5d76216fbe7ecobrazek.png
Účinky alkoholu jsou stejně předvídatelné jako následující den. Začíná to těšením, radostí, popíjením a návalem endorfinů a je jedno, zdali jste na oslavě narozenin, popíjíte v pohodlí domova a necháváte odplavit stres nebo se jedná o náhodnou příležitost, většinou to končí kocovinou. O tom, co se děje s naším tělem, když začneme abstinovat, bylo napsáno už mnoho. Víte ale, co se s ním děje v momentě, kdy se vám alkohol začne proudit krví?

Efekt alkoholu #1: uvolnění, teplo a klid

5d762244ecbceobrazek.pngAlkohol způsobuje, že se nám tělem rozlévá příjemné teplo a odplavuje stres. Alkohol uvolňuje z přední části mozku endorfiny, díky nimž je nám moc dobře. Tyto hormony souvisí kromě jiného také s rozhodováním a uvažováním. Proto se cítíme dobře, ale se díky tomu pod vlivem oblíbených drinků dost často špatně rozhodujeme.

Efekt alkoholu #2: Sebevědomí na maximum

5d76224b377abobrazek.pngSpolu s uvolňováním endorfinů alkohol také stimuluje Gaba (kyselinu gama-aminomáselnou), což je přirozeně se vyskytující chemická sloučenina v mozku, která nás zklidňuje. Po zhruba třetím drinku, který požijeme, začne naše tělo blokovat glutamát, hlavní excitační – stimulační vysílač v mozku. Jinými slovy: Více glutamátu znamená více úzkosti, méně glutamátu znamená menší úzkost. A proto, když se opijete, přestanete být nervózní, úzkostlivé nebo ve stresu. Vše se začne jevit jako skvělé, jednoduché a naprosto v pořádku.
A snižuje naše zábrany a pocit strachu. Z tohoto důvodu mohou být lidé povzbuzeni a sebevědoměji dělat věci, na které by za normálních okolností ani nepomysleli.

Efekt alkoholu #3: Koordinace na minimum

5d7622675b939obrazek.pngAsi jste se i v této situaci ocitly. Díky alkoholu je tělo gumové, jazyk těžký a nohy se pletou tam, kam nemají. Alkohol snižuje komunikaci mezi tělem a mozkem, což koordinuje nejen končetiny, ale i mnoho svalů a pohybů potřebných pro efektivní řeč.

Efekt alkoholu #4: Okno

5d762275b154cobrazek.pngPití příliš velkého množství alkoholu neovlivňuje pouze správnou funkci těla, ale také způsobuje ztráty paměti. Alkohol totiž narušuje schopnost vašeho mozku konsolidovat nové vzpomínky. Specialisté na léčbu alkoholismu se shodují na tom, že alkohol může vyvolat detekovatelná poškození paměti již po několika nápojích a jak se zvyšuje množství alkoholu, zvyšuje se i stupeň poškození. Velké množství alkoholu, zejména pokud je rychle konzumováno a na lačný žaludek, může způsobit výpadek paměti a vy si tak způsobíte pořádné okno, kdy si nevzpomenete klidně na polovinu večera.

Efekt alkoholu #5: Země se točí, pokoj se točí, postel se točí

5d76227fbf76cobrazek.pngZnáte to? Ulehnete přiopilé do postele a najednou se vše roztočí… Kromě toho, že položíte jednu nohu na zem, moc jiných záchranných akcí podniknout nemůžete. Proč se to děje? Alkohol ovlivňuje funkci vyrovnávacích systémů ve vnitřním uchu. Změna v krvi způsobená přítomností alkoholu znamená, že vyrovnávací systém říká mozku, že se pohybujete mnohem více, než tomu ve skutečnosti je, což má za následek točení a závratě. Ale nebojte se, ležíte, nepadáte!

Efekt alkoholu #6: Večerní otesánci

5d76228db8a07obrazek.pngKdo pije, ten má také pořádný hlad. Hlad na něco, co rozhodně není lehké a zdravé. Důvodem je hladina cukru v krvi. Konzumace alkoholu může způsobit vyčerpání zásob glykogenu v procesu metabolizace alkoholu. To způsobí, že tělo touží po uhlohydrátech, které nahradí právě chybějící glykogen. Kromě toho alkohol snižuje množství hormonu leptinu - hormonu nasycení.
A tak chceme pizzu, hranolky, burger a jiná nezdravá a těžká jídla. Z toho si však můžeme vzít jedno pozitivní: pít na mastný žaludek snižuje ranní nevolnost a kocovinu.

Zdroj fotografií:www.shutterstock.com

Také si přečtěte:

Reklama