Oslavenkyně Hana Zagorová

Devět vítězství v anketě o Zlatého slavíka a více než milion prodaných desek má na svém kontě oslavenkyně – zpěvačka Hana Zagorová, přezdívaná fanoušky Hanička–Písnička.

Narodila v Petřkovicích u Ostravy, v rodině stavebního inženýra a učitelky gymnastiky 6. září 1946.

Hanička-Písnička - devítinásobná Zlatá slaviceJako jediná z „protežovaných“ kulturních osobností Hana Zagorová v červnu 1989 podepsala petici Několik vět, v níž hnutí Charta '77 požadovalo propuštění politických vězňů a svobodu slova. Okamžitě jí byla zastavena činnost a až do pádu komunistického režimu nesměla veřejně vystupovat. Jako odstrašující případ ji uvedl i generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš ve slavném projevu na Červeném Hrádku.

Znovu zazpívala na veřejnosti v listopadu 1989 společně s Jaroslavem Hutkou.

Přesto, že původně chtěla být cirkusovou akrobatkou, nakonec ale zvítězilo herectví. Po střední škole byla přijata na Janáčkovu akademii múzických umění (JAMU).

Již v době středoškolských studií zpívala s Ostravským rozhlasovým orchestrem. Kvůli vysoké škole načas přerušila aktivní vystupování a obnovila je v roce 1966, kdy začala spolupracovat také s Orchestrem Gustava Broma.

Ve třetím ročníku JAMU onemocněla vážnou chorobou krve, takže je od té doby odkázaná na transfuze.

Od roku 1969 hostovala v divadle Apollo a významnou etapou v její kariéře bylo především dvouleté účinkování v divadle Semafor v roli Bludičky ze hry Kytice.

V té době již navázala spolupráci s Karlem Vágnerem, který se na 20 let stal kapelníkem její doprovodné skupiny. Po jejím boku se postupně vystřídali zpěváci Michal Prokop, Petr Rezek a od roku 1981 populární duo Stanislav Hložek a Petr Kotvald.

Mimořádně úspěšné období, korunované ziskem devíti Zlatých slavíků v letech 1977 až 1985, provázely hity Diskohrátky, Maluj obrázky, Duhová víla a duet Setkání s italským zpěvákem Drupim.

Hrála jednu z hlavních rolí ve filmu Zdeňka Podskalského Trhák a účinkovala v televizních recitálech Dluhy Hany Zagorové a Výtah v hotelu Sen, k nimž si psala scénáře. Připravovala a uváděla noční televizní pořad s názvem Když nemůžu spát.

...se svým životním partnerem Štefanem MargitouJe autorkou řady písňových textů a v roce 1996 napsala autobiografickou knihu Než to zapomenu. Spolupracovala rovněž s TV Nova na zábavném pořadu Hogo Fogo.

Znovu začala koncertovat v roce 1996 a v roce 1998 vydala nové album Já? a následně alba Hanka (2001), za které získala Zlatou desku a Navěky zůstane pouze čas (2003).

Hana Zagorová je podruhé vdaná. V roce 1992 se po šestiletém manželství rozvedla s baletním mistrem Vlastimilem Harapesem a vzala si tenoristu Štefana Margitu.

Reklama