Příliš agresivní mýdlo, voda, dezinfekční gely a spreje. To vše používáme několikrát denně. Výsledkem je extrémně vysušená kůže na rukou, jejíž ochranná bariéra je narušena, a proto se tvoří šupinky, pokožka nepříjemně pne, je náchylnější k tvorbě ekzémů, zarudnutí a tvorbě drobných trhlinek. Hrozí i lámání či třepení nehtů.

Jak tomu všemu zabránit?

620b943b970b8ruce.jpg

Foto: Shutterstock

1) Ruce v teple

Ještě než se vrhnete na samotnou péči o pokožku rukou, ujistěte se, že děláte maximum, abyste vliv mrazu i dalších škodlivých vnějších faktorů minimalizovali. Vybavte se rukavicemi. Venku vždy noste kožené nebo vlněné, na hrátky ve sněhu mějte vždy nepromokavé. Ovšem i na domácí práce je dobré používat gumové rukavice, aby kůže byla co nejméně v kontaktu s vodou.

2) Vyhněte se cizí dezinfekci

Mějte u sebe pořád svoji vlastní dezinfekci, o níž víte, že ruce okamžitě nevysuší a je šetrná, ideálně zároveň také pečující. Na veřejných místech je totiž často „podomácku“ namíchaná a obsahuje příliš mnoho vysušujícího alkoholu. Po každém nanesení gelu či spreje pak aplikujte i výživný krém na ruce. Ideální volbou jsou přírodní alternativy.

3) Šetrné mytí

Mytí rukou samozřejmě neomezujte, ovšem zkuste používat co nejšetrnější mýdla, ideálně s přírodním složením. Přitom ani u přírodních mýdel nemusíte rezignovat na krásnou vůni.

FotottJet.jpg

CLEANEE ECO Body 100% přírodní mýdlo na ruce, ISOKOR, 189 Kč /
Čisticí sprej na ruce s aloe vera Super Rouge, KERZON, White Orchid Shop, 260 Kč /
CLEANEE ECO hygienický sprej na ruce, ISOKOR, 49 Kč / Krém na ruce INDULONA Original, BENU, 47 Kč

4) Speciální péče

Čím více jsou ruce zatěžované, tím více péče jim musíme věnovat. A vrátit jim ztracenou vláhu i výživu. V praxi to znamená, že po každém mytí rukou byste je měli nakrémovat. Před spaním zkuste používat jeho ještě hutnější variantu, protože regenerace, která probíhá v noci, je ze všeho nejdůležitější. Máte-li přirozeně citlivou kůži, budou pro vás ideální přípravky bez parfemace. Rukám jednou týdně dopřejte i speciální péči. Může to být v současnosti oblíbená platýnková maska, jejíž aplikace je asi nejjednodušší, ale vystačíte si klidně i s hodně hutným krémem na ruce. Naneste jej v silné vrstvě, oblékněte na 20 minut bavlněné rukavice. A ty ještě přikryjte nahřátým ručníkem. Jednak se tak krásně prohřejete, a ještě teplo podpoří vstřebávání účinných látek. A aby měla maska maximální účinek, proveďte ještě před její aplikací peeling, který ruce zbaví odumřelých kožních buněk a připraví je na absorpci výživy.

5) Myslete i na nehty

Nezapomeňte, že úplně stejně jako kůže trpí i nehty. Objevují se na nich podélné rýhy, konečky nehtů se třepí a lámou, z nehtových kůžiček se pak drobným zatržením, mechanickým poraněním, ale klidně i zcela přirozeně tvoří takzvané záděry. Když se pak kůže zatrhne příliš, mohou vzniknout i bolestivé záněty. Nehty proto ošetřujte nejen krémy na ruce, ale také přímo na nehtovou kůžičku určenými olejíčky. Využít můžete i výživné laky, i když občas je dobré dát nehtům „detox“, nechat je dýchat a odpočinout si zvlášť od barevných laků. Ty mimochodem nikdy nenanášejte bez ochranné spodní vrstvy.

FotozczJet.jpg

Kolagenové rukavice, EMI, 140 Kč / Tuhý krém na ruce Včelí královna Edinburgh Skincare, White Orchid Shop, 299 Kč /
Balzám na nehty a pokožku Myrha The Lab Room, White Orchid Shop, 750 Kč / Intenzivní balzám na ruce Bambucké máslo, L’Occitane, 740 Kč

Foto: Se souhlasem ISOKOR, White Orchid Shop, Indulona, EMI, L’Occitane
Zdroje: Autorka článku, tiskové materiály ISOKOR