Zapomeňte na velikonočního zajíčka, ve Francii sladkosti nosí zvony
Jedna z francouzských velikonočních tradic je taková, která diktuje, aby kostelní zvony přestaly o Velikonocích na znamení úcty k Ježíšově smrti zvonit. Dětem se pak jejich mlčení vysvětluje tak, že zvony odletěly do Říma, aby je požehnal papež. Ráno na Velikonoční neděli – Ježíšovo zmrtvýchvstání se pak zvony „vrací“ do Francie naložené sladkými dobrotami, které shazují dětem do zahrad. Jakmile jsou zpět ve svých věžích, začnou znovu radostně zvonit.
Foto: Shutterstock
Společná obří omeleta v Bessières
K Velikonocům patří samozřejmě tradiční pochutiny a také spousta jídla z vajec. Ve městě Bessières ve Francii se v pondělí ráno schází tisíce lidí, aby připravili obří omeletu, která se obvykle skládá z 15 000 vajec a 40 kuchařů. Udělat ji, musí být docela fuška.
Foto: Profimedia
Velikonoční čarodějnice z Finka a Švédska
Ve staletém lidovém rituálu se děti ve Finsku i Švédsku převlékají za velikonoční čarodějnice (påskkärring) a chodí koledovat od dveří ke dveřím. Na sobě mají děti barevné šátky, malují si obličeje a nosí svazky zdobených vrbových proutků, obrazů a kreseb, které vyměňují za dobroty.
Foto: Shutterstock
Velikonoční ohnivá kola v Německu
V Německu je tradicí, že se na Bílou sobotu zapalují ohně. Na kterých místech dokonce lidé nacpou obrovské balíky slámy do dřevěného kola, zapálí ho a kutálí z kopce. Říká se tomu Osterrad. Mezi další tradice v Německu patří zdobení velikonočního stromu ručně malovanými vejci, známé jako Ostereierbaum.
Foto: Profimedia
Španělské průvody v kostýmech a hábitech
Ve Španělsku je Svatý týden známý jako Semana Santa. Jeho oslavy se zde nesou v duchu obrovských a propracovaných náboženských procesí, která se konají v téměř každém městě a vesnici po celé zemi. Lidé pochodují ulicemi v kostýmech nebo hábitech s kapucí, nesou složitá náboženská nosítka zobrazující různé výjevy z bible, často za doprovodu živé hudby. Některé z nejznámějších pochodů se odehrávají v Zamoře, Valladolidu, Seville a Granadě.
Foto: Shutterstock
Hořící pochodně a stovky let starý zvyk v Itálii
V Itálii se na Velký pátek pořádá obrovská mše v bazilice svatého Petra, kde se slaví Via Crucis neboli křížová cesta. Během mše je na noční obloze vztyčen obrovský krucifix vyrobený z hořících pochodní.
Ve Florencii je Velikonoční neděle ve znamení Scoppio del Carro. Je o stovky let starý zvyk, kdy je obrovský starožitný vůz plný ohňostrojů zapálen raketou ve tvaru holubice poté, co byl vytažen na malé náměstí voly.
Foto: Shutterstock
Na Filipínách se nechávají lidé ukřižovat, dobrovolně!
Oddaní katolíci na Filipínách se na Velký pátek dobrovolně nechají „ukřižovat“. Znovu se tak snaží tvárnit Ježíšovo utrpení na kříži. Obřady postní doby San Pedro Cutud v provincii Pampanga, ve které jsou věřící přibíjeni na kříže, aby odčinili hříchy své nebo svých příbuzných, jsou sledovány tisícovkami lidí. Kajícníci si dobrovolně nechávají zatloukat hřebíky o délce dvou palců do dlaní a chodidel. Církev však tento podivný zvyk již dávno odsoudila. Někteří lidé se zase bičujíc pomocí bambusových tyčí s provazem.
Foto: Shutterstock
Zdroje: Go To Bermuda, CNN, The Guardian, Scandinavia Standard, Visit Florence, German Way, National Geographic, Sacreblue, Spain Info
Nový komentář
Komentáře
Děkuji za informace - zajímavé