shutterstock-595741253.jpgFoto: Shuttestock

Cestování je pro člověka velmi důležité. Rozšiřuje nám obzory, dodává zkušenosti a zážitky nás nabíjejí energií. Z každé cesty se vracíme moudřejší i díky tomu, že v cizí zemi lépe poznáváme sami sebe. Pokud nelze cestovat tolik jako dřív, je třeba si toto bohatství zachovat a naučit se z každé cesty vytěžit ještě mnohem více,“ říká mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.

Obklopte se fotkami
I když to běžně neděláte, tentokrát si fotky dovolené vytiskněte a doma si je vystavte nebo založte album jako za starých časů. Vystavit si můžete třeba i suvenýry, které jste si přivezly z různých cest. Uprostřed tmavých zimních dnů si často na hezké letní zážitky už ani nevzpomeneme, ale tohle nás bude tak trochu nutit na ně myslet častěji. Pokud jste letos žádné nové zážitky neposbíraly, klidně vytáhněte ty z předloni, anebo si na internetu najděte fotky míst, která toužíte navštívit.

Napište recenzi
K fotkám můžete přidat i zápisky. Můžete napsat deník nebo blog. Pokud je zveřejníte, možná pomůžete lidem, kteří se do podobné destinace chystají, najít tipy, co vidět a zažít. Spousta lidí si ale jen ráda čte cestopisy – umožněte jim to. Napsat můžete také recenzi. „Nemusíte přitom jen hodnotit kvalitu hotelu a služeb, přidejte klidně i tipy na zajímavá místa v okolí, nebo se naopak zmiňte o těch, která za návštěvu nestojí. To, co jednou napíšete, zapíše se do vaší paměti mnohem intenzivněji,“ popisuje Řezníčková.

Vzdělávejte se
Jestliže víte, že se zase nějakou chvíli nikam do zahraničí nedostanete, prodlužte si zážitek z poslední cesty tím, že se jí budete zabývat i po návratu. Porovnejte si zážitky s ostatními cestovateli, přečtěte si knihu o zemi, v níž jste byli, nebo do které byste se rády podívaly. Sledujte místní zpravodajství, ať víte, jaké jsou tu nejpalčivější problémy i největší úspěchy. Právě tady se mimochodem nejspolehlivěji dozvíte, jaká omezení se tu reálně dodržují a jaká nálada v zemi panuje. Leccos vám napoví třeba i instagramové účty lidí, kteří v dané zemi žijí.

Buďte venku
I na podzim a v zimě svítí sluníčko, takže až takový den přijde, pořádně se oblékněte, do termosky udělejte čas a běžte si sednout někam ven na lavičku a třeba jen pozorujte, co se děje kolem, o čem mluví kolemjdoucí, jak se vaše město v posledních letech proměnilo. I taková maličkost vás může v lecčem obohatit.

Vemte si volno
Dovolenou byste si obvykle dopřáváme dvakrát ročně. Jednou k moři (nebo do kempu k rybníku), jednou na hory. Existuje ale mnoho studií, které vám potvrdí, že mnohem přínosnější než jedna dlouhá dovolená je několik kratších. Vyrazte tedy na prodloužený víkend někam do spa nebo do nějaké evropské metropole. Klidně si ale jen vezměte pár volných dní a dělejte jen to, co máte rádi. Dlouho spěte, zajděte si do kina, vyrazte na výlet, sejděte se s přáteli, které jste dlouho neviděly. Uvidíte, že i díky tomu budete mít podobný pocit, jako byste se vrátily z dovolené.

Reklama