Využívejte přestávek v práci k protažení

Myslíte si, že pokud nestojíte celý den v práci na nohou, křečové žíly se vás netýkají? Nemusí to platit vždy. I sedavé zaměstnání, které jednostranně přetěžuje nohy strnuté dlouho v jedné pozici, zpomaluje krevní tok a podporuje vznik křečových žil. Zkuste se při každé možné přestávce alespoň minutu protahovat. Pokud máte možnost, lehněte si, a nohy si na chvíli opřete do vyvýšené polohy.
5ae2dc4adf9c7obrazek.png

Noste volnější oblečení a pohodlné boty

Příčinou vzniku křečových žil je i nošení nevhodné obuvi a oblečení. Dlouhá chůze a stání na jehlových podpatcích má negativní vliv na cirkulaci krve v nohou. Upnuté kalhoty zase při sezení zaškrcují průtok krve v kolenech a tříslech. Oblékejte se proto do volnějších oděvů, noste boty s rovnou podrážkou a nejlépe i s ortopedickou vložkou.

Otužujte se studenou vodou

Studená voda a otužování pomáhá stahování cév. Nemusíte se ale koupat jen v ledové vodě. Prokrvování pomáhá, pokud se horká voda střídá se studenou. Když si každý den na závěr sprchy otevřete kohoutek jen se studenou vodou, bude to mít pozitivní vliv na vaše žíly i celkové zdraví.

Ve volném čase sportujte

Předcházejte vzniku křečových žil pravidelným pohybem. Zejména aerobní aktivity, jako je plavání, cyklistika nebo běh, vám pomohou rozhýbat zatuhlé nohy. Se sportem to nemusíte přehánět, ale i několikaminutová jízda na domácím rotopedu prospěje kondici vašich cév.

Vyvarujte se kouření a nezdravému jídelníčku

Špatný životní styl bývá častou příčinou vzniku křečových žil. Kouření ucpává cévy a škodí i plicím, které okysličují krev. Viditelné projevy vystouplých cév výrazně zhoršuje i nadváha a celkově nezdravý jídelníček. Jezte hodně citrusového ovoce, které je bohaté na přírodní flavanoidy, pomáhající na křečové žíly. Cévní obtíže mohou být způsobeny i dlouhodobým užíváním hormonální antikoncepce, případně vedlejšími účinky některých léků.

Přečtěte si více informací o křečových žílách na webu alphega-lekarna.cz.

Reklama