5e219e3da27b8obrazek.png
Cvičení by mělo každého v první řadě bavit. Teprve pak se můžete těšit z výsledků a užívat si každou minutu dané aktivity. Další důležitou věcí je fakt, že vás povede ten správný instruktor. Ten by vás měl nejen motivovat, ale také vám, jak se říká, „sednout“.  To neznamená, že na něj musíte celou lekci koukat jako na obrázek, ale měl by to být člověk, pod jehož vedením, si cvičení stoprocentně užijete a budete odcházet s dobrým pocitem. Bude-li ale dělat jednu z níže uvedených věcí, je lepší hledat dál.

Vede vás do bolestivých pozic

Je jedno, jestli jste na józe poprvé nebo praktikujete dvakrát týdně. Nikdy by vás na lekci nemělo nic bolet. Nikdy. Každé tělo je jiné a je vhodné ho poslouchat. V opačném případě se můžete opravdu zranit. Takže, bude-li vás instruktor nutit zůstat v pozici, která je vám nepříjemná, je to znamení toho, že necvičí pro vás, ale spíše pro sebe.

Cvičí v ponožkách nebo botách

Jóga je zejména o protažení celého těla, a to od samotných špiček prstů na nohou. Pokud váš instruktor učí v ponožkách nebo botách, je to chyba a je vhodné nebrat si z něj příklad. V botách nemůžete pořádně protáhnout nohy, v ponožkách hrozí uklouznutí a případné zranění.

Vynechává Savasánu

Mezi nejoblíbenější asány se řadí poloha Mrtvoly neboli Savasána. Je to v podstatě nejdůležitější pozice ze všech. Učí nás klidu a řízené relaxaci. Jestliže ji váš instruktor vynechává, je to chyba.

Zakazuje vám pít

Pitná voda rychle ochlazuje vnitřní teplo, které v těle pomocí dechů a cvičení získáváme. Většina instruktorů nechce, aby kvůli tomu klienti během lekce pili. Pokud je ale hodina fyzicky náročná a vaše tělo vyžaduje hydrataci, nebojte se osvěžit.

Během odpočinku kouká do telefonu

Závislost na chytrých telefonech už vnikla i do jógových sálů. Váš instruktor by ale na svůj telefon měl sáhnout maximálně tak kvůli puštění hudby. Neexistuje, aby si v průběhu vaše odpočinku kontroloval sociální sítě nebo posílal esemesku.

Nekomunikuje

Každý člověk je jiný a každý má trochu odlišnou formu komunikace. V případě, že vás instruktor do sálu přijde, odučí hodinu a odejde, je to chyba. Samozřejmě není třeba povídat si, co kdo dělal v průběhu dne, ale kapka lidskosti a pocit, že je vám instruktor blíž, je vhodné. Přeci jen se na lekcích potkáváte pravidelně!

Osobní zkušenost: Já sama jako instruktorka jógy se snažím vyhýbat všem výše uvedeným neřestem. Skvělý vhled do postavení instruktora mi dala i moje osobní trenérka z Form Factory, která mi ukázala, jak je důležité hlídat i ten nejmenší pohyb nebo postavení těla. Díky Martině jsem si uvědomila své chyby a díky ní jsem pochopila, že občas zapomínám hlídat tělo komplexně a „flákám se“. A pak není divu, že mě po tréninku polelo celé mé já.

Také si přečtěte: 

Reklama