I když mnohdy ani dostatek potřebného relaxu nestačí. O jaké situace se jedná? Nejčastěji se setkáme bohužel s tím, že si člověk čas na odpočinek najde, nicméně jeho postel disponuje nekvalitní matrací. Pokud jste ve stejné situaci také, nastal čas pro změnu! Podle jakých aspektů ovšem takovou novou matraci vybírat? 5 základních kritérií vám přinášíme v následujících řádcích. Díky nim by se vám mělo podařit najít matraci, jež vám bude po všech stránkách vyhovovat.

shutterstock-218098705.jpg

Zdroj fotografií: shutterstock

1. Rozměry v hlavní roli

V první řadě je zapotřebí soustředit se na rozměry matrace. Na trhu existuje spousta modelů a všechny se dokážou bez problémů přizpůsobit konkrétním postelím. Délka matrace by se měla přesahovat zhruba o 25 cm délku vašeho těla. Šířka bývá poměrně individuální, nicméně na jednolůžko se obecně uvádí 90 cm. Máte-li dvoulůžko, jedna matrace může mít i 80 cm. Výška by měla činit 15 cm, lidé v důchodovém věku si zaslouží 20 cm. Nosnost je nutné volit podle celkové hmotnosti spícího či relaxujícího člověka.

2. Tvrdost matrace jako velmi důležitý aspekt

Většina prodejců sortuje matrace do celkem 4 kategorií tvrdosti. U některých se setkáváme i s 5 stupni. Hodně důležitá je při volbě tvrdosti především hmotnost člověka. Lidé mající nižší tělesnou hmotnost si mohou dovolit bez problémů vybírat i měkčí matrace. Preferují je především zástupkyně něžného pohlaví. Nejširší pole zájemců uspokojí matrace mající tvrdost 2 a 3. V potaz je vhodné brát i polohu při samotném spánku. Do manželské postele se vyplatí určitě volit 2 matrace.  

3. Materiál, z něhož je matrace vyrobena

Mnohé recenze a testy matrací se soustředí především na konkrétní materiály, z nichž jsou jednotlivé modely vyrobeny. O jaké materiály se jedná? Na trhu najdeme matrace:

 • latexové
 • pěnové
 • pružinové

Prvně jmenované se vyznačují přírodním původem a maximální schopností přizpůsobit se lidskému tělu. Jsou elastické a vyrábějí se ve dvou tvrdostech. Pružinové matrace ztratily na své slávě v minulosti. Moderní provedení ale nabízí maximální možný komfort a pro postele s pevnými rošty neexistuje nic lepšího. Pěnové matrace se hodí do obou typů roštů a vyrábí se v široké škále tvrdosti.   

4. Specifická označení matrací

Určitě dbejte i na specifická označení jednotlivých modelů matrací. Na mysli máme především matrace:

 • zdravotní
 • sendvičové
 • bio
 • ortopedické
 • antidekubitní
 • gelové
 • pro seniory
 • a další

5. Jednotlivé zóny matrací

Na trhu najdeme typy matrací mající po své délce hned několik pevných míst. Jde o zóny mající rozdílný stupeň tvrdosti. Jsou schopny poskytnout rozdílný charakter opory. Lidské tělo totiž určitě nevyvíjí ve všech svých částech stejnoměrný tlak! Zónování zabrání proleženinám a jiným tradičním obtížím.

Reklama