Ve frontě u vleku postávají dvě ženy. Zatímco Veronika setřásá sníh z lyží, které už stejně jako její lyžařské boty něco pamatují, Lucie brázdí svahy na skoro nových prkýnkách a na nohou má parádní přezkáče. Uhodnete, která z nich si došla pro lyžařskou výbavu do půjčovny a která používá svou vlastní?

Pokud jste přesvědčeni, že služeb půjčovny využívá Lucie, hádáte správně. Usoudila totiž, že nejezdí na hory tak často, aby se jí vyplatilo utrácet za vlastní vybavení. Počítejte s ní: Zatímco nové lyže by ji stály minimálně sedm tisíc (ale spíš víc) a boty dalších pět, za celoroční půjčovné kompletu (lyže, boty a hole) zaplatí Lucie například v síti Happy Sport jen 2640 korun.

lyže

„Máte pěknou bundu,“ osloví Lucii Veronika, zatímco se pomalu sunou k turniketu. „Jé, děkuju. Za oblečení obvykle moc neutrácím, ale zůstaly mi nějaké peníze, tak jsem si letos dopřála novou,“ rozzáří se Lucie. Veronika zvedne palec a dodá: „Já si budu muset koupit příští rok všechno nové, jen se podívejte, na čem lyžuju.“A nenapadlo vás zajít si do půjčovny? Právě díky tomu jsem ušetřila – i na tu bundu,“ nadhodí Lucie.

Nedělejte si zbytečné starosti

Veronika se při pohledu na Luciiny zánovní lyže a lyžařské boty podiví. Až teď si uvědomí, že si vlastně půjčovnu lyžařských potřeb mimoděk představuje jako ponurou sklepní místnost, která je plná starých otřískaných prkýnek a opotřebovaných bot z roku raz dva, s nimiž si dojedete v lepším případě pro ostudu, v horší pro nějaké zranění. Když se odváží říct to nahlas, Lucie se rozesměje: „Taky jsem si to dřív myslela. Ale když si vyberete nějakou velkou a moderní půjčovnu, je to v pohodě. Navíc ať už jedete na hory jednou za rok, nebo každý druhý víkend, půjčování lyžařské výbavy má i další velké výhody – myslím kromě úspory peněz. Chcete je slyšet?“ To už sedí vedle se na sedačce lanovky, a když Veronika přikývne, Lucie spustí:

lyže

  • Nemusím se starat o servis lyží.

Neztrácím čas cestou s lyžemi do servisu a následným vyzvedáváním. A zároveň se nemusím bát, že se zraním kvůli tomu, že mám třeba špatně seřízené vázání.

  • Nemusím se starat, kam s nimi mimo sezónu.

Bydlíme v menším bytě a jsem ráda, že nepotřebuji přemýšlet, kam na půl roku odložím tak neskladné věci, jako jsou lyže a přezkáče.

  • Chci si dopřát lyže z nejnovější kolekce.

Ne že bych byla tak marnivá, ale kdo by rád nevyzkoušel poslední model lyží, aby mohl otestovat, co dokážou. Mám v plánu si příští rok jedny fungl nové vypůjčit – nestojí to o moc víc. Vím, že v Happy Sportu, kam chodím, stojí celoroční zapůjčení kompletu s top modelem lyží 4040 Kč. Pořád o dost méně, než kolik bych zacvakala v obchodě.

  • Chci mít možnost vyjet na hory, kdykoliv dostanu chuť.

Vybavení si můžete vypůjčit i na kratší dobu, klidně na den, víkend nebo týden, ale já dávám přednost celoročnímu zapůjčení. Vypravím se do půjčovny v září nebo v říjnu a pak si jedu na hory, kdykoliv se mi zachce. A když si náhodou vyberu nevhodné lyže, nejsem odsouzena trápit se s nevyhovujícím kouskem až do jara. V případě potřeby je můžu vyměnit za jiný model nebo jinou velikost.

  • Nemám nervy běhat na horách po půjčovnách.

Máte pravdu, lyže i s botami se dají půjčit až na horách. Jenže kdo vám zaručí, že na vás zbydou nějaké vhodné? Anebo že vám skutečně padnou v případ, že si je zarezervujete předem? Kdepak, to je pro mě stres.

  • Půjčuju vybavení i pro děti.

I kdybych náhodou nechodila do půjčovny kvůli sobě, určitě bych tam zašla pro lyžařský set pro děti. Rychle rostou a neznám nic otravnějšího, než s nimi chodit po obchodech, abych za rok, nebo i za půl ty pracně nakoupené věci se ztrátou prodávala, protože už jsou jim malé.

Víte, dřív jsem se snažila pořizovat jim všechno o číslo větší, ale teď už vím, že u lyžařského vybavení to je špatně, protože se pak dětem velké lyže špatně ovládají a v příliš velkých botách si mohou při pádu zranit nohu. Další možnost je zajít do bazaru, ale já nejsem expert a houby poznám, jestli se mi prodávající nesnaží vnutit lyže po Krakonošově babičce – chci říct, že lyže na odpis fakt nepoznám. Vím, že když zajdu do půjčovny a náhodou v polovině sezóny zjistím, že je dítěti bota malá, není problém ji vyměnit za větší číslo.

 lyže

Jak poznat dobrou půjčovnu

Vidíte, moje děti zrovna támhle lyžují s manželem,“ mávne Lucie hůlkou směrem k dolní modré sjezdovce. „Chtěla jsem se trochu projet a místo toho vám tu dělám přednášku,“ usměje se trochu omluvně na Veroniku. Ta ale namítne, že to pro ni bylo moc užitečné.

Taky má dvě děti, které však na rozdíl od těch Luciiných ještě na svahu nestály. Chtěla jim vypůjčit lyže a přezkáče od sestřenice, jenže to nevyšlo, tak už se bála, že budou muset vyrazit do krámu. „Jenže těžko odhadnete dopředu, že je to bude bavit. Protože když ne, je to pak spousta zbůhdarma vyhozených peněz,“ poznamená Veronika s tím, že neví, jak pozná, že půjčovna, do které se vydá, je dobrá? Lucie se při nasazování brýlí a natahování rukavic zamyslí. Kvalitní služby poskytuje podle ní taková:

lyže

  • kde zákazník uvidí, že všechny lyže jsou po servisu – i laik to pozná podle toho, že na skluznici není žádný škrábanec a hrany nejsou rezavé. Nabízené lyže by měly být maximálně čtyři až pět let staré.
  • která je spojena s prodejnou a servisem, kde lze dokoupit vše, co si klient nepůjčí.

Výbava na lyže nejsou jen lyže, boty a spolehlivé hole, ale také helma, rukavice nebo páteřák, jejichž výběru je také potřeba věnovat pozornost.  

  • kde se personál nejdříve zeptá, kam jede zákazník lyžovat, jestli jezdí na pohodu nebo preferuje sportovní výkony, zda vyráží na svah hned ráno, nebo až odpoledne, a preferuje jízdu na sjezdovce nebo spíš freeride. A teprve pak vybere prodávající tři nebo čtyři páry lyží, aby si zájemce mohl sám zvolit. 
  • jsou schopni a ochotni vám odpovědět na otázku, kolikrát a na jak dlouho již byly dané lyže vypůjčené. Seriózní půjčovny nabízené výrobky pravidelně obměňují a po každém použití servisují.

„Prima, budu na to na všechno myslet,“ říká Veronika, „a moc vám děkuju. Myslím, že jste mi do budoucna ušetřila dost peněz i času. Nejvíc se těším, až si příští rok taky půjčím nějaké super lyže.“ A protože byl čas na oběd, rozloučily se, s požitkem sjely svah a vyrazily každá za svou rodinou.

lyže

Uložit

Reklama