Zatopené lomy jsou nádherné, proto se mohou těšit většímu počtu návštěvníků. Jenže taková návštěva se nemusí obejít bez zranění. Lomy většinou nikdo nehlídá a lehce tak může dojít k neštěstí. Pokud se rozhodnete vydat do nějakého lomu, držte se následujících pravidel:

  • Nikdy nechoďte sami. Pokud by se vám něco stalo, nikdo o tom nebude vědět a nezavolá pomoc. A co vám hrozí? Utonutí, uklouznutí nebo třeba křeč ve vodě. Cesty podél lomů bývají často nezpevněné, to je další nástraha.
  • Neskákejte nikam, kde to neznáte. Kolika lidem se už skákání do neznámého místa vymstilo. Hrozí úrazy hlavy, páteře a míchy. I přesto, že se vám voda zdá čistá a vy máte pocit, že vidíte na dno, může se vám to opravdu jenom zdát. Za vážný úraz s trvalými následky to nestojí.
  • Najděte si o lomu informace dopředu. Důležité je, jaká tam je voda, zda se v něm minulosti už někomu něco nestalo apod. Mnoho zatopených lomů se nachází v chráněných oblastech a vstup je do nich zakázán. To někteří lidé i přes výrazné cedule ignorují. Zákaz je zde z nějakého důvodu a my ho silně doporučujeme dodržovat. Stačí se přece jen koukat, i když chápeme, že ve vedru to svádí ke smočení.

Lom Homolák
Lom Homolák u Berouna ve Středočeském kraji patří k těm známějším. Nachází se přesně asi 4,5 kilometru od Koněpruských jeskyň, tak můžete jejich návštěvu spojit právě s lomem. Můžete si ho prohlédnout, je tu udělané krásné vyhlídkové místo. Dnes se tu už koupat nedá, je to tu oplocené a za vstup hrozí velká pokuta.

648986dae5b47obrazek.png
Foto:Shutterstock

Lom Rabí
V jižních Čechách na Šumavě se nachází lom Rabí, kousek od hradu Rabí. Jsou tu úžasné výhledy, ale pozor, je sem vstup zakázán, jak dokládají místní cedule. Většina lidí ale bohužel vstup porušuje. V jedné části lomu se vytvořilo vápencové jezírko se smaragdovou vodou, která vypadá jako to nejčistší moře. Apelujeme na vás, jen se koukejte z vyhlídky a do lomu nevstupujte, nemusí to být bezpečné.

6489872fcfd32obrazek.png
Foto: Shutterstock

Lom Lahošť
Tohle je jeden z těch lomů, kde je voda tak krásně průzračná, že je vidět až na dno. Opět připomínáme, že to neznamená, že do něj můžete skákat. Ale o tyrkysové vodě a její průhlednosti zde nemůže být pochyb. Tento lom se nachází v Ústeckém kraji a opět zde jsou cedule se zákazem vstupu, proto se kochejte jen z bezpečné vzdálenosti. Hrozí nebezpečí pádu.

Lom Rampa
Navštivte Rychlebské stezky a lom Rampa u Jeseníku. Zde je koupání dovoleno a nebývá tu ani moc lidí. Pokud toužíte romantice v přírodě bez stánků, ale i záchodů, vyrazte sem. Voda je tu krásně čistá.  

6489829b5d3b6obrazek.png
Foto: Shutterstock

Lomy u Proseče
Tajný tip na lomy u Proseče v Pardubickém kraji, které nejsou tolik známé a je dost pravděpodobné, že tu potkáte opravdu minimum lidí. Pravdou je, že se v této lokalitě nachází lomů hned několik a nejsou od sebe ani tolik vzdálené. Můžete si je projet a vybrat si ten, kde se vám bude líbit nejvíc. Je jich tu dohromady kolem 30, takže se lidé rozptýlí a vy se můžete těšit z klidu a soukromí. Některé lomy mají jména, například Kaňon, Srní nebo Leštinka, některé nikoliv. 

6489869a6415dobrazek.png
Foto: Petr1888, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Lom Podlesí
Lom s vápencovými útesy a plážemi, to je lom Podlesí v okrese Karlovy Vary u obce Sadov. Krásná čistá voda svádí ke koupání. Čekejte písek a pozvolný vstup do vody.

Ještě jedna rada na závěr. Pokud vám v přírodě (nejen v lomech) vzniknou nějaké odpadky, hezky si je zase vezměte a vyhoďte. V žádném případě je nenechávejte povalovat na zemi nebo dokonce ve vodě. Bohužel je takových dost a nemůžeme se pak divit, že nám místa zakazují navštěvovat. Chovejme se jako lidi a uklízejme po sobě.

Zdroj: čt24, kudyznudy, Wikipedia, autorka článku

Čtěte také:

Reklama