34 zemích s 34 387 dotazovanými. Naším cílem bylo poznat, co většina lidí doma zažívá, a přiblížit se tak našim zákazníkům,“ vysvětluje Lucie Žáková, Direction Leader IKEA.

Věřte, že organizace domova stojí za to. Přestanete hledat věci, protože ty budou mít svoje stále místo. Zbavíte se věcí, které už roky leží na dně vašich šuplíků. Ušetříte peníze, protože v uspořádané domácnosti budete vědět, že danou věc již vlastníte a není třeba ji kupovat znovu. A hlavně! S uspořádaným domovem získáte více energie, protože se budete cítit lépe!

1. Mějte plán
Vrhnout se do organizace domácnosti bez nejasného plánu není dobrý nápad. Pravděpodobně buď skončíte hned na začátku, protože se na vás vyvalí obrovské množství věcí, které je třeba roztřídit, uspořádat, vyhodit apod., nebo se horko těžko dostanete do určité mety a nedostatek energie, vyčerpání a nechuť pokračovat vás ve vašem odhodlání přeruší.

Před samotnou organizací si především sedněte v době, kdy máte prostor nad věcí přemýšlet a vytvořte si plán–písemně. Postupujte po jednotlivých místnostech, nebo jednotlivých sekcích (oblečení, dokumenty, kosmetika atd.). Budete mít tak přehled, co jste už uspořádali, případně odložili do krabice Na vyhození, nevracet zpět.

2. Stanovte si konkrétní záměr vaší práce
Jak si jej stanovit? Položením otázky „Proč chci třídit?“ Dětské pokoje. To je téma samo o sobě. Ideální čas na organizaci dětského pokoje nastává většinou v době nástupu potomků do první třídy, kdy je třeba získat nový prostor pro sešity, učebnice a školní potřeby. Dobrou službu vám udělají například úložné boxy, kam se dá umístit vše, co není aktuálně třeba využívat. 

boxy.jpg
 Foto: Se souhlasem Ikea, Bonami a Action

3. Vrhněte se na věci, které pro vás nemají emoční význam
Je nesmysl začínat třídit staré rodinné fotografie a suvenýry z dovolených. Pravděpodobně nevytřídíte nic a u sklenky vína budete vzpomínat, jak jste se právě na této dovolené v Chorvatsku měli krásně.

Začněte s věcmi (podle plánu buď v místnosti, nebo podle zařazení věcí do sekcí), které se třídí poměrně snadno. V kuchyni je to například prošlé zboží v lednici, zapomenuté a nevyužité koření, staré opotřebené nádobí apod. V koupelně jsou to pak například prošlé kosmetické přípravky, jejichž použití po záruční době je nevhodné.

4. Chytře a přehledně
Úhledně uspořádané oblečení a doplňky v lidech vyvolávají spokojenost. Srovnejte své toaletní potřeby a ráno v koupelně nestrávíte věčnost. Objevte šikovné organizéry na boty, různě velké krabice do skříně, organizéry na kosmetiku i do šuplíku.

62307f35d9d90organizery.jpg
Foto: Se souhlasem Ikea, Bonami a Action

5. Hlavně jednoduše
Projděte si domácnost. Našli jste prázdný prostor ve skříni nebo v rohu pokoje? Různé háčky, police, úhledné krabice vám pomohou. Stejně jako chytrá řešení, která ukryjí kabely od televize i počítač. Když věci skryjete, pozitivní efekt se dostaví hned dvakrát – pořádek budete mít nejen v místnosti, ale i v mysli.

6. Pošlete to o dům dál
Ne všechny věci, které už nepotřebujete, musíte vyhodit do kontejneru. Prodejem, darováním pomůžete planetě i lidem kolem sebe. Zkuste zjistit, zda se v okolí nenachází komunitní centrum, které může pořádat bleší trhy, zboží můžete nabídnout i na internetu.

7. Nezapomeňte na odměnu
Říká se po práci koláče. Za každý splněný bod ve vašem plánu si dopřejte odměnu, třeba tu sladkou.

Zdroje: IKEA Life at Home Report, Lucie Žáková