Mezi významné tvůrce české detektivky patří Jan Cimický, Václav Erben, Eduard Fiker, Pavel Hejcman, Josef Škvorecký, Emil Vachek a Jaroslav Velinský. Pokud jste nikoho z nich nečetli, máme pro vás pár tipů, čím byste mohli začít.

cimickýJan Cimický „Vražda na ostrově Lefkada / Vražedná past“

Jan Cimický nesedí jen ve své ordinaci, ale hodně píše. Je předsedou České sekce Světové asociace autorů detektivní literatury. Za romány „Dívka z přehrady“, „Oddychový čas“ a „Vražedná past“ dostal Ceny Jiřího Marka. Kromě detektivek píše i romány, cestopisy, biografické ságy o osudech svých předků, vydal šest básnických sbírek a dokonce i čínské pohádky. V nakladatelství Olympia nyní vychází soubor dvou jeho detektivních příběhů Vražda na ostrově Lefkada a Vražedná past.

erbenVáclav Erben „Poklad byzantského kupce“

Případy jeho detektiva, kapitána Exnera, všichni známe. Dominovaly po tři desetiletí české škole tohoto žánru. Exner není klasický vyšetřovatel ve službách SNB. Má trochu zápaďácký šmrnc, miluje ženy, dobré jídlo a pití a má vybrané způsoby. Známe ho z mnoha televizních adaptací a z Hříchu pro pátera Knoxe.

 

 

fikerEduard Fiker „Série C-L“

Viděli jste film Na kolejích číhá vrah? Byl natočen podle první části této Fikerovy knihy. Zločin tu vyšetřuje dvojice kriminalistů Kalaš – Karlíček, která prochází volnou trilogií Zlatá čtyřka – Série C-L – Kilometr devatenáct. V tomto příběhu vše odstartuje výbuch vlaku s bankovkami. Nedaleko se najde tělo zastřelené ženy.

 

 

škvoreckýJosef Škvorecký“3 x poručík Borůvka“

Jde vlastně o komplet 4 knih: Konec poručíka Borůvky, Smutek poručíka Borůvky, Návrat poručíka Borůvky a Hříchy pro pátera Knoxe. Jasně, všichni to známe, Zlata Adamovská v roli barové zpěvačky, která si hraje na detektiva. No a poručíkem Borůvkou to všechno začalo. Jeho první příběh napsal Škvorecký na počátku šedesátých let. Chtěl stvořit inteligentní detektivku s obyčejným kriminalistou v hlavní roli. Jenže nakonec ho divoká doba natolik ovlivnila, že kromě honění zločinců psal i o ní. Stejně jako sám autor, i jeho hlavní hrdina Borůvka nesnesl žít v naší nesvobodné zemi a odešel do kanadského exilu.

iíJaroslav Velinský „Dan Young 1 - Nebezpečí odjinud“

Jaroslav Velinský vyniká (kromě psaní detektivních příběhů) také ve fantasy a sci-fi románech. Tento příběh vypráví o udatném poručíku Space Interpolu Danu Youngovi, prototypu akčního hrdiny kreslených seriálů, který se ve svých prvních čtyřech dobrodružstvích seznamuje a posléze na život a na smrt utkává s takřka nezničitelným nepřítelem.

 

 

 

 

 

TIP: Více detektivních příběhů najdete na Dobré Knihy.cz

 

!!! POZOR SOUTĚŽ !!!

Vyhrajte jednu z pěti poukázek na nákup z Dobrých knih!

Soutěž najdete ZDE.

Reklama