astma.png

Astma se dá vyléčit.
Není to pravda. Samotnou dispozici k alergické reakci současná medicína ještě zcela vyléčit neumí, neboť by musela přeladit celkovou imunitní odpověď organismu. Pomocí správné léčby lze ale účinně tlumit alergickou reakci, a to do té míry, že nezřídka zcela vymizí.
S astmatem nebudu nikdy normálně sportovat.
Není to pravda, můžete. Dobře léčený astmatik může vykonávat prakticky jakoukoliv tělesnou zátěž, tedy i sport. Včetně vrcholového. Astmatici jsou i mezi slavnými olympijskými vítězi, z českých je to třeba vodní slalomář Vavřinec Hradílek.

Z alergické rýmy se může vyvinout astma i později.
To je pravda. Alergická rýma, především při přecitlivělosti na pylové alergeny, je jedním z rizikových faktorů pro vznik astmatu. Objeví-li se u alergika dechové potíže i mnoho let po původní diagnóze, je potřeba podrobnější vyšetření, vč. spirometrie, a pak případně začít s léčbou astmatu včas.

Astma dostanu v dětském věku, později se nevyvine.
Není to pravda. Přestože astma se nejčastěji objevuje v dětském věku, může se vyvinout i v dospělosti. Nejpravděpodobněji začne u předškoláků, ale není výjimkou ani u kojenců. Pokud dospělí u sebe či děti pozorují nevysvětlitelný kašel a poruchy dýchání, měli by si domluvit vyšetření u lékaře.
Text2-3banner-Astma-778x2003-CZ-1779.jpg

Když nemám akutní fázi astmatu, nemusím se léčit.
Není to pravda. Astma je chronický zánět. Lze ho mít pod kontrolou, ale je pro to důležitá dlouhodobá a pravidelná léčbu. Díky dostupné léčbě, pokud je správně využívána, může být nemocný i bez astmatických záchvatů.

O astmatu

Astma je závažné chronické onemocnění, které postihuje 300 milionů lidí na celém světě a asi 800 tisíc lidí v České republice.

Nemocné nejvíce ohrožují astmatické záchvaty, které jsou vyvrcholením zánětlivého procesu v průduškách.

Jejich riziko snižuje pouze dlouhodobá preventivní léčba. Astma je chronický zánět, proto se musí léčit účinně a pravidelně.

O projektu Astma Zero
Celosvětová kampaň Astma Zero – nulová tolerance k astmatickým záchvatům se věnuje prevenci astmatu. Připojila se k ní i Česká iniciativa pro astma (ČIPA). Projekt si klade za cíl seznámit širokou veřejnost s možnostmi prevence astmatu s důrazem na dlouhodobou a pravidelnou léčbu. Díky té je možné astmatickým příznakům předcházet a zlepšit kvalitu života pacientů. Součástí projektu Astma Zero – nulová tolerance k astmatickým záchvatům jsou webové stránky www.astma-zero.cz a také FB stránka. Přinášejí důležité informace o astmatu a jeho léčbě, dechové rehabilitaci, odpovědi na nejčastější otázky.
609a6f9fa74d9obrazek.png

Reklama