Křížení nohou
Velký nešvar hlavně u nás žen. Sezení, kdy máme jednu nohu přehozenou přes druhou vypadá sice ladně, ale lékaři ho ze zdravotního hlediska nedoporučují praktikovat příliš často, jelikož zvyšuje krevní tlak. Pravidelné křížení navíc zatěžuje kyčle a klouby, doprovodným efektem pak často bývá také bolest, brnění nebo necitlivost. Zvyšuje se také riziko vzniku krevní sraženiny v nohách kvůli vyššímu stlačení žil. Místo křížení v kolenou zkuste tedy sedět s nohama překříženýma v oblasti kotníků, které nestlačuje žíly.
Foto: Shutterstock
Nošení levných slunečních brýlí
Máte doma spoustu levných brýlí, které třeba střídáte podle outfitu? I když vás vyšly třeba jen na pár stovek, je to velký risk. Obyčejné brýle ze supermarketů nebo tržišť jsou vyrobeny z nekvalitních plastů a s minimální nebo dokonce žádnou UV ochranou. A tak je riziko poškození sítnice kvůli UV záření hodně vysoké. Pokud jsou čočky slunečních brýlí vyrobeny z hodně levných materiálů, mohou také zkreslovat. Oči se přitom zcela přirozeně snaží vidět jasně, více se namáhají. A tak dlouhodobé používání nekvalitních čoček může vést až ke zhoršení zraku. Chraňte si tedy to nejcennější - svůj zrak a raději si připlaťte za kvalitní brýle z optiky.
Jídlo na pracovním stole
Nestíháte a máte v často takový stres, že oběd rychle zhltnete na stole u počítače? Tak na to také velký pozor. Uvědomte si, že se tu hromadí spousta bakterií, které se tam při nejrůznějších činnostech nastřádaly a nejsou zrovna dobré pro vaše trávení. Váš mozek si navíc také potřebuje odpočinout a soustředit se na trávení, a to při konzumaci a sledování monitoru půjde opravdu těžko. Když si budete dopřávat opravdovou pauzu třeba i s malou procházkou, vaše zdraví vám určitě poděkuje a práce vám půjde také lépe od ruky.
Foto: Shutterstock
Nošení upnutých kalhot
Zeštíhlují postavu, opticky prodlužují nohy a navíc jen tak nevyjdou z módy. To jsou skinny džíny, které si oblíbila spousta žen. Věřte ale, že vaše močové cesty a nervy prostupující stehny z nich dvakrát nadšené nebudou. Podle lékařů nemůže v upnutých kalhotách nemůže krev správně proudit, a díky tomu může dojít k brnění a necitlivosti v končetinách a ke vzniku onemocnění zvanému meralgia paresthetica (nemoc brnícího stehna). Hrozí také možnost kvasinkových onemocnění. A pokud se se do upnutých kalhot soukají pánové, koledují si o torzi (přetočení) varlete, infekci močových cest, inkontinenci i snížení plodnosti, případně i dočasnou úplnou neplodnost, neboť není zajištěna nižší tělesná teplota potřebná pro dozrávání spermií ve varlatech. Pokud se ale svých oblíbených džínů nechcete vzdát, nenoste je alespoň každý den a vybírejte ty vyrobené z měkčích materiálů.
Spaní na břiše
Spíte rádi v poloze na břiše? Tento zvyk vám také může přinést různé zdravotní problémy. Vytváří se totiž tlak na všechny orgány, což z dlouhodobého hlediska vede k poškození nervů a srdečním problémům. Současně však nepřirozeně ohýbá naši páteř. To může vést až k bolestem spodní části zad. A jaká pozice je tedy ideální? Podle odborníků je to poloha na zádech s rukama podél těla a uvolněným krkem. Páteř i hlava si odpočinou, protože jsou v neutrálním postavení a svaly jsou uvolněné.
Foto: Shutterstock
Nošení mobilu na záchod
Tenhle zlozvyk bohužel dělá většina z nás. Jako by nestačilo, kolik hodin na telefonu strávíme, krátíme si tak čas i na toaletě. Mobil sám o sobě je velkým semeništěm mikroorganismů, jako jsou bakterie, plísně nebo kvasinky. Mikrobi se na telefonech koncentrují, protože s přístroji neustále manipulujeme, nosíme je po kapsách či kabelkách. Na dotykový mobil saháme v autobuse, na nákupech…Průměrný smartphone je dokonce špinavější než veřejné záchodové prkénko. Na toaletě se ale navíc nacházejí bakterie, které mohou způsobit vše od infekcí způsobených noroviry až po salmonelu. K přenosu bakterií dochází například prostřednictvím toaletního papíru, na který saháme stejnou rukou jako pak na telefon. Proto telefon na záchod raději nenoste a pravidelně ho otírejte desinfekčním ubrouskem.
Zdroje: brightside.me, zdravyspanek.cz, www.slunecnibryle.info
Čtěte také:
Nový komentář