znam.jpg
Foto: Shutterstock

Štíhlejší a krásnější díky cigaretám 
Cigaretová neboli nikotinová dieta byla oblíbená už za první republiky, kdy bylo navíc kouření u žen trendy, zejména pak ve vyšší společnosti. V té době se nemluvilo o škodlivosti kouření, naopak existovala tabáková společnost, která svou reklamu vybudovala na tom, že když budou ženy kouřit, budou štíhlejší a krásnější. Podle současných průzkumů přitom dopady kouření na zdraví a vzhled ženy bývají horší než u mužů. Pravidelné dávky nikotinu u žen způsobují rychlejší stárnutí, ohrožují srdce a cévy, několikanásobně zvyšují riziko rakoviny plic a přispívají k vývoji rakoviny děložního čípku. 

„Dodnes přetrvává také názor, že cigareta zažene chuť jídlu, což většina silných kuřaček nejspíš potvrdí, ale s ohledem na výše vyjmenované následky doporučuji soustředit se spíše na zdravou stravu a cvičení,“ radí hlavní trenérka Tereza Kompánková z Fitness Clubu Contours a dodává, že negativní vliv má kouření rovněž na fyzičku. 

Jezte zelí a zhubnete 5 kilo za 5 dní! 
Pokud vsadíte na zelnou dietu, zhubnete pět kilo za pět dní. Podle některých zdrojů dokonce za pouhé tři dny! Jak na to? Uvařte si zelnou neboli tukožroutskou polévku a jezte jí, kolik hrdlo ráčí – na snídani, svačinu, oběd i večeři. Kupodivu na rozdíl od předešlých bizarních diet, může být pojídání zeleninové polévky zdraví prospěšné, ale nesmíte na tom postavit celý svůj jídelníček. „Polévka s velkým obsahem zeleniny může být výborným pomocníkem při hubnutí, obsahuje spoustu živin, vitamínů a minerálních látek, avšak je potřeba myslet také na bílkoviny, tuky a hlídat si celkový denní příjem a výdej,“ říká Martin Kudera, zakladatel Farmy Živina. 

Populární dělená dieta. V čem je špatná? 
Známou stravovací metodou, která slibuje snadný a rychlý úbytek na váze, je dělená strava, kdy jeden den jíte pouze sacharidy, druhý den bílkoviny. Kromě toho byste měla tělo detoxikovat, i když ve skutečnosti se o detoxikaci dokáže postarat sám náš organismus. Často se také doporučuje natrvalo vyloučit potraviny, které jsou prý škodlivé pro danou krevní skupinu. V čem spočívá bizarnost tohoto hubnutí? Dieta bývá omezující a kvůli tomu dlouhodobě neudržitelná, ve stravě není dostatečné množství bílkovin a po návratu k běžné stravě přichází jojo efekt.

Kromě toho se v souvislosti s dělenou stravou objevuje celá řada nepravdivých tvrzení. Zbystřete vždy, když vás někdo bude přesvědčovat o tom, že při nedodržování dělené stravy budete mít překyselený organismus, bude vám tvrdit, že můžete jíst med bez omezení a nepřiberete nebo vás bude přesvědčovat o nutnosti vypít 3 až 4 litry vody za den. To může být pro mnohé lidi až nebezpečné! Ačkoliv některé recepty v rámci dělené stravy mohou posloužit jako zajímavá inspirace (tatarák z červené řepy, celerové hranolky), postavit na nich celý jídelníček ke zdravé a štíhlé postavě rozhodně nevede. 

Hubnutí snů? Zmrzlinová dieta! 
Hubnutí postavené na pojídání zmrzliny je pro mnohé ženy jako sen, zvlášť když to prý skutečně funguje! Ale opravdu tomu tak je? Podle kuchařské guru Marion White, která s touto dietou přišla už v roce 1946, skutečně na zmrzlinové dietě zhubnete. Důležité při této dietě však je, abyste během dne zkonzumovala maximálně tisíc kalorií, přičemž většinu z toho by měly tvořit tuky (zmrzlina by měla být čerstvá, vyrobená z kokosu, mléka, smetany a jogurtu). Dietu byste měla držet aspoň pět dní. 

Případná ztráta hmotnosti není způsobena pojídáním zmrzliny, ale celkovým nastavením příjmu. Obecným doporučením je, aby žena přijala okolo 1800 kcal za den, samozřejmě v podobě nutričně vyváženého jídla. Zmrzlinová dieta je postavena nejen na nízkém denním kalorickém příjmu, ale mimo to neobsahuje všechny důležité živiny.

image.jpg
Foto: Shutterstock

Tasemnice: hubnutí nebylo nikdy jednodušší 
Tasemnicová dieta je skutečnou „pochoutkou“. Spočívá v tom, že spolknete vajíčko tasemnice, která vám po vylíhnutí pomůže s hubnutím. Sežere totiž všechno, co do sebe vpravíte. Naneštěstí však i veškeré živiny! Po nějaké době pak teoreticky opustí vaše tělo přes trávicí ústrojí. Potíž však spočívá v tom, že může být nejen obtížné se tohoto parazita zbavit, ale dokonce se může dostat i do jiné části těla a způsobit nemalé zdravotní komplikace. Věděla jste, že tasemnice může ve střevě dorůst devíti až deseti metrů? Zkuste si představit, jak příjemné musí být vyloučení tasemnice přirozenou cestou. 

Bez korzetu ani ránu! 
Bizarní hubnutí nespočívá pouze v neuváženém jídelníčku, kouření či pojídání vajíček tasemnice. V minulosti si ženy zajišťovaly štíhlý pas nošením korzetu, přičemž na tento trend můžete narazit dokonce i dnes. V Americe je například žena, která nosí korzet prakticky pořád a má díky němu pouhých 46 centimetrů v pase. Korzet ženě brání se nejen přejídat, ale dokonce se i normálně nadechnout. Některé ženy se stahovacím korzetem odcvičí vše od kardia až po sedy lehy, protože se inspirovaly na sociálních sítích u svých oblíbených fitnessek. Věří tomu, že díky korzetu rychleji a lokálně zhubnou tuk v pase nebo se zbaví větších boků. Lokálně zhubnout však nelze.

Stahovací neboli tvarovací korzet při cvičení navíc může mít i negativní dopad. „Pokud na sobě máte celou dobu korzet, máte sice lepší držení těla, jenže v důsledku toho vám mohou ochabovat svaly středu těla. Mimo to korzet stlačuje vnitřní orgány a znemožňuje hluboké brániční dýchání, které je při cvičení velmi důležité,“ tvrdí Tereza Kompánková a na závěr dodává, že nejvíce rizikové je pravidelné nošení korzetů na každodenní bázi.

Zdroj: Tereza Kompánková z Fitness Clubu Contours, Martin Kudera, zakladatel Farmy Živina