Možná si říkáte pupínek jako pupínek, ale existuje jich hned několik druhů a každý vyžaduje jinou péči a má i jinou příčinu vzniku. Ujistěte se, že víte, jak se k danému typu akné chovat a jak se ho zbavit.

647dc0cf32dfbobrazek.png
Foto: Shutterstock

Černé tečky
Černé tečky má asi 90 % z nás a muži nejsou výjimkou. Jde v podstatě o znečištěné póry, takže záleží i na tom, jak moc široké je máte. Jsou to laicky řečeno dírky v kůži, které se plní nejrůznějšími nečistotami, prachem, kožním mazem i make-upem. Pokud póry nebudete pravidelně čistit, nečistoty se nahromadí a vznikne černá tečka, kdy dochází k oxidaci kožního pigmentu melaninu, který zčerná. Černé tečky nejsou projevem zánětu a objevují se nejčastěji na zádech, ramenou a v T-zóně v obličeji (brada, nos, čelo).

Abyste se jich zbavili, musíte pravidelně používat peeling a obličej manuálně čistit, to ale doporučujeme nechat na odbornících, sami byste si totiž mohli kůži poranit.

Bílé tečky
Říká se jim uzavřené komedony a vznikají ucpáním pórů mazem a bakteriemi. Jsou to klasické pupínky, které mají bílou barvu, protože do nich nejde vzduch a tak nemají šanci zčernat jako černé tečky. Takový pupínek se může objevit na kůži po celém těle. Tento typ akné se nejlépe řeší. Pupínek se zkrátka nechá dozrát a lehce se vymáčkne hnis. Důležitá je hygiena a dezinfekce, abyste si obsah pupínku neroznesli dál po obličeji.

Papuly
Dostáváme se k bolestivějším formám. Papula je zánětlivý pupínek, který je zarudlý, zanícený, ale neobsahuje žádný hnis, a tak z něj nic nevymáčknete. Opět je důležitá dezinfekce a pomohou přípravky na urychlení hojení, například s tee trea olejem.

Pustuly
Pustula je v podstatě bílá tečka, která je zanícená a neléčená, kombo, kterého se špatně zbavuje. Jsou zánětlivé a velmi podobné papulům. Obsahují bílý nebo nažloutlý hnis. Na pupínky nesahejte, dokud nebudou zralé a potírejte 2x denně pleťovou vodou s hřebíčkem, ta má protizánětlivé účinky.

Noduly
Jedná se o horší formu akné – podkožní a bolestivé. Pupínku jsou uloženy pod kůží a navenek jsou vidět pouze nateklá, červená a hrbolatá místa. Mohou signalizovat vážný zdravotní problém v těle nebo třeba alergii na potravinu. Nikdy tyto příznaky nenechávejte jen tak a začnete je řešit.

Cysty
Cystické akné patří k těm nejhorším, s bolestivým průběhem a dlouhou dobou hojení a léčení. Jde o akné, které je uloženo hluboko pod kůží a hodně bolí. Důsledkem často bývá hyperpigmentace. Nikdy takové akné nelečte sami a zajděte k dermatologovi. Cystami se často projevuje hormonální akné

Zdroj: autorka článku, Lobey, alpik, eucerin

Čtěte také:

Reklama