Správné živiny, správný poměr
Koupili jste si rostlinu v květináči? V tom případě se připravte na přesazování nebo alespoň hnojení. „Substráty, ve kterých jsou rostliny zasazené, nebývají příliš kvalitní a nedodávají rostlinám živiny potřebné pro tak náročný proces, jako je kvetení,” vysvětluje Lenka Hrubá a doporučuje v takovém případě použít organická hnojiva. „Hnojte pouze ve vegetačním období, tzn. od jara do podzimu, a rostliny čas od času přesaďte,” doplňuje Lenka Hrubá.

630e08481068fobrazek.pngFoto: Shutterstock

Ven s nimi
Některé pokojovky zkrátka nejsou domácí typy. Alespoň, co se kvetení týče. Podmínky v přírodě jsou jiné a přes veškerou snahu jich v uzavřeném prostoru nedocílíte. Proto je v létě přesuňte na balkón nebo na terasu. Týká se to většiny rostlin s okrasnými listy, jako jsou například sanseviéra, diefenbachie nebo filodendrony.

Dopřejte jim nový sestřih
Některé druhy květin kvetou lépe, když je pravidelně zastřiháváte. Máte doma ibišek? Zrovna ten je velkým milovníkem pravidelných „kadeřnických” služeb. Pokud ho na jaře ostříháte, zahustí se a můžete se těšit na nové výhony, ze kterých porostou květy. Na ořezávání dávejte pozor u citrusů. Pokud to přeženete, připravíte se o spoustu květů i plodů.

V zimě respektujte jejich klid
Subtropické pokojové rostliny trpí v zimě nedostatkem přirozeného světla a nevyhovuje jim ani topení. „U většiny pokojovek budete muset v zimě omezit zálivku a přesunout je na co nejsvětlejší místo. Kaktusy a sukulenty přestěhujte do chladu, třeba na chodbu, kde se moc netopí. Právě nižší teplota a omezená až nulová zálivka vyvolá u kaktusů a sukulentů následující léto kvetení,” vysvětluje Lenka Hrubá a dodává: „Citrusy a gardénie v zimě také ocení noční teploty pod 13 °C, vánoční kaktusy pak vyžadují chladnou periodu i krátké dny, a to ideálně po dobu 6 týdnů. Podobně je to s myrtou, smokvoněmi či olivovníky.”

Budiž světlo
Pokud toužíte po kvetoucí pokojovce, ale v interiéru postrádáte dostatek světla, zkuste lopatkovec nebo anthurii, které zvládají růst i bez přímého slunce. „Existuje mnoho pokojovek, které porostou i v horších světelných podmínkách, dlouhodobě se jim ale dařit nebude a pravděpodobně kvést postupně přestanou,” varuje Lenka Hrubá. Dostatek světla a slunečnou polohu vyžadují výrazně kvetoucí rostliny jako ibišky, orchideje, voskovky nebo africké fialky, všeho ale s mírou. Umístění u jižních oken s celodenním opěrem slunce by jim ublížilo, takové podmínky zvládnou pouze kaktusy.

630e08f4b37d0obrazek.pngFoto: Shutterstock

Na velikosti záleží
Některé druhy rostlin potřebují dosáhnout určité velikosti a stáří, než začnou kvést a plodit. Citrusům a olivovníkům to trvá několik let, u agáve nebo fíkusů se ale potřebné roky počítají i na desítky.

Zjistěte si o své rostlině co nejvíce informací a při pěstování berte ohled na její nároky cyklus. Na pokojovky z tropických oblastí nebude mít délka dne a noci vliv, květiny z mírných pásem ale jejich střídání ovlivní. Africká fialka nebo anthurium tak kvetou klidně celoročně, ibišek pak vykvete pouze jednou za sezónu.

Mnoho pokojovek vaši snahu časem květy odmění. „Pokud jste si náhodou pořídili pokojovku, která se ke květu v domácích podmínkách přemlouvá jen těžko, nevěšte hlavu. Užívejte si vědomí, že se jí daří… a na květ si pořiďte nějakou jinou,” uzavírá Lenka Hrubá.

Zdroj infromací: tiskové materiály, Lenka Hrubá z www.zahradananiti.cz

Reklama