Hotspoty pro freeridery

5 tyrolských ledovců se stalo nefalšovaným domovem freeriderů. Například na severní stěně  3 159 metrů vysokého Mittagskogelu se už od roku 2013 konají „Pitztal Wild Face“, světové kvalifikační závody Freeride World Tour. Jejich závěrečná trasa přes 1 500 výškových metrů  však není jediným atraktivním sjezdem v Pitztalu: touto oblastí vede mnoho tratí, od  švýcarského sjezdu u lanovky Mittelbergbahn až po široké svahy a strmé žlaby přímo u sjezdovky na Hinterer Brunnenkogel. Tajným tipem pro milovníky freeridu je také Kaunertalský ledovec s 36 kilometry rozmanitých sjezdů. Oblíbená je především varianta z Nörderbergu dolů do Fernergriesu a z Langtaufersu do Jižního Tyrolska/Itálie. Jednou z top freeridových oblastí v zemi je i Stubaiský ledovec. V Powder Departmentu na vás čeká 13 vzrušujících sjezdů ve volném, nezajištěném terénu. A zapomenout nesmíme ani na Sölden. Zde na začátečníky i zkušené freeridery čekají perfektní sjezdy v prašanu na více než 70 kilometrech mimo sjezdovky.

63f5e499cbd9aobrazek.jpg
Foto: (c) Andre Schönherr, Stubaier Gletscher

Každý, kdo si chce užít svobodu freeridingu, by si měl být vědom i jeho rizik. Proto jsou nutné velmi dobré znalosti týkající se pohybu ve volném terénu. Nejdůležitější pravidla pro freeridery zní: nikdy se nevydávat do terénu sami, před sjezdem zkontrolovat zprávu o lavinové situaci a informovat se o vývoji počasí. Veškeré informace o aktuální lavinové situaci najdete na www.avalanche.report

Jak dlouho trvá sezóna:

• Sölden – do 7. května
• Pitztalský ledovec – do 7. května
• Hintertuxský ledovec – otevřeno celoročně
• Stubaiský ledovec – do 21. května
• Kaunertalský ledovec – do 29. května

Cool jarní eventy na ledovci

Electric Mountain Festival 2023 v Söldenu přináší nejslavnější DJe v oblasti elektronické taneční hudby. Od 10. do 14. dubna se představí například Tujamo, Oliver Heldens nebo  Julian Jordan.

63f5e4cf2408fobrazek.jpg
Foto: (c) Roland Haschka, Pitztaler Gletscher

Termíny dalších akcí:

• 17.–19. března: Pitztal Wild Face/Freeride World Qualifier
• 18. + 19. března: Kaunertal Freeride Days
• Až do 22. března každou středu večer: „Elements by Night“ v Söldenu
• 31. března: Hintertuxer Gletscher Open Air
• 29. + 30. dubna: Zillertal Välley Rälley, Hintertux

Snowparky otevírají v dubnu

Fanouškům freestylu doporučujeme navštívit Betterpark Hintertux, který je v provozu od 15. dubna do poloviny června a je nejvýše položenou a sněhově nejjistější freestylovou oblastí v Rakousku. Najdete zde vše, co potřebujete pro dokonalé skoky, a těšit se můžete i na obměny jib setupu. Neméně stylová zábava na vás čeká od 15. dubna v rámci tradiční Jarní klasiky ve Snowparku Kaunertal.

63f5e4ea6a9aaobrazek.jpg
Foto: Betterpark (c) becknaphoto, Hintertuxer Gletscher

• Duben a květen 2023: Spring Sessions ve Snowparku Stubai Zoo
• Od 15. dubna: Jarní klasika ve Snowparku Kaunertal
• Od 15. dubna: Betterpark Hintertux – jumpy, jib & halfpipe

Jarní atrakce pro rodiny

Na 5 tyrolských ledovcích se na sjezdovkách i mimo ně stále něco děje. Například na Hintertuxském ledovci se koná hledání velikonočních vajíček ve sněhu. Děti musí najít barevná velikonoční vajíčka a odpovědět na hádanky, za což je čeká sladká odměna. Pokud si chcete vyzkoušet jízdu na sněžné rolbě s výkonem 600 koní, neváhejte a vydejte se do testovacího areálu v nadmořské výšce 3 250 metrů, kde se můžete ve vybraných dnech pod vedením instruktora zdarma projet na sněžné rolbě.

63f5e4c0b4e88blobid0.jpg
Foto: (c) Andre Schönherr, Stubaier Gletscher

Ten, kdo chce svým dětem předat lásku k zimním sportům, by se měl připojit k BIG Family na Stubaiském ledovci. Zde si mohou všichni od těch nejmenších až po teenagery vyzkoušet kompletní nabídku lyžařských aktivit, včetně slalomu BIG Family, akčních dnů BIG Family, boardercrossu a Fun Slope.

Více informací na: ledovce.tirol.at
63f5e4490cfc8obrazek.jpg