migrena-do-textu-i-seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Migréna je bolestivé, chronické onemocnění, které postihuje cévy mozku. První signály jsou vyvolány nadměrným stažením cévního řečiště v oblasti zrakového centra v týlní části hlavy. Silná bolest hlavy je vyvolaná až ve druhé fázi, kdy dochází k rozšíření cévního řečiště v oblasti mimolebních tepen, zejména krkavice. Záchvaty bolesti přichází v periodách a zasažena bývá většinou jedna polovina hlavy.

1. Migréna je mnohem častější problém, než si myslíte

Podle doktorky Huma Sheikh z certifikované neurologické kliniky Headaches v New Yorku je výskyt migrén po celém světě větší než výskyt cukrovky a astmatu dohromady. Podle americké lékařské organizace specializující se na migrény  American Migraine Foundation trpí tímto onemocněním celá jedna miliarda lidí na světe. Nicméně odborníci se shodně domnívají, že pacientů je ještě více, neboť podle výzkumu z roku 2013 má mnoho lidí s migrénou špatně stanovenou či žádnou diagnózu. Stojí za tím především celosvětový nedostatek odborníků z řad lékařů, kteří by se věnovali výhradně tomuto typu onemocnění.
 
2. Spolehlivý lék na migrénu neexistuje

V současné době neexistuje žádný lék na migrénu. Existují samozřejmě prostředky, jak zmírnit její projevy, ale prozatím nepřišla lékařská věda s řešením, jak migrénovým stavům předcházet. Navíc se léčba migrény stále trochu podobá metodě pokusu a omylu – co funguje jednomu pacientovi, nemusí fungovat druhému.
 
3. Migréna vás dokáže vyřadit z běžného života

Lidé, kteří se pravidelně a dlouhodobě potýkají s migrénou, vám mohou říci, jak bolestivý tento stav může být. Podle jedné z neurologických studií je celých 1,2 milionů návštěv na pohotovosti v USA iniciováno z důvodu silných migrénových stavů. Migréna může být chronická až invalidizující, pokud není adekvátně léčena.  Významným způsobem ovlivňuje soustředění, spánek a plánování, což má dopad na pracovní a společenský život člověka. Některé formy migrény jsou dokonce natolik nebezpečné, že vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Například hemiplegická migréna, která může vést až k mrtvici

4. Záchvaty migrény přichází nečekaně a nikdy nevíte, co je vyvolá

Mezi některé běžné spouštěče patří:

  • jasná světla
  • hlasité zvuky
  • silné pachy
  • nízká hladina cukru v krvi
  • dehydratace
  • příliš málo nebo příliš mnoho spánku
  • přímý tlak na hlavu
  • namáhavá fyzická aktivita
  • zvýšená hladina stresu

Často to není jen jeden spouštěč, který urychlí epizodu migrény, ale mnoho kombinovaných. Hlučné prostředí tedy nemusí samo o sobě způsobit záchvat, ale v kombinaci s vysokým stresem, jasným světlem a špatným spánkem může vytvořit dokonalou půdu pro propuknutí migrény. Mějte na paměti, že spouštěče migrény jsou jedinečné a mohou se lišit od člověka k člověku. Některým lidem může trvat roky, než naleznou na své osobní spouštěče.

5. Často se záchvatům migrény nedá zabránit

Navzdory dobré léčbě a nejlepšímu úsilí nelze u některých pacientů epizodám migrény zabránit. Podle Dr. Ellie Heintze, naturopatické lékařky a licencované akupunkturistky, existuje mnoho dalších faktorů, které mohou hrát roli při vzniku migrény. Jsou to především hormonální změny, potravinové alergie nebo intolerance, a dokonce i spouštěče v podobně životního prostředí – vůně nebo plísně.
 

Zdroj: IKEMHealth lineAmerican migraine foundationStarting point acupuncture The journal of headache and pain

Reklama