Na základní školu jsem chodila ještě u nás na vsi, od šesté třídy už škola v nedalekém, tehdy okresním městě – byl konec padesátých let.

Holka ze vsi a navíc z hospodářství, po zabíjačce na svačinu jitrnice nebo tlačenka, občas uzený a chleba. Byly jsme 4 holky, takže když se koupily rohlíky, obvykle na druhý den nevyzbylo, nebo byly jen pro ty mladší. Obvykle jsem nosila chleba s máslem, tvarohem a hlavně se sádlem.

Ve třídě jsme byly tři – Renata, Majka a já, které jsme tak nějak táhly spolu. Holky byly z města, takže na svačinu obvykle rohlík a sýr nebo salám. Já jim takové svačinky záviděla a ony zas občas mně, ale hlavně chleba se sádlem. Tak jsme si to někdy vyměnily. Jednou po mně chtěly, abych přinesla trochu sádla jen tak zvlášť, a to si pak začaly mazat na rohlíky. Sádlo a na rohlík? Vy jste se pomátly, to nemůže být k jídlu!

Ale bylo a přišla jsem tomu na chuť i já. Takže dodnes, když sádlo, tak čerstvý chleba a na to cibulku nebo v poslední době pórek, a jinak sádlo na rohlíku a jen tak posolit – dobrota.
 
LadyZa


Tedy, to jsou vzpomínky…:)
Ten chleba s uzeným jsem ale taky sem tam měl, když se vyudilo. To pak bylo hej, do toho mi naštěstí máslo nedávali, tak to byla bašta.:) Díky za příspěvek!

Jaká byla Vaše oblíbená svačina? Napište nám na adresu redakce@zena-in.cz!

 

Reklama