Je přeci fajn, když mají věci své místo – snadněji je najdeme, a to se třeba hodí hned po ránu. Představte si, že rozespalí kráčíte do koupelny, měli byste vlastně trochu víc spěchat, protože jste si v posteli poleželi delší dobu a čas na přípravu před odchodem do práce se krátí. Vstoupíte do koupelny, rozsvítíte, jdete k umyvadlu a hledáte kartáček na zuby a zubní pastu. No... Kartáček by se našel, ale došla pasta a kde je nové balení? A hledáním ztrácíte drahocenný čas...

IKS.jpg

Podle průzkumu IKEA Life at Home Report musely téměř dvě třetiny Čechů během pandemie podniknout změny v domácnosti. „Naše domácnosti se během pandemie covidu-19 staly multifunkčními místy, kde trávíme hodně času. V IKEA sdílíme nadšení pro život v domácnosti a věříme, že domov je pro každého z nás to nejdůležitější místo na světě. IKEA proto provedla další globální kvantitativní průzkum Life at Home ve 34 zemích s 34 387 dotazovanými. Naším cílem bylo poznat, co většina lidí doma zažívá, a přiblížit se tak našim zákazníkům,“ vysvětluje Lucie Žáková, Home Furnishing Direction Leader IKEA Česká republika a dodává: „Díky výsledkům z Česka máme lepší přehled o neustále se vyvíjejících potřebách lidí v domácnosti. Můžeme tak našim zákazníkům lépe pomoci prostřednictvím různých tipů nebo nabídek. Domácnost, ve které se cítíte dobře, může pomoct i vašemu duševnímu zdraví. Proto doufáme, že naše praktické, přístupné a cenově dostupné výrobky našim zákazníkům pomohou znovu si vytvořit vztah k vlastní domácnosti a vyřešit mnoho složitých životních situací.„

IKSA.jpg

Věřte, že organizace domova stojí za to. Přestanete hledat věci, protože ty budou mít svoje stále místo. Zbavíte se věcí, které už roky leží na dně vašich šuplíků. Ušetříte peníze, protože v uspořádané domácnosti budete vědět, že danou věc již vlastníte a není třeba ji kupovat znovu. A hlavně! S uspořádaným domovem získáte více energie, protože se budete cítit lépe!

1. Mějte plán

Vrhnout se do organizace domácnosti bez nejasného plánu není dobrý nápad. Pravděpodobně buď skončíte hned na začátku, protože se na vás vyvalí obrovské množství věcí, které je třeba roztřídit, uspořádat, vyhodit apod., nebo se horko těžko dostanete do určité mety a nedostatek energie, vyčerpání a nechuť pokračovat vás ve vašem odhodlání přeruší.

OKA.jpg

Před samotnou organizací si především sedněte v době, kdy máte prostor nad věcí přemýšlet a vytvořte si plán–písemně. Postupujte po jednotlivých místnostech, nebo jednotlivých sekcích (oblečení, dokumenty, kosmetika atd.). Budete mít tak přehled, co jste už uspořádali, případně odložili do krabice Na vyhození, nevracet zpět.

LALA.jpg

2. Stanovte si konkrétní záměr vaší práce

Jak si jej stanovit? Položením otázky “Proč chci třídit?" Dětské pokoje. To je téma samo o sobě. Hračky, knížky, obrázky, oblečení apod. se v dětském pokoji kupí až zázračně. Ideální čas na organizaci dětského pokoje nastává většinou v době nástupu potomků do první třídy. Zde si můžete společně s dětmi stanovit společný záměr. Proč chceme protřídit dětský pokoj? Protože potřebujeme nový prostor pro psací stůl, protože musíme uvolnit místo učebním pomůckám, protože si dítě přeje větší postel apod. Pro pořádek a přehlednost můžete využít například šikovných krabic s víkem BLÄDDRARE.
623b23796bbcbobrazek.png

3. Vrhněte se na věci, které pro vás nemají emoční význam

Je nesmysl začínat třídit staré rodinné fotografie a suvenýry z dovolených. Pravděpodobně nevytřídíte nic a u sklenky vína budete vzpomínat, jak jste se právě na této dovolené v Chorvatsku měli krásně.

Začněte s věcmi (podle plánu buď v místnosti, nebo podle zařazení věcí do sekcí), které se třídí poměrně snadno. V kuchyni je to například prošlé zboží v lednici, zapomenuté a nevyužité koření, staré opotřebené nádobí apod. V koupelně jsou to pak například prošlé kosmetické přípravky, jejichž použití po záruční době je nevhodné.

Náš tip: Chytrým doplňkem v chladničce je otočný talíř, díky němuž nezapomenete ani na dobroty, které se ukrývají v zadní části. Jednoduše otočíte a vidíte.
623b23996bc1aobrazek.png

4. Chytře a přehledně

Úhledně uspořádané oblečení a doplňky v lidech vyvolávají spokojenost. Srovnejte své toaletní potřeby a ráno v koupelně nestrávíte věčnost. Objevte šikovné organizéry na boty, různě velké krabice do skříně, organizéry na kosmetiku i do šuplíku. Tím nejlepším přítelem každého milovníka uspořádané jsou proto boxy SKUBB.
623b23ad72074obrazek.png

Téměř v každé domácnosti se někde ukrývá hromada dokumentů, které touží po organizaci. Dobrou zprávou je, že menší zásuvkový díl, jako je HELMER, může být skutečnou pomocí. Každá zásuvka má otvor na štítek, takže vše dáte na své místo, a poté během několika sekund najdete, co hledáte. Zatímco kolečka vám usnadní přesunutí tohoto dílu tam, kam chcete.
623b23c02d4e6obrazek.png

5. Hlavně jednoduše

Projděte si domácnost. Našli jste prázdný prostor ve skříni nebo v rohu pokoje? Různé háčky, police, úhledné krabice vám pomohou. Stejně jako chytrá řešení, která ukryjí kabely od televize i počítač. Když věci skryjete, pozitivní efekt se dostaví hned dvakrát – pořádek budete mít nejen v místnosti, ale i v mysli.

623b23d862b45obrazek.png

6. Pošlete to o dům dál

Ne všechny věci, které už nepotřebujete, musíte vyhodit do kontejneru. Prodejem, darováním pomůžete planetě i lidem kolem sebe. Zkuste zjistit, zda se v okolí nenachází komunitní centrum, které může pořádat bleší trhy, zboží můžete nabídnout i na internetu. Některé obchodní řetězce nabízejí služby navíc, jako třeba IKEA, která od svých zákazníků vykupuje použitý nábytek a najde mu nový domov.

7. Nezapomeňte na odměnu

Říká se po práci koláče. Za každý splněný bod ve vašem plánu si dopřejte odměnu, třeba sladkou (ta vám prostor v bytě nezabere).

Více na IKEA.COM
623b2387d5e2aobrazek.png

Reklama