První pomoc se v některých případech neobejde bez resuscitace. Jak na resuscitaci dospělých jste se mohly dočíst v minulém díle - „6 Z“ - pravidla první pomoci. Bod pátý – Resuscitace. Dnes se podíváme, jak je u to u dětí.

V minulých dílech našeho seriálu o první pomoci, jsme se věnovali „Resuscitaci dospělého“ a nyní se budeme věnovat postupům resuscitace u dětí.

Resuscitace dítěte je jeden z nejnáročnějších výjezdů i pro samotné záchranáře. Pro rodiče a blízké osoby je situace, kdy dítě přestane dýchat doslova noční můrou a taková situace si nikdy neobejde bez velké míry stresu.

I zde platí, že absolvování kvalitního kurzu první pomoci, který zahrnuje nácvik resuscitace na dětských resuscitačních modelech a cvičné zásahy (simulace) nám může pomoci zcela nepodlehnout panice a správně zareagovat.


Velkou pomocí nám bude včasné volání linky 155, kde se nás bude snažit operátor navést ke správnému postupu první pomoci. 

U dětí předpokládáme dušení

V případě resuscitace dětí vycházejí současná doporučení z předpokladu, že příčinou zástavy dechu u dětí je nejčastěji dušení cizím tělesem – a to i v případě odrostlejších dětí – i starší žák základní školy se spíše bude dusit svačinou, než by měl infarkt myokardu.

Předchozí dušení vede k tomu, že dítěti v krevním oběhu schází okysličená krev, proto v postupu vzrůstají na významu umělé vdechy.

Resuscitace dětí v bodech

 • Křikem se snažíme přivolat pomoc – pomocník se nám bude hodit.
 • Voláme linku 155 a zahajujeme co nejdříve resuscitaci.
 • Zapnutí hlasitého na telefonu nám může uvolnit ruce, nebo telefon svěříme pomocníkovi, který nám bude tlumočit pokyny operátora.
 • Dítě položíme na záda na tvrdou podložku a vyndáme vše (např. polštářek) z pod jeho hlavy.
 • Zakloníme hlavu a resuscitaci začneme 5 umělými vdechy.

vdechy

 • U dětí do 1 roku, postačuje mírný záklon hlavy – hlavička v neutrální poloze.
 • Vdechy provádíme klidně a plynule. Vdechuje jen tolik vzduchu, aby došlo ke zdvihnutí hrudníku. U malých dětí bude stačit vdechnout obsah úst.
 • U malých dětí ústy obejmeme ústa i nosánek, u větších dětí vdechujeme jen přes ústa a noc chytneme prsty
 • Dále střídej stlačování hrudníku s umělými vdechy v poměru 30 : 2.
 • Dolní polovinu hrudní kosti stlačuj o cca 1/3 výšky hrudníku, tempem 100 x za min.

záklon

Stlačování hrudníku provádíme dvěma prsty, nebo jednou rukou – dle velikosti dítěte.

stalčování hrudníku

 • Pokud dítě nereaguje (pláč, koordinovaný pohyb), pokračujeme v resuscitaci až do vystřídání posádkou záchranky.

Kdy 1 minutu resuscitujeme a až poté voláme 155?

Doporučení volat 155 až po první minutě resuscitace (5 vdechů, dále 30 : 2) je vázáno na situaci, kdy jsme s dítětem sami (nemáme šanci přivolat pomocníka, který by mohl volat linku 155) a současně máme za sebou praktický trénink v první pomoci a víme jak resuscitaci provádět.

Seriál článků o první pomoci je připravován ve spolupráci s instruktory zážitkových kurzů první pomoci IPRK.

Čtěte také:

Reklama