5e98438d39c56obrazek.png
I pračka si zaslouží pravidelnou péči

Během praní se z prádla uvolňují nečistoty, v pračce se usazuje špína, bakterie a začne se tvořit plíseň. Jak tomu předejít? O pračku je třeba se pravidelně starat. Jen tak bude vyprané prádlo krásně voňavé a pračka vám bude dlouho sloužit.

Čištění je základ

Každá pračka v sobě ukrývá nespočet míst, kde se špína, zbytky pracího prostředku, mastnota z prádla i vodní kámen mohou usazovat. Jediným způsobem, jak zabránit množení bakterií a vzniku plísní, je pravidelně pračku čistit. Buď si v obchodě koupíte speciální čistič pračky, nebo si vzpomenete, co používaly naše maminky a babičky. Jedlou sodu a ocet.

Jak pračku vyčistit?

Ocet je netoxický a se zápachem i nečistotami zatočí. Když k němu přidáte jedlou sodu, úspěch je zaručen.

  • Do přihrádky na prací prostředek nasypte pytlík jedlé sody.
  • Do bubnu pračky nalijte dva hrnečky octa.
  • Pusťte nejdelší cyklus s nejvyšší teplotou.

Náš tip: Výsledek podpoříte tím, že jakmile dojde na máchání, pračku na pár hodin vypnete a poté zase spustíte a necháte pračku „doprat“.

Prací prostředek vybírejte pečlivě

Za vznikem zápachu často stojí nekvalitní prací prostředek. Jeho výběr nepodceňujte.

Občas pusťte program s nejvyšší teplotou

Proč pračky disponují programem na 90° C, když většina prášků je určena pro praní při nízkých teplotách? Kromě vyvářky se tato teplota hodí i k pročištění pračky. Nebojte se jednou za čas nastavit pračku na 90° C a pustit ji.
Náš tip: Prozkoumejte programovou nabídku své pračky. Možná budete překvapeni, že disponuje speciálním programem na čištění pračky.

5e9843af7859fobrazek.png

Dvířka od pračky mezi praním nezavírejte

Taky vás to svádí vyndat prádlo a pračku zavřít, aby vás dvířka neomezovala v pohybu? Nedělejte to. Když zůstanou dvířka otevřená, horký vzduch unikne ven a pračka nezatuchne.  Čerstvý vzduch je navíc pro plísně a bakterie nepřítelem číslo jedna.

Když čistit, tak pořádně

Pračku nestačí jen nechat otevřenou a občas pustit na nejvyšší teplotu. Péči je třeba věnovat i těsnění a filtru.

  • Gumové těsnění okolo dvířek vyčistěte po každém praní. Že je to otrava? Možná ano, ale právě tady se nejčastěji zachytí vlasy, zachycené kapesníky a jiné nečistoty, které vedou ke vzniku plísně, zápachu i vodního kamene.
  • Filtr každé dva měsíce propláchněte pod tekoucí horkou vodou. Kdo pere jen jednou nebo dvakrát za týden, ten ho může vyčistit jednou za půl roku.
Reklama