Kromě obývacích pokojů můžete využít také zahradu, parky, lesy a louky, jednoduše všechna místa, kde je málo lidí a ideální prostředí pro odpočinek. Pravidelný pohyb totiž potřebuje úplně každý z nás. A tak jsme pro vás připravili pár tipů, jak naše nejmenší lásky zabavit a vykouzlit jim úsměv na tváři s každým jejich pohybem. Tady jsou!
5ea6b62d39f79obrazek.jpg

1.Tancujte

Společné tanečky a jiné srandičky vykouzlí úsměv na tváři vám i vašemu dítěti. A nebude to jen úsměv, ale také pravidelný a tolik potřebný pohyb vás obou, případně všech (jestli těch malých čertíků máte doma více). Udělejte si to zábavné. Ať už tomu budeme říkat tanec nebo jen pohyb na vybranou hudbu (pokud je miminko ještě malé), vždycky u toho můžete zažít plno legrace. Pusťte si oblíbenou písničku a dejte se do toho. Miminku ukažte, jak na to a zahrajte si na lektorku tance. A nezapomeňte, tancovat nemusíte jen doma, oblíbené písničky zapněte na mobilu (samozřejmě ohleduplně k ostatním), když budete na zahradě, v parku nebo kdekoli jinde na čerstvém vzduchu.
 
Mnoho maminek souhlasí s tím, že přirozený pohyb a smích dítěte jsou stejně důležité, jako jeho pohodlí a komfort. Proto záleží také na tom, jakou plenku pro miminko vyberete. Roli hrají správně zvolená velikost, ale také materiál a druh pleny. Výběr plenky totiž může mít přímý dopad na pohyb dítěte. Důležité je, aby se miminko v plence cítilo příjemně, plenka mu opravdu padla, umožnila se miminku volně pohybovat a měli jste jistotu, že neproteče.  Velice dobře se děťátku a především jeho bříšku, jehož rozměry a tvar se v průběhu dne mění, přizpůsobí plenkové kalhotky.

2. Vstávat a cvičit

Vymyslete si každodenní rituál v podobě lehké rozcvičky, kterou si spolu s miminkem naplno užijete. Rozcvičku je ideální přizpůsobit věku vašeho dítěte tak, aby pro něj byla rozcvička vhodná a aby ho bavila. Uvidíte, že z času, který každý den při cvičení společně strávíte, budete mít skvělou náladu a každý den se na cvičení budete těšit. Pořádně si společně protáhnete tělo. Miminka se naučí koordinovat své pohyby a vy se postupně budete zase dostávat do formy.
5ea6b641ef0d6obrazek.jpg
Na instagramu najdete plno inspirace, naši nejmenší nám mohou posloužit například jako závaží. Novinkou jsou teď cvičení, kdy napodobujete pohyby svého malého miláčka, miminko tedy předcvičuje vám. Nezdá se to, ale zjistíte, že je to pěkná makačka. Takhle cvičit můžete s dětmi různého věku. Zpevníte tělo, budete v kontaktu s miminkem a také to si užije spousty zábavy.
„U malých dětí je důležitý rozvoj motorických schopností, protože motorika a řeč se vzájemně ovlivňují. A dokonce je známo, že neobratné děti mívají mnohem více nedostatků ve výslovnosti. Zábavným cvičením lze rozvíjet hybnost celého těla. Hrubou motoriku můžete podpořit tím, že miminko polohujete, necháváte na bříšku i na boku a střídáte polohu na zádech. U větších dětí můžete vyzkoušet stání na jedné noze, přeskakování z nohy na nohu. Můžete i zapátrat v paměti, co jste sami dělali jako děti? Ano, skákat panáka baví naše ratolesti do dneška, dále také jezdit na tříkolce, chytat míč nebo si ho posílat po zemi. Jemnou motoriku podpoří ťukání do stolu prstem, které napodobuje hraní na klavír a namotávání klubíčka vlny na prsty. U malého miminka využijte hračky, které se dají dobře uchopit, jsou členité zajímavým tvarem, šustí nebo vydávají různé zvuky,“ říká neonatoložka MUDr. Soňa Šuláková.

3. Společné čtení

Dalším možností, jak společně trávit čas, je četba. Nejčastěji čteme pohádky před spaním, abychom miminko uspali. Číst ale můžete i přes den, kdykoli a kdekoli a nemusí to být jen obyčejné čtení.  Udělejte si ze čtení takové malé soukromé divadlo. Vaše děti milují váš hlas, jsou na něj zvyklé, upoutá jejich pozornost a cítí se spokojené a šťastné, když vás slyší. Nemusí to být jen hlas, který spolu s knihou poslouží. Zařaďte ke čtení také uměleckou interpretaci textu a společně si uspořádejte divadelní představení. Přizvěte všechny členy rodiny, rozdejte role a pusťte se do toho.
 
A pokud máte bujnou fantazii, zkuste si vymyslet pohádkové příběhy. Děti milují zážitky ze života. Můžete do nich nenápadně dokonce nahrát i výchovný podtext. U nás doma se osvědčily trošku dramatické příběhy o nezbedném Matýskovi, který neposlouchal a málem se utopil v řece. Musela jsem tuto pohádku vyprávět pořád dokola, děti se zapojovaly do příběhu různě.  Vybíraly si,  co měl Matýsek  k večeři, určovaly si barvu míče, se kterým si hrál a prostě je to bavilo.

4. Průzkumníci, aneb okružní jízda

„Cestujme” s miminkem. Vyprávět mu můžete o všem co vidíte, ukázat vše, co ještě nezná. Počítat všechno, co se počítat dá. Okružní jízdu s výkladem můžeme podniknout v bytě, domě, na zahradě, v parku nebo v lese. Buďte kreativní a zábavní.5ea6b6523c778obrazek.jpg
 
Miminko bude o to zvídavější a bude se chtít všude podívat, všechno vědět, vidět a všechno znát. Pořádně mu představte nejen zajímavý lustr v obýváku, který ho bude jistě fascinovat, ale také jeho pokojíček a především pak přebalovací pult.
 
Pokud jste totiž doposud bojovali s křikem, pláčem či vztekáním se u přebalování, teď máte obrovskou šanci, jak to změnit. Vymyslete si kouzelný příběh a nalákejte miminko na přebalovací pult, aby si i toto místo zamilovalo.  Někdy jsme unavení, vyčerpaní a samotné přebalení vrtícího se andílka nám může dát pěkně zabrat. Proto využijte každé možnosti, jak si přebalování ulehčit. Kromě popisované okružní jízdy vám tady zase pomohou i plenkové kalhotky.
 
Pampers Pants, tedy plenky, které vypadají jako natahovací kalhotky, vám ušetří spoustu práce a nervů. Díky širokému a hebkému pásu po celém obvodu se plenkové kalhotky snadno oblékají i svlékají a skvěle padnou každému dítěti.  Nebudete už muset odhadovat, jak na plence nejlépe zalepit „lepítka” tak, aby miminko plenka netlačila na bříško, zároveň ale, abyste plenku nenechali až moc volnou a nemuseli jste tak zachraňovat škody, které plenka napáchá, až se dítě rozhodne prozkoumávat svět. Výměna plenky vám také zabere o mnoho méně času. Boky se dají snadno roztrhnout, čímž usnadňují svlékání použitých plenkových kalhotek bez nutnosti je složitě rozepínat.
„Ideální je, když plenku vyměníte během pár vteřin a ještě u toho dítě stihnete zabavit. Dejte mu do ruky něco na hraní, chrastítko, vařečku nebo lžičku. Nezapomeňte také použít ochranný krém na citlivou kůži zadečku a v kombinaci se správnou plenkou předejdete opruzeninám,“ říká paní doktorka Šuláková.

5. Opičí dráha

Ačkoli jsou některá dětská hřiště zavřená a naše možnosti jsou tak trochu omezené. Plno zábavy a pohybu můžeme dětem nachystat i doma nebo třeba na zahradě. Připravte jim opičí dráhu. U přípravy je důležité myslet na věk a bezpečí našich nejmenších. Využijte polštáře, koberce, hračky, na zahradě stromy, záhonky, u těch starších třeba židle, sedačku… Cokoli, co dítě bude muset prolézt, oblézt, podlézt, přeběhnout, oběhnout, přebatolit, přeplazit. Nebojte se zapojit všechno, co vás napadne a co je pro dítě bezpečné.
5ea6b65bd1f97obrazek.jpg
Na bezpečí dítěte myslete především, ale nezapomeňte také na komfort miminek. Zvolte takovou plenku, která udrží dítě v suchu a pohodlí a o to více zábavy si užije. Pampers Pants mají tři absorpční kanálky, které pomáhají rovnoměrně odvádět vlhkost a revolučním způsobem tak udržují děťátko v suchu.
 
Pohyb, smích, bezpečí, čerstvý vzduch a komfort miminka. To je několik věcí, na které při každodenní péči o ty nejmenší nezapomínejte. Ani v této nelehké době si nenechte čas strávený s rodinou kazit, naopak využijte času, který teď můžete své rodině věnovat. Hlavně neztrácejte dobrou náladu.

Více inspirace můžete také získat na stránkách Pampers Club!
 5ea6b60ed5d3bobrazek.jpg