Kamenný dům je samozřejmě chladnější než byt v paneláku, vždy však můžeme využít vhodnou stínící techniku nebo si pořídit účinný ventilátor či klimatizaci. Pojďme se podívat, jakými způsoby tedy nejlépe místnost a celý dům ochladit.

Venkovní stínící technika

Zastínit okna je logickým řešením. Stíněním místnost nejen zatemníte, ale můžete udržet horko za okny. Místnost se tak ohřeje minimálně. K tomu je však potřeba investovat do venkovního zastínění, což znamená, že stínící technika je instalována až za oknem z vnější strany. V praxi se nejčastěji používají 3 typy venkovního stínění:

Venkovní rolety

Rolety perfektně pokoj zatemní a zároveň udrží teplo za okny. Fungují nejen jako tepelná izolace, ale také jako zvuková izolace. Navíc zvyšují bezpečnost v domě tím, že se přes ně jen tak zloděj nedostane.Venkovní rolety můžete perfektně sladit s fasádou domu i s vchodovými dveřmi tak, aby váš dům dostal nový nádech.

Tip: Podívejte se na barevná provedení venkovních rolet. Lamely můžete mít v jakékoliv barvě vzorníku barev RAL.

Venkovní žaluzie

Žaluzie mají tu výhodu, že se s nimi lépe reguluje prostup světla do místnosti. Když jsou však zatažené, dokáží udržet horko za oknem skoro stejně dobře jako venkovní rolety. Opět si můžete vybrat z nepřeberného množství barevných variant tak, aby vám nové venkovní žaluzie ladily se zbytkem rodinného domu.

Markýzy

Na terasy, balkóny nebo i nad okna se čím dál tím častěji používají markýzy. Ty mají mnoho podob a typů, všechny ale mají jedno společné – efektní vzhled. Existují markýzy kazetové, polokazetové, výklopné, výsuvné a další. Konkrétní typ zvolíte podle umístění.

Tip: Pro výběr markýzy si přečtěte našeho rádce: Jak si vybrat správný typ markýzy.

Markýzy nejsou proti horku až tak účinné jako venkovní rolety a žaluzie. Mohou být vybaveny slunečními a větrnými čidly, takže se vytáhnou a zatáhnou dle potřeby, i když nejste zrovna doma. Vybírat můžete z nepřeberného množství dekorů, nejoblíbenější ale zůstávají jednobarevné látky v tlumené přírodní barvě či vzory s drobnými kostičkami nebo proužky. Materiál je speciálně ošetřen, aby se zvýšila jeho odolnost.

Správné větrání

Dalším způsobem, který pomáhá ochlazovat místnost a celý dům je správné větrání, inspiraci hledejte ve Středomoří.  V horkých dnech je logické, když přes den nebudete větrat vůbec, ale naopak večer, přes noc a brzy ráno, můžete větrat naplno. Tím pádem se k vám do domu dostane chladnější noční vzduch. Přes den pak máte zatažené rolety nebo žaluzie a horko dovnitř nepouštíte.

Když jsou velmi teplé dny i noci a větrání nebo stínící technika už nestačí, je na místě zvážit účinnější řešení, tj. pořídit si ventilátor či klimatizaci.

Spolehlivé ochlazení s ventilátorem

V případě, že chcete ochladit místnost jen pár dní v roce, nechcete dělat žádné stavební úpravy a dáváte přednost levnějšímu řešení, zvažte nákup ventilátoru. Již za několik stokorun získáte přístroj, který vám pomůže překonat ta největší vedra. U ventilátoru máte navíc na výběr hned z několika typů, kdy základní jsou čtyři – stolní, stojanový, stropní a věžový (sloupový).

Nejlevnější a nejskladnější je klasický přenosný stolní ventilátor, který můžete umístit na stůl či nábytek. Dražší, ale také účinnější je pak ventilátor stojanový, hodí se i do větších místností. Stropní ventilátor díky svému umístění nijak nepřekáží, ideálně kupte takový, jehož součástí je i osvětlení. Zajímavou variantou je i malý kapesní ventilátor do ruky, který ochladí pouze vás. Lze si ho nabít přes USB a můžete se pak kdykoli ochladit v rozpálených ulicích města či MHD.

Vhodný ventilátor vybírejte s ohledem na jeho budoucí umístění a také vaše požadavky – množství funkcí včetně nočního režimu, vzhled a velikost přístroje, cena, vzduchový výkon přístroje v závislosti na velikosti místnosti, hlučnost nebo spotřeba el. energie.
 
Tip: Pro výběr ventilátoru si přečtěte našeho rádce: 4 typy ventilátorů pro ochlazení místnosti - který je pro vás nejlepší?

Ventilátor nenechejte foukat přímo na sebe, jinak vám hrozí nachlazení, ofouknutí či svalové problémy. Ventilátory víří prach a nejsou vhodné pro alergiky, astmatiky či jedince s dýchacími problémy.

Nebojte se klimatizace

Nejlépe ochladíte místnost za pomoci klimatizace, která již není pouze výsadou velkých firem, hotelů a obchodních center, ale stále častěji si ji lidé pořizují do malých kanceláří a svých domovů. To je způsobeno jejich stále přívětivější cenovou dostupností, ale také tím, že ji zákazníci přestali vnímat jako strašáka způsobujícího celou řadu zdravotních problémů. Když totiž klimatizaci používáte správně, nemusíte se žádných potíží bát. Důležité pouze je, abyste zařízení nastavili na teplotu, která nebude oproti té venkovní nižší než o 6 °C. Také si dejte pozor, abyste neseděli přímo pod klimatizací, tedy aby na vás přímo neproudil chladný vzduch ze zařízení.

Jestliže nechcete provádět žádné stavební úpravy, ale přesto byste raději dali přednost klimatizaci před ventilátorem, pořiďte si mobilní klimatizaci, která je oblíbeným řešením do domácností. Vyhnete se nutnosti stavebních úprav, a navíc budete moci používat zařízení kdekoliv podle potřeby.

Tip: Klimatizace jsou finančně náročnější než ventilátory, ale za krásně chladnou místnost uprostřed parného léta ta investice určitě stojí. Spolehlivé mobilní klimatizace pořídíte už od několika tisíc korun.

Klimatizace také čistí vzduch a dá se používat celoročně. Jako s ní můžete v létě místnost chladit, můžete s ní totiž stejně efektivně v zimě přitopit.

Obdobně jako klimatizaci využijete také stropní ventilátor v zimě, protože vám pomůže rozhánět teplý vzduch držící se u stropu, a tím vám sníží nemalé náklady na vytápění místnosti. I v létě se vyplatí myslet na zimu, protože se ani nenadějete, a budete místo ochlazení místnosti řešit její vyhřívání. Ale to již trochu předbíháme …

Reklama