Ibišek
Okvětní lístky a listy této květiny najdeme v červené, růžové, bílé, žluté a oranžové barvě. Ibišek je široce používán v ajurvédských čajích, které pomáhají snižovat krevní tlak. Pomáhá také při průjmech, hemoroidech, hypertenzi, kašli nebo při vypadávání vlasů. Může být užitečný i jako postkoitální antikoncepce. Působí proti zahnízdění zárodku v děložní sliznici a má antiestrogenní účinek.
Foto: Shutterstock
Plumérie
Jedná se o voňavé lehce nažloutlé až oranžové květy, které se používají v ajurvédských lécích na různá onemocnění, jako jsou kožní onemocnění, rány a vředy. Odvar z květů se používá k léčbě nevolnosti, horeček, závratí, kašle a bronchitidy.
Růže
Květy růží obsahují třísloviny, vitamíny A, B a C. Extrahují se z nich éterické oleje, obsahují mastný olej a organické kyseliny. Šťáva z květů se používá ke snížení tělesné teploty a bolestí hlavy. Sušené květiny se podávají těhotným ženám jako diuretikum (vylučují přebytečnou vodu a nepotřebné látky v těle) a okvětní lístky se používají k čištění žaludku. Okvětní lístky také pomáhají zmírnit zažívací potíže nebo plynatost. Čaj z růže uleví od zácpy. Růže mohou dokonce léčit plicní onemocnění, např. kašel, astma nebo bronchitidu. Růžovou vodou lze zmírnit podráždění očí. Růžová pasta zase dokáže pomoci s akné.
Foto: Shutterstock
Kasie obecná
Kasie obecná běžně známá jako zlatá sprcha se vyznačuje žlutými květy, které visí ze stromu. Je užitečná při léčbě kožních onemocnění, svědění, srdečních chorob, žloutenky, zácpy, zažívacích potíží, revmatismu, cukrovky, a dokonce i bolesti uší. Lusky kasie kromě semen obsahují sladkou dužninu nevalné chuti, která se používá jako mírné projímadlo. V ajurvédě se využívá i kůra.
Foto: Shutterstock
Jasmín
Jasmínový čaj je v Asii již dlouhá léta používán ke zmírnění úzkosti, napětí, nespavosti, stresu nebo ke zlepšení nálady. Rovněž se osvědčuje při zmírnění zažívacích potíží, menstruačních bolestí a zánětů. Díky svým antibakteriálním vlastnostem pomáhá jasmínový olej regulovat přirozený kožní maz. Hluboce čistí pokožku, aniž by ucpával otevřené póry, a tím zmírňuje akné a vyrážky. Pokožce hlavy zase pomůže proti svědění a lupům. Dále posiluje vlasové folikuly, aby nedocházelo k lámání vlasů.
Foto: Shutterstock
Chryzantéma
Chryzantémy mají bohaté okrasné květy. Šťáva nebo nálev z těchto květů může vyléčit závratě, hypertenzi a furunkulózu (furunkl je zánětlivé ložisko vlasového folikulu na kůži). Šálek horkého čaje z okvětních lístků může pomoci snížit bolest a horečku. Do vychlazeného nálevu můžeme namočit vatové tampónky a použít na unavené a napuchlé oči. Odvar z chryzantémy může být také použit k léčbě poruch trávení. Funguje též jako projímadlo.
Foto: Shutterstock
Zdroj: Dr Partap Chauhan (director of Jiva Ayurveda), Indian Express, NCBI, Contraception journal, Celostní medicína, Adaptogeny, Indian Medicinal Plants, Forest Essentials
Nový komentář
Komentáře
Chryzantéma mě překvapila. Nikdy jsem si ji mezi léčivky nezařazovala