Máte také pocit, že Vaše dítě nedostatečně doplňuje tekutiny během dne? Má Vaše ratolest spoustu kroužků a vždy prázdnou láhev na pití?

Rodiče jsou někdy trochu jako ty vodní víly, které láskyplně dohlížejí na děti, aby měly dost vody a tedy i dost osvěžení pro zvládnutí svých školních povinností a úkolů, aby se mohly věnovat svým hrám a svým zájmům. Zejména sportující děti potřebují „dobře zalévat“ a tak se pojďme na téma pitného režimu podívat důkladněji.

sirup

Vypijete denně alespoň 2 – 2,5 litru tekutiny? A pijete průběžně nebo až tehdy, když pocítíte obrovskou žízeň? Vyhovuje vám normální teplota vašeho pití, anebo si libujete ve vychlazených nebo naopak velmi horkých nápojích? Anebo máte ze všeho nejraději sycené nápoje?

Snad každá rodina má svoji vodní vílu, strážkyni dostatečného, pravidelného a správného pití. Bývá to často maminka, která dohlíží na plnění lahviček dětem do školy, na kroužky nebo na výlety, pobízí všechny členy rodiny k pití, připomíná a nenápadně podstrkuje plné skleničky. Některé mámy na to mají své finty. V mnoha domácnostech stojí na lince bezedný skleněný džbánek. V něm je stále něco dobrého k pití, někdy je to voda s mátou a kousky citronu, jindy zase nápoj z jablečného sirupu nebo z pomerančového, jahodového, malinového či jiného, který máte rádi. Je to velké tajemství, ale kdykoli si ze džbánku odlijete a za chvíli jdete kolem, ve džbánku už je zase plno. Jak to ty mámy dělají?

sirup

Základem pitného režimu nejen dětí, ale i nás dospělých by měla být čistá voda z vodovodu, z vlastní nezávadné studny anebo balená. Ale i pití si potřebujeme občas trochu zpestřit. Vhodné a v rodinách velmi oblíbené jsou nápoje z ovocných sirupů, přiměřeně zředěné vodou. Cítíme příjemně ovocnou chuť, ale nápoj není přespříliš sladký. Doporučené ředění sirupů je 1:7, což znamená jeden dílek sirupu doplněný 7 dílky vody. Výhodou u sirupů je, že si nápoj můžeme naředit jednoduše podle své chuti. Ovocný sirup nám dobře poslouží i při mírném doslazení ovocného čaje.

Jistě už začínáte tušit, že tajemství bezedného džbánku spočívá v tom, že máte milující a obětavou maminku, která má místo kouzelné vílí hůlky po ruce lahev hustého ovocného sirupu a lahodnou vodu. Z takového sirupu v lahvi o objemu 0,7 litru po naředění vodou postupně vykouzlí asi 5,5 litru osvěžujícího nápoje. Pokud jste zvyklí na méně sladkou chuť a přidáváte více vody, pak se získané množství nápoje z jedné lahve zvýší až na 6 litrů.

sirup

A tady je 5 slibovaných rad pro všechny vodní víly:

1. Nápoje přijímejte průběžně během celého dne, vpodvečer už pití omezte, ať vás v noci nebudí potřeba na toaletu

2. Nejvíce tekutin přijímejte v podobě vody, která tělu prospívá a krásně ho čistí, celkem byste měli vypít 2 - 2,5 litru nápojů za den. Nezapomeňte, že sportující děti a dospělí musí pít více a chystejte si lahvičky s nápoji na kroužky a tréninky s sebou.

3. Ideální teplota nápoje se shoduje s teplotou okolí, tělo se s extrémními teplotami nápojů (ledových i horkých) musí pracně vyrovnávat.

4. Nepřehánějte to s bublinkami – sice máte dojem, že vás perlivý nápoj více osvěží, ale ve skutečnosti díky CO2 trpí vaše zuby a zažívací ústrojí.

5. Mějte doma po ruce láhev ovocného sirupu, abyste mohli vodu operativně nahradit dobrým ovocným sirupem zředěným vodou přesně podle své chuti. Zpestření se cení.

A jak si poradit při výběru sirupů? Kvalitní sirupy, jakými jsou např. extra husté sirupy HELLO od našeho jediného domácího výrobce společnosti Linea Nivnice a.s., obsahují skutečné ovoce, na rozdíl od všelijakých sycených a přeslazených limonád s chemickými příchutěmi. U kvalitního sirupu se výše ovocného podílu pohybuje mezi 10% - 40%. Mezi nejkvalitnější sirupy na našem trhu patří HELLO jablečný sirup extra hustý s podílem ovoce 37%. Slušní výrobci mají v sirupech alespoň 10% ovocný podíl. Pokud hledáte, tak na etiketě vždy najdete procento ovocného podílu a můžete si podle něj vybírat ty chutné a kvalitní.

sirup

Když si budete chtít dopřát něco opravdu výjimečného, můžete svoji rodinu překvapit a připravit jí vynikající Americkou limonádu. Do vysoké sklenice dejte lžíci kompotovaného nebo čerstvého ovoce (ananas, jahody, maliny…) a zalijte ho 50ml brusinkového sirupu HELLO. Na něj zlehka nalijte 100ml pomerančového džusu HELLO a pak dolijte jemně perlivou vodou nebo sodovkou. Vrstvy ovoce, sirupu a džusu by měly zůstat efektně oddělené v pruzích. Nápoj nejen skvěle vypadá, ale i skvěle chutná. Další inspiraci pro své kouzelné bezedné džbánky najdete na www.vybirejte-srdcem.cz/ovocne-sirupy příp. www.vybirejte-srdcem.cz/koktejly

Vybírejte srdcem!