LW-180512-RunTour-Brno-CZ-LQ-0015.jpg

Vyberte si svůj závod

Česko je v běžeckém světě unikátní zemí. Snad nikde se nepořádá v přepočtu na počet obyvatel tolik závodů! Který by ale měl být ten první? Většina začátečníků dává přednost masovým běhům, kde se mohou o svou radost podělit s větším počtem lidí. A zároveň v davu zvýší šanci, že nebudou poslední.
Řada běžců sbírá své první závodní zkušenosti v seriálu RunTour, což je skvělá volba. Jedná se o jeden z větších závodů, přitom ale neztrácí rodinou atmosféru. A za své startovné tu člověk dostává profesionální servis. Nejbližší závod seriálu RunTour se koná už v sobotu 26. května v Ústí nad Labem.

Myslete na energii

Závodní den svým způsobem začíná již předchozí večer. Už tehdy je totiž třeba myslet na to, abychom měli dostatek energie. V rámci večeře do sebe dostaňte co nejvíce sacharidů, abyste ve svalech navýšili zásoby glykogenu, který tvoří hlavní palivo pro vytrvalostní aktivity. Pokrmy by přitom zároveň měly být spíše lehčí, tj. v nízkotučných úpravách.
V podobném duchu by měla být i snídaně. Pokud je start závodu dopoledne, bude pravděpodobně vaší poslední tuhou stravou a měla by proběhnout nejpozději tři (lépe čtyři) hodiny před startem. Obsahovat by měla převážně sacharidy (cca 80 %) a menší množství bílkovin. Pokud se běží až odpoledne, platí stejná pravidla pro oběd. Zde zkuste třeba těstoviny či rýži s rajčatovou omáčkou nebo pečené brambory s nízkotučným tvarohem.

Správně se obujte

Běžecké obutí na závod by se mělo řídit především povrchem a částečně i délkou trati. Existují závodní boty, které jsou oproti tréninkovým lehčí, flexibilnější, stavěné pro rychlejší běh a také výrazně méně odpružené. Pro rychlost byly stvořené například Reebok Fast Flexweave. Odpružení totiž nejen přidává botě na hmotnosti, ale také pohlcuje část odrazové síly. Pokud ale nemáte výraznější výkonnostní ambice, není samozřejmě problém závod absolvovat v tréninkových botách – například Reebok Floatride.

Reebok-Fast-Flexweave-image-damska-web-1-.jpg

Jaké zvolit oblečení?

Vzhledem k teplému počasí, jaké v posledních týdnech v Česku panuje, nebude volba oblečení příliš těžká. Vystačíte si s tričkem či tílkem a kraťasy. Při slunečném počasí, zvláště při delších bězích, doporučujeme čepici. Při převlékání se také hodí něco, čím ze sebe otřete pot.

Na start přijďte včas

Na start závodu dorazte vždy s dostatečným předstihem, ať máte čas na prezentaci, převlečení a rozcvičení. Není od věci si na závod připravit už večer před startem. Na masovějších bězích počítejte i se značnou frontou na záchod, která vás může dost zdržet. Při pospíchání se vám do krve zbytečně vyplavují stresové hormony, které vás připravují o zásoby sacharidů, nehledě na to, že se nestihnete pořádně rozcvičit a už vůbec si neužijete jedinečnou závodní atmosféru. Na závodech RunTour není od věci si také v klidu prohlédnout stánky s běžeckým vybavením, protože na nich firmy často nabízejí zajímavé slevy a prezentují své novinky – a to nejen ze světa sportu, ale můžete si prohlédnout například i špičkové vozy Toyota.

Pořádně se rozcvičte

Co nikdy nepodceňujte, to je rozcvičení. Na něj si vždy vyhraďte minimálně dvacet minut, raději i více. Výrazně tím snížíte riziko zranění, ale také dostatečně nasytíte svaly kyslíkem a celé tělo připravíte na nadcházející zátěž. Budete tak moci od začátku závodit naplno, a nikoliv teprve na prvních kilometrech tělo zaběhávat a připravovat. Zvláště na kratších vzdálenostech se vám bez dostatečného rozcvičení může snadno stát, že než se rozkoukáte a popadnete dech, budou soupeři už dávno v trapu a vy už vzniklou ztrátu nedoženete. Při dostatečném rozcvičení prokazatelně stoupá i rychlost přenosu nervových vzruchů, což se pozitivně projeví v urychlení svalových stahů i ve schopnosti těla rychle reagovat na neočekávané situace.

A pak už si jen užijte svůj první závod!

Uložit

Uložit

Reklama