Je výhodné začít tím, že se naučíme naslouchat svému vlastnímu tělu. Navzdory tomu, co se běžně můžete dočíst, neexistují žádné speciální produkty nebo požadavky na správnou péči. Ve skutečnosti je péče o vaše intimní oblasti mnohem jednodušší.

vagina-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Měňte spodní prádlo
Jak se cítíte, když si dáte po sportu sprchu a oblečete si čisté oblečení? Je to určitě příjemnější pocit než před ní, protože nečistota, pot i bakterie, které se v průběhu dne tvoří, mohou být velmi nepříjemné. Navíc to může mít negativní dopad také na váš intimní život. Nepohodlí či svědění mohou způsobit různé vyrážky i alergie a pravděpodobně se tak budete cítit nepohodlně.

„Veškeré spodní prádlo, které nosíte denně, by mělo být bavlněné nebo obsahovat jiné přírodní vlákno. Kalhotky by měly být dobře tvarované a přiléhavé, ale ne příliš těsné. Měly by se pohybovat spolu s vámi, aby se zabránilo tření o nejcitlivější oblasti. Také dostatečná hygiena je velmi důležitá, spolu s čistým spodním prádlem minimalizuje riziko infekce bez ohledu na to, jaký styl spodního prádla upřednostňujete,“ říká Adam Rožánek, zástupce české značky Styx.

Důležitá je prevence
Hlavní příčinou vzniku rakoviny děložního čípku je infekce některými typy lidského papilomaviru nebo-li HPV. V České republice je každý rok nově diagnostikováno okolo 1000 případů karcinomu děložního čípku, přibližně 400 z nich končí tragicky. Jde přitom o jeden z nádorů, kde známe příčinu, a proto lze tomuto onemocnění předcházet.

„V průběhu života se nakazí jedním nebo více typy HPV přibližně 75 až 90 % sexuálně aktivní populace. K přenosu nemusí dojít pouze pohlavním stykem, ale také při nekoitálních sexuálních aktivitách. Před přenosem neposkytuje stoprocentní ochranu ani kondom. Onemocnění může postihnout kteroukoliv dívku nebo ženu, která přišla do styku s rizikovým typem HPV,“ říká onkoložka MUDr. Viera Bajčiová, CSc.

Perte prádlo ručně v hypoalergenním mýdle
Se všemi druhy spodního prádla by se mělo zacházet šetrněji než se zbytkem vašeho šatníku. Je to hlavě proto, že se dotýká a tře vaši nejcitlivější oblast po dlouhou dobu. K jejich vyprání používejte jemná hypoalergenní mýdla, protože cokoliv mýdlového či chemického v blízkosti vulvy může vést k podráždění, svědění a alergickým reakcím.

Ideální způsob praní je ručně. Další možností je prát v pračce maximálně na 30 °C. Pokud používáte bavlněné spodní prádlo, můžete ho prát i na 60 °C, ale běžnějších 40 °C je tak akorát.

Materiál
Když si vybíráme spodní prádlo, nejčastěji se zaměřujeme na jeho estetickou stránku, tedy jak se nám líbí. Často ale zapomínáme na materiál, ze kterého je vyrobeno. Přitom materiál ovlivňuje pohodlí. Materiály spodního prádla se pak velmi liší. Přírodní vlákna, mezi která řadíme bavlnu, len, konopí, bambus, vlnu a hedvábí jsou nejpříjemnější na nošení. Mezi umělá vlákna pak řadíme viskózu, modal a syntetická vlákna, která jsou vyrobena na bázi umělých organických polymerů. Mezi nejběžnější patří polyester, elastan a polyamid. Rozdíly mezi syntetickými a přírodními tkaninami jsou značné. Mezi rozhodující faktory při výběru spodního prádla by měla patřit volba kvalitního a příjemného materiálu. To mimo jiné určuje i jak se budete cítit v prádle celý den.

Spaní
Hodně se také diskutuje o tom, jestli je lepší jít spát ve spodním prádle, nebo bez. Pro ženy, které mají zdravou vagínu, jsou obě volby v pořádku. Naopak pro ženy, které se potýkají opakovaně například s kvasinkovými infekcemi, může mít spaní bez spodního prádla velký přínos. Bez látky může oblast přes noc dýchat a zabraňuje hromadění vlhkosti nebo vytváření prostředí pro tvorbu bakterií. Pokud vám nevyhovuje pocit nahoty během spánku, je dobré nosit volné pyžamové kalhoty nebo volnější trenýrky. Pamatujte, že pokud se chystáte spát ve spodním prádle, je potřeba ho také často prát.
 
Zdroj: onkoložka MUDr. Viera Bajčiová, CSc, Adam Rožánek, zástupce české značky Styx, Styx - český výrobce spodního prádla: Ruslan Skopal

Reklama