Jak správně pečovat o svůj chrup? Všichni máme pocit, že to víme naprosto přesně. Jenže opak bývá často pravdou. O správném postupu a dobrých tipech jsme si povídaly s Janou Vrbovou, Dis., dentální hygienistkou na Klinice GHC Praha.

Jana Vrbová, Dis., dentální hygienistka na Klinice GHC Praha.

1) Výběr správného zubního kartáčku

Na trhu je jich nepřeberné množství, který je ale ten ideální? „Určitě by měl být měkký. Ten paradoxně čistí lépe, než ten tvrdý. Na ten je spousta lidí navyklá a má pocit, že s měkkým si zuby vyčistit nedokáže. Tvrdé štětiny se ale nepřizpůsobí tvaru zubu a vyčistí jen jeho vystouplé části,“ říká Jana Vrbová. Podle jejích slov tvrdé kartáčky také ničí dásně a jsou abrazivní na zubní sklovinu. Kvůli vysoké abrazivitě tak nedoporučuje ani elektrické kartáčky, jejichž dlouhodobé používání většinou vede k odhaleným krčkům a s tím spojené citlivosti.

Správný kartáček by měl mít menší hlavičku, aby se dostal i do hůře přístupných míst. Měl by být hustě osazený štětinami, protože logicky čím řidší je, tím menší plochu čistí. Důležitý je i rovný zástřih štětin, které by měly být zakončeny dokulata.

2) Technika čištění vede nad zubní pastou

Špatnou technikou čištění vznikají často odhalené krčky a samozřejmě zubní kazy nebo parodontóza. Čištění zubů také není o kvantitě, ale o kvalitě. „Když budete čistit 20krát denně, ale špatně, budete na tom hůř, než pokud čistíte 1krát správně. Špatnou zprávou je i to, že za 3 minuty není možné zuby dobře vyčistit. Když si budete čistit zuby bez zubní pasty, ale správně a dobrým kartáčkem, budete na tom nesrovnatelně lépe, než s pastou za tisíce a špatnou technikou čištění,“ vysvětluje Jana Vrbová, s tím, že zubní pasta není natolik důležitá. Jejím efektem totiž není odstranění plaku, to dělá kartáček.

Jana Vrbová, Dis., dentální hygienistka na Klinice GHC Praha.Pasta jen dodá fluoridy, které chrání před zubním kazem. „Ty jsou ale k ničemu, když na zubu zůstane plak,“ připomíná dentální hygienistka z Kliniky GHC Praha. A ústní vody jsou na tom podobně. Slouží jako pouhý „deodorant“ do úst, neodstraňují plak, ani bakterie. „Když už je musíte používat, tak bez alkoholu,“ nabádá Jana Vrbová.

Jak na správnou techniku čištění?

Odpověď Jany Vrbové je jednoznačná: „Pokládám za důležitý nácvik v ordinaci, popis není dostatečný. Když už bych to ale měla jen popsat, tak jsou to drobné kroužky s nakloněným kartáčkem, kdy štětiny směřují pod dáseň. Zaměřujte se i na krčky a žlábek, i na vnitřní strany, kde se plak drží nejvíce. A hlavně zuby nečistěte automaticky. Neustále u toho myslete, abyste příliš netlačili, nevynechali žádný zub a plošku, nepřeskakovali, ale čistili systematicky.“

Doporučuje sednout si při čištění k televizi, knížce, do vany nebo si jen chodit po bytě. Určitě není dobré stát v koupelně, tak jen stěží vydržíte čistit zuby déle, než tři minuty. Na dostatečnou hygienu je přitom potřeba alespoň deseti minut. Není ale dobře čistit si zuby se stopkami a po deseti minutách skončit, protože je to tak předepsané. Vydržte tak dlouho, dokud nejsou všechny zuby, plošky a mezizubní prostory vyčištěny. Někomu to trvá déle, někdo je šikovnější a rychlejší.

„Důležité je odstranit perfektně zubní plak alespoň jednou za 24 hodin a ideálně večer před spaním. Nutnost je to samozřejmě i ráno, už kvůli dechu. Takže ideál je dvakrát denně s tím, že večer to bude precizní a ráno už stačí použít klasický kartáček,“ radí zkušená dentální hygienistka Jana Vrbová.

3) Nezbytné dentální pomůcky

Základní sadou je klasický měkký kartáček a mezizubní kartáčky o správné velikosti. Velikost je důležitá, takže nelze koupit nějaký mezizubní kartáček takzvaně „od boku“. S výběrem velikosti vám poradí dentální hygienistka.

„Pokud se mezizubní kartáček někam nevejde, i když to bývá spíše výjimka, tak použijte zubní nit. Ta je ale na manipulaci mnohem složitější, aby si člověk spíš neublížil. A navíc je její efekt nesrovnatelný s mezizubním kartáčkem,“ vysvětluje dentální hygienistka Jana Vrbová.

I další pomůcky mohou být pro někoho nezbytné, je to individuální. Solo kartáček - pro ortho pacienty patří do základní řady, a pro pacienty s můstky a implantáty je důležitý superfloss. A další oblíbenou, ale už nadstandardní pomůckou může být ústní sprcha - irigátor.

4) Základ péče o zuby – dentální hygiena

Odborníci se shodují, že bez dentální hygieny nikdo nevyléčí zánět dásní, který má kolem 90 procent lidí, natož pak parodontózu. Je to nejlepší prevence zubní kazu, zánětu dásní, parodontózy a dobrá investice, když si uvědomíte, kolik stojí výplň, korunka, můstek či implantát, a že platí pravidlo, že ČISTÉ ZUBY NEMOHOU ONEMOCNĚT.

Pacienty může trápit také zápach z úst. I s tímto problémem se ale mohou s důvěrou obrátit na dentální hygienistku. „Pokud je příčina zápachu z úst v dutině ústní, říkáme tomu halitosis. Jedná se hlavně o přemnožené bakterie ze špatné hygieny, zbytky jídla mezi zuby, zánět dásní, parodontitis, neošetřené kazy, ale negativní vliv může mít i kouření, diety a suchost v ústech. Zápach z úst způsobují také např. různé potraviny, nápoje a léky,“ vyjmenovává Jana Vrbová. Příčin je podle ní celá řada, ale důležité je nebát se o tom hovořit s dentální hygienistkou a společně se pokusit ji odhalit a odstranit. Složitější to bývá v případech, kdy původcem zápachu z úst není dutina ústní.

Dentální hygiena se může malinko lišit, ale měla by začít podrobným vyšetřením dutiny ústní, kde se zkontroluje stav dásní, případný úbytek kosti, ale i stav jazyka a měkké tkáně. V poslední době často nacházím zuby poškozené bruxismem, což je skřípání zubů. Chtěla bych proto všem, co jimi také skřípou, vzkázat, že je možnost snadného zhotovení dlahy. Ta vám chrání nejen zuby, ale i čelistní kloub, který trpí, když se skřípáním snižuje skus,“ doporučuje dentální hygienistka z Kliniky GHC Praha.

Během dentální hygieny se konzultují a dolaďují zubní pomůcky, aby byly individuálně vybrány přesně podle stavu hygieny, dle velikosti mezizubních prostor, ale také podle zručnosti a schopnosti pacienta a v neposlední řadě i podle jeho přání. „Nemá smysl někoho nutit do něčeho, o co nemá zájem,“ dodává Jana Vrbová, s tím, že vždy odstraňuje také zubní kámen, což je zmineralizovaný zubní plak (žádná tvrdá voda a podobně), který už nelze odstranit zubním kartáčkem. Na to se používá ultrazvuk a ruční nástroje. Dále odstraňuje pigmentace a na závěr spolu s pacientem nacvičí správnou techniku čištění přímo v dutině ústní a změří i velikosti mezizubních kartáčků. I jejich používání je třeba nacvičit.

Chcete se objednat k Janě Vrbové, Dis. na dentální hygienu?

Na klinice Klinice GHC Praha jsou krátké čekací doby, takže ke zkušené dentální hygienistce vás mohou objednat do týdne, zatímco v jiných zařízeních/klinikách si počkáte i měsíc. Těšit se můžete na milou, příjemnou a hlavně pečlivou dentální hygienistku, a to nejen při samotném ošetření, ale i při instruktáží o správném čištění zubů.

Více informací na stránkách Kliniky GHC Praha.

5) Nezapomínejte ani na preventivní prohlídku u zubaře dvakrát ročně

Součástí komplexního stomatologického vyšetření (cca 30 min) je zápis stavu zubů do grafického zubního kříže, vyšetření TMK (čelistního kloubu), vyšetření měkkých tkání (jazyk, sliznice, dásně, onkologická prevence, slinné žlázy), stav parodontu, dentální hygieny, index CPITN, kontrola mezičelistních vztahů, anomálií v postavení zubů, případně doporučení ortodontické konzultace. „Lékař vám také případně doporučí léčbu, případně dá doporučení vedoucí k vylepšení estetického vzhledu zubů, úsměvu,“ dodává Jana Vrbová, Dis., dentální hygienistka na Klinice GHC Praha.

Klinika GHC Praha

Reklama