Nejeden rodič se po rozchodu potýká s nedostatkem peněz. Expartnerů, kteří se nemají k placení alimentů, je totiž až příliš mnoho. Jak včas odhalit, že i ten váš má v plánu brzy přestat posílat výživné na děti? Toto je žebříček nejčastějších znaků, které by vás měly varovat.

1) Nic není problém

Klára (34) prožívala snový rozchod s přítelem. Na všem se dohodli, rozdělili si majetek a jasno měli i ohledně svých dvou dětí. „Bez dohadů mi je nechal v péči a chvástal se, že jim bude posílat tučnou sumu. Nic pro něho nebyl problém a konverzaci na toto téma odmítal. Jenže ve skutečnosti jsme od sebe už třetí měsíc a zatím mi od něho na účtu nepřistála ani koruna,“ zlobí se. Odborníci jen přikyvují. Přílišná velkorysost deklarovaná partnerem při rozpadu vztahu totiž bývá jedním z varovných signálů, při nichž je třeba zbystřit.

Rada odborníka:

„Jedná se v podstatě pouze o únik, snahu oddálit domluvu, která nemá nic společného se skutečným přijetím zodpovědnosti. Pokud na tento přístup partnerovi kývnete, pravděpodobně brzy zjistíte, že po pár měsících odloučení, kdy na něj realita dolehne, je problém úplně všechno,“ potvrzuje Denisa Vopinková, odborná poradkyně programu VašeVýživné.cz.

2) Na to přece není potřeba žádné lejstro

Podobné je to s gentlemanskou dohodou. Jestliže se bývalý partner snaží vyhnout jakémukoli papírování, je pravděpodobné, že můžete očekávat zradu. „Karel byl odjakživa líný a velmi nerad chodil na úřady. Proto mi nepřišlo divné, když se chtěl na alimentech dohodnout pouze mezi čtyřma očima. Vždy ale byl férový, tak mě nenapadlo, že by mě mohl chtít vyšplouchnout, a na děti neplatit. Ale bohužel, spletla jsem se,“ stěžuje si Radka (45). Ani toto jednání není neobvyklé, a tak odborníci varují před přílišnou důvěrou. Pořádek dělá přátele.

Rada odborníka:

„Je třeba si uvědomit, že takové řešení je nevýhodné především pro vás jakožto oprávněného. Naopak povinnému dává gentlemanská dohoda svobodu, které bude rád využívat či ji zneužívat,“ radí Vopinková.

shutterstock
Foto: Shutterstock.com

3) Kam se stěhuju, to je moje věc

Jste již nějakou dobu od sebe a najednou se zdá, že partner je nedůtklivý pokaždé, když se ptáte na novinky z jeho života? Mějte se na pozoru. „Můj ex začal být rok po rozvodu tajemný, jako hrad v Karpatech. Když jsem pak viděla, že nabízí svůj byt k pronájmu, narovinu jsem se ho zeptala, zda se opravdu stěhuje a kam. On ale rychle odvedl řeč jinam. Za měsíc už bydlel neznámo kde, a za další měsíc od něho poprvé nedorazily peníze na děti,“ svěřuje se Jitka.

Rada odborníka:

„V programu VašeVýživné.cz evidujeme velké množství partnerů, kteří se snaží své bývalé rodině zmizet z dosahu. Na oko odjíždí pracovat do zahraničí, lžou o tom, kde budou bydlet. Mají pocit, že takovým způsobem oddálí povinnost platit výživné. Situaci si tím paradoxně zhoršují, neboť pak není možné se s nimi jakkoli domluvit a na řadu musí přijít řešení prostřednictvím trestního oznámení nebo exekuce,“ vysvětluje Vopinková.

4) Vždyť jsem bez práce!

Jednoho dne vám možná expartner zavolá s tím, že ztratil práci. To samé se stalo Petře (24): „Rovnou mi řekl, ať teď nějakou dobu rozhodně nepočítám s výživným. Jednoduše proto, že na něj nemá ani floka a netuší, jak dlouho bude hledat nový job.“ Ona s ním ale soucit neměla a dobře udělala. Že není odpuštění výživného na místě, hlásají i odborníci.

Rada odborníka:

„Ztrátou zaměstnání se partner rozhodně nevyvazuje z placení zákonného výživného. Pokud by se tím jeho situace radikálně zhoršila, je rozhodně lepším řešením navrhnout mu, ať zažádá o stanovení nové výše výživného, než mu splátky odpouštět. Celá řada partnerů navíc používá ztrátu zaměstnání jako nátlak, snaží se apelovat na city nebo naznačovat, že si na nich bývalý partner stejně nic nevezme,“ říká Vopinková.

shutterstock

5) Čekám novou rodinou

„Otec mých dětí poctivě platil celých šest let. Problém nastal až ve chvíli, kdy si s novou přítelkyní pořídil dalšího syna. Najednou potřebovali nové bydlení, nové auto, výbavičku, zkrátka samé výdaje a výdaje. Naše společné děti šly okamžitě na druhou kolej, na výživné mu nezbývaly prachy. Platil s velkým zpožděním a některé platby vynechal úplně,“ popisuje svou neblahou zkušenost Alena (49). A není v tom sama.

Rada odborníka:

„Právě nová rodina a s ní spojené výdaje jsou jedním z nejčastějších důvodů, proč partner přestává platit alimenty. Skloubit finanční potřeby dětí ze dvou různých rodin není nic jednoduchého. Nový protějšek navíc nebude mít pro alimenty často pochopení, protože jejich placení vnímá jako omezení vlastního vztahu,“ zmiňuje Vopinková.

6) Nechci se s dětmi už vídat, tak proč bych měl platit?

Brával si váš bývalý partner děti na víkend s železnou pravidelností, ale teď vás zásobí samými výmluvami, proč tak nemůže učinit? „I toto může být varovný signál, že se bude snažit vyvázat i ze zodpovědnosti hrazení výživného,“ nastiňuje Vopinková s tím, že ne vždy za tím musí být vypočítavost nebo pomstychtivost. Pro celou řadu partnerů je ztráta rodiny natolik traumatickou událostí, že se raději snaží minulost zcela vymazat, než aby je trápila. „V takovém případě doporučujeme překonat cokoli negativního, co mezi vámi je, a nahodit vztah - tentokrát již ne partnerů, ale dvou samostatných rodičů - zpět na koleje. Ze zkušeností rodičů, kteří požádali o pomoc program VašeVýživné.cz, je zřejmé, že partneři, kteří se svými dětmi tráví pravidelně čas, chápou mnohem lépe jejich finanční potřeby a výživné platí,“ radí.

Rada odborníka:

Že tomu tak skutečně je, potvrzuje Věra (38): „Když jsme byli manželé, neměl Mirek absolutně přehled, kolik peněz nás děti stojí. Nezajímal se o to, prostě měsíc co měsíc posílal na účet domluvenou částku. Později přiznal, jak mě tehdy podezíral, že valnou část peněž utratím za sebe. Když ale po rozchodu měl naše děti u sebe delší dobu, třeba na prázdniny, pochopil, že mi křivdil. Od té doby jsem od něj neslyšela ani slovo na téma zbytečně vysoké výživné,“ směje se.

7) Děti jsi chtěla ty, ne já

Možná jste si rodičovství prosadila vy, možná jste to vy, ke komu více přilnuly. To ale neznamená, že jsou jen vaše a bývalý partner na ně nemusí platit. Něco podobného se Adéle (27) pokoušel namluvit i její ex: „Ano, Kristýnku jsem chtěla hlavně já. Jenže on s tím souhlasil a je jejím otcem, to už nikdy nezmění. Vůbec nechápu, jak ho mohlo napadnout, že by se z toho vyvlékl!“ Pokud si i vy vyslechnete, že děti jsou hlavně vaše, nedejte se!

Rada odborníka:

„Je dobré připomenout, že i když se váš vztah rozpadl, rodiči jste i nadále vy oba. Partner by si měl uvědomit, že svou rodičovskou povinnost nemůže takovýmto způsobem odmítnout. Pro vás je pak k zamyšlení, co vedlo k náhlé změně jeho přístupu - zda to je pouze “uraženost”, nebo například frustrace, že děti nevídá tak často, jak by chtěl,” vyjmenovává Vopinková.

Čtěte také: