640713286789cseznam.jpg
Foto: Shutterstock

Lysá hora
Lysé hoře se ne nadarmo říká královna Moravskoslezských beskyd. Nachází se ve výšce 1 323 metrů nad mořem a můžete se těšit na krásný výhled na celé Beskydy, Malou Fatru a při dobré viditelnosti dohlédnete až na Tatry. Krásně se na její vrchol dostanete pěšky a když budete mít štěstí na sníh, nezapomeňte si doma ani běžky.

Luční hora
Luční hora (1 555 m) se nachází v Krkonoších a je druhou nejvyšší horou v Česku hned po Sněžce. Najdete ji v první zóně národního parku KRNAP. Vrchol je poměrně holý, rovný a bez hojného porostu. 

Zajímavost: Někdy se spekuluje o tom, že je vrchol Luční hory nejvyšším v ČR, jelikož vrchol Sněžky leží v Polsku. 

Velká Deštná
Horu Velkou Deštnou najdete v Orlických horách. Dříve se jí říkalo Sedmihradská hora a pokud se na ni dostanete, určitě doporučujeme návštěvu celkem nově postavené rozhledny (v roce 2019), která se nachází přímo na vrcholu hory. Dokonce získala cenu Nejkrásnější rozhledna roku 2019.

Milešovka
Milešovka se nachází v Českém středohoří a dříve, v 18. století, byla považována za nejvyšší horu u nás. Ale titul největrnějšího místa v ČR jí zůstalo dodnes, takže pokud sem vyrazíte, opravdu se pořádně oblečte. Bezvětrných dnů je tu ročně totiž průměrně jen osm.

Smrk
Zajeďte si do Jizerských hor a vyšlápněte si jejich nejvyšší horu Smrk. Víte, podle čeho se hora jmenuje? Ano, opravdu podle smrku, který zde byl roku 1970 vyvrácen. A stojí tu i stejnojmenná rozhledna.

Praděd
Že jste ještě nebyli na Pradědu? Tak to byste měli napravit. Nejvyšší hora Moravy se nachází v Hrubém Jeseníku a taktéž zde můžete navštívit stejnojmennou rozhlednu. A opět doporučujeme teplé oblečení, protože zde teplota nepřevyšuje celoročně jeden stupeň.

Zdroj: autorka článku, Wikipedia, Kudyznudy

Čtěte také: