1. Jedna z největších show na světě

Eurovize se může pyšnit titulem největší hudební soutěž na světě a letos se jednalo o opravdu velkolepý zážitek. Trocha statistik – akce vyžadovala osm milionů kabelů pro osvětlení, zvuk a video, více než 2 000 speciálních svítidel, dohromady 23 700 zdrojů světla a 2 500 moderních hýbajících se světel, které mění barvy. Ocelové konstrukce vážily neuvěřitelných 140 tun. Na místě bylo přes 150 mikrofonů a více než 1 200 streamů zvuku. Po skončení jednotlivých vystoupení potřebuje tým průměrně 47 vteřin na změnu celé stage a její přizpůsobení následujícímu vystupujícímu.

2. Švédsko podruhé vítězem

Už od začátku hlasování a hodnocení poroty to pro švédskou zpěvačku Loreen vypadalo nadějně. Ne každý věřil, že to udrží, ale nakonec se tak stalo a Loreen se stala jedinou ženou na světě, která dvakrát vyhrála tuto soutěž a druhou osobou, které se to podařilo. Poprvé se to povedlo irskému zpěvákovi Johnymu Loganovi. Příští rok se tedy Eurovize bude konat ve Švédsku a shodou okolností to bude i 50 let od výhry švédské kapely ABBA.

64622b5999b16image.jpg
Foto: Profimedia

3. Finská extravagance si získala publikum

Finská delegace často sází na extravagance a bizár, ale ne vždy je to zárukou úspěchu. Tentokrát to vyšlo a píseň Cha cha cha od rappera Käärijä se stala velmi populární. Dokonce zažila i jeden z největších ovací a odezev od publika. Finsko se umístilo na druhém místě hned za Švédskem a od veřejnosti získal neuvěřitelných 376 hlasů. Na internetu se rozproudila debata o férovosti a o tom, že švédská Loreen už jednou vyhrála. Aktuálně se finský song drží na sedmém místě v celosvětovém žebříčku, což mluví za vše (Tattoo od Loreen je na pátém místě).

64622c34ce756image.jpg
Foto: Profimedia

4. Velká Británie nezažila úspěch

Eurovize se letos konala ve Velké Británii. Loni sice vyhrála Ukrajina, ale vzhledem k válečné situaci se na území Ukrajiny soutěž konat nemohla. Narozdíl od loňského úspěchu Británie zažila poměrně neúspěch. Skončila totiž předposlední s 24 body, za ní bylo už jen Německo. 

5. Princezna Kate hrála na klavír

Během úvodního vystoupení Kalush Orchestra se za klavírem objevila i Kate z královské rodiny. Eurovize opět nezklamala a představila opravdu speciální hosty. Její vystoupení sice trvalo pouhých 10 sekund, ale to k ohromení publika rozhodně stačilo.

profimedia-0775772247.jpg
Foto: Profimedia

6. Vystoupení s handicapovanými tanečníky

Sam Ryder z Británie vystoupil s novým singlem Mountain. Emotivní zejména bylo to, že se na podiu objevili tanečníci s postižením a protetickými končetinami.

7. Legendy Eurovize na scéně

Jako každý rok, i letos se objevili nejen vítězové minulých ročníků Eurovize, aby potvrdili své skvělé dovednosti a předvedli se v celé své kráse. Nechyběla Sonia, Sam Ryder, Duncan Laurence, Netta, Cornelie nebo Freyr.

Zdroj: eurovision, escarena, inews, bcc