64182b8e8cec0obrazek.jpgFoto: Shutterstock

Power jóga

U nás nejoblíbenější druh jógy, který je zaměřený hlavně na tělo, vám umožní posílit svalstvo, zvýšit flexibilitu i vytrvalost a vytvarovat postavu. S meditací toho nemá příliš společného a je na míle vzdálený tomu, co praktikují indičtí jogíni. Za to se ale při ní řádně zapotíte a spálíte celkem dost kalorií. Při power józe se střídají jednotlivé sestavy, jejichž základem je pozdrav slunci. Jednotlivé pozice jsou ale náročné a rychle se střídají. Není proto vhodné tento typ jógy volit, pokud jste naprostí jógoví začátečníci. Nebudete mít dostatečný prostor pro správné zvládnutí techniky a nebude čas ani na vysvětlování.

Ačkoli není power jóga oficiálním druhem jógy, tento termín se někdy používá v souvislosti s vinyasa jógou. Je tedy lepší říkat, že power jóga je formou vinyasy.

Vinyasa jóga

Tento druh jógy vám zaručí aktivní hodinu s vcelku rychlým a nepřetržitým pohybem z jedné polohy do druhé, včetně několika pozdravů slunci. Do jednotlivých pozic se ale dostáváte plynuleji a tak jsou tyto lekce vhodné i pro začátečníky. Vinyasa je pomalejší a méně intenzivní verzí power jógy, při které se ale zároveň budete učit zaměřit na dechovou stránku cvičení.

Aštanga jóga

Aštanga jóga je fyzicky velmi náročná, má velmi striktně danou sestavu a požaduje dokonalé provedení. Cvičící při ní mění pozici pokaždé, když se nadechnou a vydechnou a i tempo tohoto druhy jógy je proto vyšší. Pro začátečníky se tedy moc nehodí. Navíc není náročná pouze fyzicky, ale také duševně, budete se při ní muset ponořit do hloubky svého já a zkoumat, co se tam skrývá.

Hot jóga

Hot jóga se provádí v místnosti vyhřáté na 38 – 42 °C. Z vašeho těla tedy odchází velké množství potu, vyplavujete toxiny a zároveň posilujete imunitu a kardiovaskulární systém. Tyto lekce nejsou určené pro ty, kteří jsou citliví na vysoké teploty, tím spíše v uzavřených místnostech. Těm z vás, kteří se vydají na lekci hot jógy, se při první návštěvě může zatočit hlava, nezapomeňte si s sebou tedy vzít dostatečné množství vody.  

Hatha jóga

Patří k nejstarším druhům jógy a je základem pro všechny její styly. Tyto lekce mají obvykle pomalé tempo a jsou tedy vhodné i pro začátečníky. Zásadní složkou je zde duchovno. Velký prostor se dává také relaxaci a proto je oblíbená u lidí, kteří se potřebují zbavit duševního napětí.

Kundalini jóga

Tento druh si velmi zakládá na duchovnu. Kromě cvičení základních pozic se zde také zpívá a medituje pomocí manter. Cílem je probudit energii ve spodní části páteře (v nejspodnější čakře) a posunout ji výš po páteři přes všech sedm čaker.

Zdroj info: healthline.com, kondice.cz, rehabilitace.info, yogapoint.cz, youtube/Kundalini yoga - Radha Nam Kaur/Jonabo jóga/Mariana Beckova/Jóga Poděbrady/ roxarcreative