Zloději aut, často organizované gangy, jsou čím dál vynalézavější a přicházejí s novými technikami, jak obejít zabezpečovací zařízení. Netradiční způsob, jak si počíhat na zloděje a dostat je do chládku, zvolily policejní jednotky mimo jiné z Las Vegas a Los Angeles, jak ukazuje pořad Auto jako léčka na stanici CBS Reality. Vlastní, civilně vyhlížející auta prošpikovali policejní odborníci skrytými kamerami, mikrofony a GPS, a tak takřka v reálném čase zachycují detaily a postupy používané neopatrnými zloději aut, které přistihnou přímo při činu. Pojďme se podívat na to, jaké bezpečnostní opatření se nejčastěji využívají, aby se krádežím našich čtyřkolých miláčků zabránilo.

1.      Instalujte mechanické zábranné prostředky

CarTy mají za úkol především zloděje zdržet. K nejlevnějším mechanickým prvkům patří odnímatelné uzamykatelné páky a tyče na volant, nebo třeba zámky pedálů. Účinnější ochranu vám však zajistí zámky převodovek. Nejčastěji se používají dva systémy: zařízení na zablokování a uzamčení řadícího táhla, které uzamkne pohyblivou část řazení, druhým způsobem je pak závorový zámek řazení, který je tvořen vzpěrou pevně spojenou s pouzdrem se zámkem a odnímatelnou závorou a taktéž blokuje mechanismus řazení převodovky.

2.      Zabezpečte i jednotlivé součástky vašeho vozu

CarPokud se zlodějům nepodaří s vozidlem odjet, často se spokojí i s odnímatelnými součástky nebo náhradními díly (mezi ně patří nejčastěji zpětná zrcátka, disky kol, pneumatiky s ráfky, zvedák, autoantény, střešní nosiče, náhradní pneumatika s ráfkem, nářadí, autorádia, CD přehrávače, navigační zařízení, apod.). To potvrdila v nejednom článku i mluvčí  policie Prahy-venkov Štěpánka Zatloukalová: „Jsou to vyloženě krádeže na zakázku. Teď je takový fenomén, že se už nekradou tolik celá vozidla, ale třeba jen pravé zadní dveře a podobně.“ Nezapomeňte si tak zabezpečit i jednotlivé součástky auta. Existují nejrůznější uzamykatelné druhy ráfek a matice kol, pojistné šrouby kol či uzamykatelné střešní nosiče, které mnohdy zloděje překvapí. Dá se také nainstalovat tajný vypínač, který se přes svou jednoduchost ukázal být  dostatečně účinný. Vypínač totiž ovládá například startování, přívod paliva do motoru nebo elektroniku vozu.

3.      Využijte moderní techniku VIN kódu a mikroteček

CarVelmi oblíbený způsob, který má velké využití zvláště při vyšetřování odcizených aut, je pískování VIN kódu na skla vozu. VIN kód je pro každý vůz unikátní a obsahuje mnoho podstatných informací. VIN kód se u vozu vybrousí do takové hlubky, kdy už je prakticky neodstranitelný. Pokud by se zloděj snažil kód odstanit, sklo praskne a on zloděj by tak musel skla vyměnit, což je pro většina zlodějů nevýhodné a proto je může tento bezpečnostní prvek odradit. Podobně populární varinatou je aplikace okem neviditelných mikroteček s číselným kódem na několik pevných částí auta. Tento číselný kód se zobrazí pouze při dopadu UV světla. Při případném prověřování původu takového vozidla se dá zjistit nejen to, že je kradené, ale lze dohledat i majitele.

4.      Nezapomeňte na alarmy a imobilizéry

CarDalší možností je instalace alarmů a imobilizérů, které už patří k vyšším standardům zabezpečení. Imobilizéry zablokují neoprávněnému nastartování motoru, tedy pokud není vložen originální klíč. Dobrou zprávou je, že imobilizéry jsou podle nařízení Evropské unie již povinnou součástí nově vyráběných vozidel. Autoalarmy jsou v nynější době již často používaným prostředkem k ochraně vozidla. Skládají se z detektorů pohybu, ústředny, která má za úkol vyhodnocovat signály o potenciálním napadení auta, a sirén, které slouží k akustickému upozornění v případě poplachu.

5.      Nebojte se využívat zařízení GSM a systém GPS

CarS moderní technikou přicházejí vyhledávací zařízení GSM a družicový systém GPS, které vám umožní své auto monitorovat poté, kdy vám bylo odcizeno. Instalace těchto zařízení vaší peněženku zasáhne nejvíce, ale jak ukazují statistiky, úspěšnost nalezení ukradeného auta je vysoká, proto se tato investice vyplatí zvlástě u dražších modelů aut. V dnešní době vám tato zařízení umožní nejen přesně určit polohu vašeho vozidla, ale v případě mimo dosahu telefonního signálu máte k dispozici i celou historii pohybu. Lze už také odstavit vozidla na dálku. Často jsou vyhledávací systémy propojeny s mobilem, majitel tak dostane okamžitou zprávu, že se  jeho vůz dal neoprávněně po pohybu. Pokud máte takto zabezepčený vůz, pojistné vás tak vyjde znatelně levněji.

Zdroj a foto: tisková zpráva

 

Reklama