Při záchraně lidského života jde o vteřiny. Informace o tom, zda pacient v bezvědomí normálně dýchá, je další důležitá informace pro operátora linky 155.  Podívejte se, jak byste při kontrole dýchání měly správně postupovat dle univerzálního postupu řešení zdravotní události od IPRK.

Jak uvolnit dýchací cesty – vyřešení zapadlého jazyka?

Pacienty, kteří s námi nekomunikují (nejsou bdělí) přetočíme do polohy na zádech, kde je nejmenší riziko, že se spleteme v rozpoznání jejich dýchání.

  • Ještě před samotnou kontrolou dechu jednoduchým manévrem – záklonem hlavy – zabráníme tomu, aby ochablý kořen jazyka mohl blokovat dýchací cesty.
  • Otočíme pacienta na záda a vyndáme vše z pod jeho hlavy.
  • U dětí staršího 1 roku a dospělých tahem dvěma prsty za bradu a tlakem na čelo zakloníme hlavu do výrazného záklonu.
  • U dětí do 1 roku, postačuje mírný záklon hlavy – hlavička v neutrální poloze.

iprk

iprk

Dýchá normálně? Trojí kontrola:

  • Hlavu držíme v záklonu a pozorujeme, zda se mu pravidelně zdvihá hrudník.
  • Přiložíme dlaň či ucho před ústa a nos – měl by si cítit proud vydechovaného vzduchu.
  • Přiložíme ruku na rozhraní hrudníku a břicha – měl by si cítit, pohyb hrudníku.

Pokud pacient dýchá normálně, dále držíme hlavu v záklonu, soustavně kontrolujeme dýchání a čekáme na příjezd záchranné služby.

Iprk
Foto: Pavla Fraňková

Nenechte si ujít:

Nedýchá normálně – chrčí – lapá po dechu „jako kapr“?
„Kdo chrčí, končí!“

Chrčení, lapavé nádechy (podobně, jako kapr na suchu) nebo krátká epizoda křečí často doprovázejí náhlou zástavu oběhu.

  • Tyto projevy často odrazují svědky těchto událostí od zahájení resuscitace.
  • Vězte však, že v takové situaci je třeba neztrácet čas, volat 155 začít ihned se stlačováním hrudníku.

Příběh z praxe:

„14. 1. 2009 v Dejvicích, nedaleko „kulaťáku“ se na chodníku zhroutí muž středního věku, architekt Jan Kaplický. „Je mi nevolno ...“ jsou jeho poslední slova, než ztratí vědomí.

Jako první je u něj kolemjdoucí muž se psem. Po chvíli přichází i starší žena, která událost viděla z okna. Muž je přesvědčený, že pan Kaplický „jen přebral“. Jako první chce volat taxíka, starší ženě se tento postup moc nezdá. Pan Kaplický je slušně oblečený a nevypadá jako opilec.

Pejskař tedy volá na linku 155, kde oznamuje, že na chodníku leží nějaký starý muž a že je „ožralej“. Operátorka se opakovaně ptá na stav pacienta. Pejskař odpovídá, že pacient je při vědomí a dýchá, není zraněný a opět opakuje, že je jen ožralý.

Po několika minutách přijíždí hlídka městské policie, která se také zprvu domnívá, že jde o bezvědomí způsobené alkoholem. Později strážníci rozpoznají, že pan Kaplický nedýchá a začínají resuscitovat. Přivolaná záchranka pokračuje v resuscitaci, bohužel, snaha je již neúspěšná.“

  • Jaké jsou současné doporučené postupy resuscitace, zda jen stlačovat hrudník, nebo se pokoušet i o umělé vdechy, to vše bude předmětem dalšího pokračování tohoto seriálu.

Čtěte také:

Reklama