shutterstock-1408378487.jpg

Foto: Shutterstock

Pokojové rostliny, na rozdíl od venkovních rostlin, potřebují vhodnou úroveň tepla, světla, vody a vzduchu. Požadavky na péči o pokojové rostliny se mírně liší v závislosti na typu, ale pokud se budete řídit následujícími radami, budou vaše pokojové rostliny šťastné a zdravé celou zimu.
 
1. Přesuňte je na světlo

Přemístit pokojové rostliny na místo, kde mohou přijímat maximum slunečního světla, je zásadní, protože dny se zkracují. Dávejte pozor, aby okny nepronikal studený vzduch. Citlivost na světlo je u rostlin různá. Některým může velké světlo vadit, jiné ho naopak mají rádi. Takže je důležité zjistit, jak to má druh vaší pokojové rostliny.

2. Snižte zálivku

Tempo růstu pokojových rostlin se v zimě dramaticky zpomaluje. Tím pádem potřebují i méně zalévat. Přemokření může způsobit hnilobu. Požadavky na zálivku se opět u rostlin liší. V zimě by však mělo stačit je zalévat jednou za čtrnáct dní nebo i méně.

shutterstock-1419886322.jpg

Foto: Shutterstock

3. Regulujte pokojovou teplotu

Většina pokojových rostlin nedokáže držet krok s teplotními změnami, což může být v zimě problém, protože budou vystaveny jak teplu z topení, tak studenému vzduchu přicházejícímu z dveří a oken. Klíčem k udržení jejich zdraví je udržovat v bytě stálou teplotu.

4. Sledujte vlhkost v místnosti

Mnoho pokojových rostlin má rádo chladné počasí. Naše domovy jsou často příliš suché a je v nich teplo. Vytápění domu v zimě způsobuje ještě sušší prostředí. Udržování vlhkosti v bytě tedy pomůže k tomu, aby byly vaše pokojové rostliny šťastné.

5. Udržujte je čisté

Nahromadění prachu na listech může ucpat póry rostlin a lákat škůdce. Je důležité je tedy pravidelně čistit, zejména v zimě. Kromě toho by měly být odstraněny poškozené nebo nemocné listy, protože mohou přenášet nemoci nebo škůdce. Listy je dobré otřít a následně na ně nastříkat vodu z rozprašovače. Na kaktusy použije kartáček.

shutterstock-1809972496.jpg

Foto: Shutterstock

Zdroje: Autorka článku, Kapil V z Bonasila, Indian Express, Better Homes & Gardens, The Spruce