60019a40af51eobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Možná, že jste už několikrát narazily na to, že když jste samy, nic vás netrápí. Samozřejmě takové myšlenky nepřijdou zřejmě krátce po trýznivém rozchodu, ale nějaký ten čas o samotě vás k jejich vytanutí na mysl přiměje. Spolehnout se můžete jen sama na sebe, což znamená, že se na nikoho nebudete muset zlobit. Když chcete něco udělat, můžete to udělat hned a nemusíte se s nikým domlouvat. Nemusíte někoho prosit, bát se, že vás někdo zklame nebo že zklamete vy jeho. Máte hodně času na své přátelé, ale i na rozvoji vaší kariéry. I když se cítíte šťastná, trochu vás přesto trápí představa, že zůstanete sama celý život sama. Je to ale opravdu takový problém, jak se zdá?

Mohlo by vás zajímat: Proč jsem stále sama? Jak zjistit, že vztahy nevědomky nesabotujete

Několik studií dokázalo, že dnes existuje více single lidí než kdykoliv předtím. Podle údajů z roku 2017 se 61 procent Američanů mladších 35 rozhodlo být dobrovolně svobodnými. Jenže popkultura single lidi občas přiměje věřit, že každý, kdo je svobodný, je vlastně celou dobu sám a jde jen o období, kdy hledá celoživotního partnera. Tak aby bylo jasno, to že se o něčem takovém zpívá v písních, neznamená, že to tak je. Chiméra toho, že single člověk je sám nebo že trpí, bude v příštích letech totiž nadobro vyvrácena.

Mohlo by vás zajímat: Se vzácností roste vášeň aneb proč se od partnera čas od času oddělit

Někteří lidé jsou opravdu šťastnější sami, než ve vztahu a je to zcela normální a zdravé. Společnost si myslí, že takoví jedinci mohou být do budoucna hrozbou, protože nebudou mít rodinu a děti. Žijeme ve 21. století, naše planeta je přelidněná a navíc, nemusíte mít strach. Pořád bude existovat větší procento lidí, kteří vztah budou chtít. Jen je potřeba naučit se nekritizovat svobodné nebo v nich alespoň nevytvářet představu, že jejich stav je nezáviděníhodný a že to zkrátka nemůže být jejich volba. Může,“ říká vztahová terapeutka Antonia Hall.

To že jsou někteří lidé nezadaní, neznamená, že musí být osamělí. Tady si můžete přečíst pár tipů, jak si uvědomit, že se vlastně sama cítíte mnohem lépe, než ve vztahu. I přes to, že vás okolí lituje…

Máte ráda mít kompletní kontrolu nad svým časem
Vztahy jsou o kompromisech, ale když jste nezadané, můžete mít absolutní kontrolu nad svým časem. Kromě práce a jiných povinností jen vy rozhodujete o tom, jak budete trávit volný čas. A pokud je to vaše oblíbená součást toho, že jste single a nejste příliš připravené na to se ji vzdát, vězte, že nemusíte.

Máte ráda vídat se s kým chcete, kdy chcete
Když jste v páru, váš čas se rozdělí mezi několik závazků. Musíte vídat jeho přátelé, rodinné příslušníky, kolegy, i když nechcete nebo na to zrovna nemáte chuť. Jestli se kvůli tomu cítíte sklíčeně, možná vám bude vyhovovat být single.

Chcete se soustředit na pracovní a osobnostní rozvoj více než na cokoliv jiného
Každý má nějaké svoje cíle a někdy jim chceme dát prostor před romantickými vztahy. Kdybychom žily v 19. století, musely bychom se vdát a vzdělání nebo podnikání by pro nás bylo tabu. Výhodou je, že ve 21. století můžete cokoliv. A až si splníte, po čem jste vždy toužila, třeba najednou chuť dělat kompromisy přijde.

Máte pocit, že musíte být samy, abyste byly tím, kým ve skutečnosti jste
Už jste vyzkoušela mnoho vztahů, ale všechny ztroskotaly na tom, že jste si po třech letech uvědomila, že ztrácíte sama sebe. Měla jste ráda pop, teď chodíte jen na rockové koncerty. Nesnášíte chodit po horách a milujete moře, ale vaší poslední dovolenou byly Tatry. Když jste ale s někým, prostoupí do vás a vaše priority zcela potlačí, aniž byste si je byla schopná prosadit. Buď se budete muset naučit přestat dělat, že jste jiný člověk nebo být single.60019acd6017bobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Stále nevíte, kdo jste
Než budete s někým, musíte se nejprve naučit mít ráda sama sebe. Je to sice takové klišé, ale něco na něm bude. Jen svoboda vám dá možnost stát se člověkem, kterým ve skutečnosti chcete být. Až potom se budete cítit svobodná i ve vztahu.