jidlo.jpg

Foto: Shutterstock

Spánek je nenahraditelnou součástí lidského života, zajišťuje zdraví i přežití lidského organismu. V případě, kdy je nekvalitní nebo nedostatečný, výrazným způsobem ovlivňuje nejen naše chování, ale také naše zdraví. Pro každého je nezbytný. Je to čas, kdy nabíráme potřebné síly na další den. Někdy se ho dočkáváme ale velmi obtížně.

Dbát a dávat si pozor na to, co jíme, bychom samozřejmě měli nejen před spaním. Některé potraviny příchod spánku narušují, anebo dokonce významně oddalují, obdobně jako tomu je u míst. Některá pro náš organismus mohou působit rušivě, jiná naopak uklidňujícím dojmem. 

Čokoláda jako nepřítel spánku číslo jedna

Je známo, že na konzumaci čokolády může vzniknout závislost. Její večerní pojídání není vhodné ani pro naše tělo, ani pro náš spánek. „Čokoláda obsahuje kofein. Nejvíce kofeinu je obsaženo v tmavé formě čokolády. Kofein se nachází v kakaových luscích, které se využívají k její výrobě. Pokud sníte čokoládu obsahující cukr, nabudíte na krátkou chvíli tělo, ale na druhou stranu vám tělo nepoděkuje, jelikož vyžaduje spánek,“ radí David Buchta, propagátor zdravého životního stylu ze společnosti Primulus.

Před spaním vyberte to správné ovoce a zeleninu

Ovoce se zeleninou jsou nedílnou součástí snad každého vyváženého jídelníčku. Co vás však může překvapit je fakt, že některým druhům zeleniny by bylo před spaním záhodno se vyhnout. „Květák nebo brokolice sice obsahují protein, který reguluje spánek, podílí se na tvorbě serotoninu – hormonu podporujícího spánek, ale obsahují také vlákninu, jež je těžko stravitelná,“ říká David Buchta. Před spánkem je vhodné se vyhnout například i pomerančům a malinám, které jsou náročné na trávení. To samé platí o celeru. Dobré je pak také vynechat třešně.

Zelený a černý čaj

Společnost je obecně rozdělená na dva tábory. Na lidi, kteří milují čaj a na ty, kteří upřednostňují kávu. Byť je zelený čaj ohromný pomocník například během spalování tuků, obsahuje také značné množství kofeinu, který spánek oddaluje. Nezapomeňme pak také na čaj černý, který obsahuje ještě větší množství kofeinu.

Červené maso jako zabiják spánku

Do červeného masa řadíme maso hovězí, skopové či vepřové. Patří mezi něj ale také maso kachní, zvěřina či husí maso. Tento druh masa je bohatý na bílkoviny. Před spaním bychom jej tedy neměli jíst, jelikož si tělo během spánku nemusí nejlépe poradit s trávením proteinů.

Káva

Mnoho lidí si dnes bez kávy nedokáže představit den. Pijeme ji ráno, odpoledne i večer, doma, ve škole i v práci. Zkrátka při jakékoliv příležitosti. Pomáhá nám zůstat vzhůru a díky ní se cítíme méně unavení. Proč si ji tedy nedávat před spaním? Odpověď je jednoduchá. Kofein. Pokud se chcete vyspat, určitě si kávu v žádné formě před spaním nedávejte. 

Tučná jídla

Kdo by neznal vrtkavé myšlenky během večerního sledování televize a komu by se nestalo, že si odskočil pro nějakou slanou dobrotu do spíže. Třeba v podobě brambůrek. Pro dobrý spánek je však moudré se podobně tučným potravinám vyhnout, neboť po jejich konzumaci naše tělo může začít špatně trávit, a dokonce může přijít i žaludeční nevolnost.

Ostrá jídla přinášejí noční můry

Patříte mezi milovníky ostrých jídel? Libujete si například v indické či ostré mexické kuchyni? Pokud máte problémy se spánkem a chtěli byste se dobře vyspat, neměli byste jíst ostrá jídla před spaním. Během spánku se proces trávení zpomaluje, a navíc musí tělo na trávení ostrých těžkých jídel vydat velké úsilí.

Reklama