Dýchání pomáhá při stimulaci parasympatického nervového systému, který pomáhá regulovat srdeční tep, průtok krve a trávení. Pomáhá také snadněji zvládat stresové situace. Aby váš dech správně fungoval, je důležité správně dýchat. Vyzkoušejte tedy dechová cvičení. Čím více budete cvičit, tím větší užitek z toho budete mít.

O důležitostech dechových cvičení na svém Instagramu často veřejně mluví také koučka úzkosti, emoční inteligence a somatiky Nicole Pond. „Když jsem poprvé začala dělat dechová cvičení, byla jsem k tomu velmi skeptická. Nevěřila jsem, že něco tak jednoduchého může mít tak velký dopad na můj nervózní mozek. Rozhodla jsem se tedy prozkoumat, co za tím stojí, a zjistila jsem, že existuje spousta solidních výzkumů, které ukazují, jak pozoruhodné to může pro léčbu být,“ píše Nicole Pond v jednom ze svých příspěvků.

dech.jpg

Foto: Shutterstock

Sdílela také 7 dechových cvičení, která vám mohou pomoci s úzkostí:
 
1. Prodloužený výdech

Před velkým nádechem zkuste místo toho důkladný výdech. Vytlačte všechen vzduch z plic a poté je jednoduše nechte přirozeně naplnit. Pokuste se o to, aby byl výdech delší než nádech a opakujte 5-10 minut.

2. Dýchání do břicha

Nejprve si pohodlně lehněte. Položte si jednu ruku na břicho a druhou na hrudník. Nadechněte se nosem a všimněte si, že se vám zvedá břicho. Hrudník by měl zůstat relativně v klidu. Našpulte rty a vydechněte ústy. Zkuste zapojit břišní svaly, abyste na konci dechu vytlačili většinu vzduchu.

3. Zaměření dechu

Všimněte si, jaký je to pocit, když se normálně nadechujete a vydechujete. Pokud cítíte nějaké napětí, skenujte mentálně své tělo. Pomalu a zhluboka se nadechněte nosem a všimněte si, jak se vám rozšiřuje břicho a horní část těla. Při výdechu se pak cítíte pohodlně a uvolněně. Věnujte pozornost zvedání a klesání břicha. Představte si, že vás nádech zaplavuje jako jemná vlna, a představte si, že váš výdech odnáší negativní myšlenky a energii pryč, daleko od vás. Nenechte se rozptylovat. Pokud se to stane, vraťte pomalu pozornost zpět ke svému dechu.
 
4. Rovnoměrné dýchání

Zavřete oči a po několik nádechů věnujte pozornost tomu, jak normálně dýcháte. Poté pomalu při nádechu nosem počítejte 1, 2, 3 a 4. Vydechněte na stejné čtyři doby. Při nádechu a výdechu pamatujte na pocity plnosti a prázdnoty v plicích.
 
5. Rezonanční dýchání

Lehněte si, zavřete oči a po dobu šesti sekund jemně vdechujte nosem se zavřenými ústy. Nenaplňujte příliš plíce vzduchem. Vydechujte šest sekund a nechte svůj dech pomalu v klidu opustit tělo. Pokračujte dalších 10 minut. Poté buďte dalších pár minut v klidu a soustřeďte se na to, jak se po fyzické stránce cítíte.
 
6. Lví dech

Posaďte se se zkříženýma nohama, dejte ruce na kolena, ruce a prsty natáhněte a nadechněte se nosem. Vydechněte ústy a vokalizujte přitom výdech – „ha“. Během výdechu otevřete ústa tak široce, jak jen můžete, vyplázněte jazyk a natáhněte ho dolů k bradě, jak jen to půjde. Při výdechu se zaměřte na střed čela (třetí oko) nebo na konec nosu. Při dalším nádechu uvolněte obličej a opakujte cvičení až šestkrát. V polovině vyměňte překřížené nohy.

7. Střídejte nosní dírku

Pravým palcem si zacpěte pravou nosní dírku a levou pomalu vdechujte. Pak sevřete nos mezi pravým palcem a prsteníčkem a na chvíli zadržte dech. Pravým prsteníčkem zacpěte levou nosní dírku a vydechněte pravou. Chvíli počkejte, než se znovu nadechnete. Pomalu se nadechněte pravou nosní dírkou a znovu sevřete nos. Tak na chvíli vydržte. Nyní uvolněte levou stranu a vydechněte. Chvíli počkejte, než se znovu nadechnete. Opakujte tento cyklus nádechu a výdechu každou nosní dírkou až 10krát.

Zdroje: Insider, Instagram Nicole Pond

Reklama