Rodičovská dovolená pro maminky představuje krásné, ale zároveň náročné životní období. Často se, možná i kvůli slovu „dovolená“, zapomíná na to, že péče o miminko či batole se hravě vyrovná zaměstnání na plný úvazek, navíc bez volných víkendů a skutečné dovolené.

mother

Doba strávená doma s potomkem uteče jako voda a po ní čeká matky návrat do práce. Některé z nich směřují zpět do původního zaměstnání, ty méně šťastné musí hledat nové uplatnění na pracovním trhu. Maminky, jež by po mateřské rády změnily své profesní zaměření a rozšířily své možnosti v pracovní oblasti, se mohou obrátit na Národní soustavu kvalifikací, která nabízí řadu možností dalšího vzdělávání. Protože skloubení profesního života s mateřskou rolí není vždy snadné, přinášíme pětici tipů, které vám hledání nového zaměstnání a návrat do pracovního koloběhu pomohou usnadnit.

1)   NEPROPADEJTE PANICE

Odhodlání a zdravá sebedůvěra představují první krok k úspěchu. Péče o ratolest vyžaduje spoustu lásky, trpělivosti, ale také vynikající organizační schopnosti a umění být stále ve střehu. Pokud jste dokázala připravit malého človíčka na předškolní docházku, budou se vám pracovní výzvy, které byste dříve považovala za náročné, zdát o poznání jednodušší.

2)   UJASNĚTE SI SVÉ MOŽNOSTI

Některá zaměstnání jsou časově náročnější než jiná. Než začnete pátrat po konkrétních pracovních nabídkách, svolejte rodinnou radu a proberte se svými blízkými své představy o budoucí práci a fungování domácnosti. Kolik času zaměstnání můžete věnovat? Jste ochotná za prací dojíždět? Mohou vašeho potomka pohlídat prarodiče či partner? Odpovědi na tyto otázky vám pomohou zúžit výběr nového povolání. 

3)   POSUŤE SVOU KARIÉRU NOVÝM SMĚREM

Mateřství zpravidla zamíchá s životními prioritami a plány. Uvědomila jste si během rodičovské dovolené, že by se vaše další profesní kariéra měla ubírat novým směrem? Pokud byste se ráda realizovala v nové pracovní oblasti, ale chybí vám potřebný doklad vašich schopností, řešením může být rekvalifikace. Ta vám umožní získat nové znalosti, zvýší vaše šance na kariérní růst a budete se díky ní moci věnovat zaměstnání, jež vás bude bavit a naplňovat. Informace o možnostech profesního vzdělávání spolu s aktuální nabídkou kvalifikací naleznete na webovém portálu www.narodnikvalifikace.cz.

4)   HLEDEJTE ALTERNATIVNÍ PRACOVNÍ ÚVAZKY

Někteří zaměstnavatelé nabízí matkám s malými dětmi alternativní formy práce, díky nimž mohou lépe sladit pracovní a rodinný život. Patří mezi ně například zkrácené úvazky, flexibilní pracovní doba či možnost práce z domova. Umožní vám lépe rozdělit čas mezi zaměstnání a rodinu a zajistí plynulejší přechod z mateřské dovolené do pracovního procesu.“Pokud uchazečka stojí o zkrácený úvazek, je důležité tento fakt s potenciálním zaměstnavatelem probrat co nejdříve, ideálně již v životopisu,“ upozorňuje manažer Národní soustavy kvalifikací a odborník na oblast lidských zdrojů Aleš Křížek.

5)   PŘIPRAVTE SE NA PRACOVNÍ POHOVOR

Pohovory bývají zpravidla stresující, pro maminky po mateřské, které na delší dobu vypadly z pracovního prostředí, to platí dvojnásob. To, že jste v uplynulých letech věnovala pozornost spíše rostoucím zoubkům, však nijak nesnižuje vaše vzdělání, schopnosti či dovednosti. Personalista vás během pohovoru může zaskočit otázkami na vaše soukromí, rodinnou situaci nebo plánování dalšího potomka, proto je užitečné vědět, že na podobné osobní dotazy nemusíte odpovídat.          

O portálu Vzdelavaniaprace.cz

Prostřednictvím portálu www.vzdelavaniaprace.cz se systém Národní soustavy kvalifikací snaží pomoci lidem získat celostátně platné osvědčení, které zaměstnavatelům dokládá, že mají na danou pozici požadované znalosti a dovednosti. Na webu vzdelavaniaprace.cz naleznou žadatelé kromě nabídky práce také podrobný popis své potenciální či vysněné práce a požadavky, které pro danou pozici musejí splňovat. Web poskytuje vedle rozsáhlého přehledu volných míst i seznam vzdělávacích kurzů a zkoušejících, kteří mohou zájemce na volná místa dostatečně připravit.

O Národní soustavě kvalifikací

Národní soustava kvalifikací je průběžně budovaný, státem podporovaný a občany i zaměstnavateli využitelný registr profesních kvalifikací existujících na pracovním trhu v ČR. Umožňuje zájemcům získat celostátně uznávaný certifikát o jejich profesní kvalifikaci, aniž by museli zasednout do školních lavic. Pomáhá všem, kdo se vydávají na cestu za lepší prací s cílem získat plnohodnotnou kvalifikaci a lepší pracovní uplatnění. K březnu 2015 bylo schváleno 688 profesních kvalifikací a bylo vykonáno přes 111 000 zkoušek.

Reklama