V pátém pokračování našeho povídání o Feng shui se zaměříme už na vyšší stupeň práce s tímto staročínským uměním. K tomu, abyste ho mohli správně praktikovat – například rozmisťovat nábytek a předměty v bytě - potřebujete už více informací o učení samotném. Proto se teď společně podíváme…

Jak pracovat s Feng shui?

Je několik hlavních škol Feng shui, jejichž učení se liší v detailech, ale jedno mají společné - symboliku pěti prvků.

Pěti prvky jsou: voda, dřevo, oheň, země, kov.

Než určíme směr a nejlepší umístění jednotlivých prvků, měli bychom nejprve lokalizovat střed “čchi”. To je energetický střed (centrum životní síly) vašeho prostoru. Energie “čchi” nemá žádnou formu, tvar ani rozměr, ale projevuje se skrze ni vše ve vesmíru, jak ve sféře viditelné, tak ve sféře neviditelné. Číňané vždy věřili, že je nutné chránit a posilovat “čchi”, aby byl zajištěn její neustálý růst a plynulé proudění. Pokud jste v umění Feng shui začátečníci, doporučovali bychom vám vyhledat odborníka na konzultaci. Na internetu je určitě seženete a za základní konzultaci zaplatíte od 300 Kč, podrobnější rozbor vašeho obydlí i s radami vás vyjde od 600 Kč výše.

Ochrana “čchi” uvnitř domu vede ke klidu, harmonii, zdraví lásce a bohatství. Dosáhneme-li tímto způsobem sjednocení Nebe, Země a Člověka, energie “čchi” začne proudit všemi živými i neživými entitami, což povede k produktivním výsledkům. Zablokování “čchi” bude mít opačné důsledky - zlo a neštěstí. Všechno ve vesmíru obsahuje “čchi”.

Každá místnost, jako souhrn různých materiálů, má svou individuální “čchi”. Stejně tak má každá místnost svůj individuální střed “čchi”, který je třeba chránit a podporovat.

Když najdete “čchi”, můžete začít s lokalizací jednotlivých prvků.

K tomu nám může pomoct například metoda Ba gua, která je u nás nejznámější a jejíž použití je zdánlivě nejjednodušší a nejsnáze využitelné.

Zjednodušeně - Ba gua je osmistěn, jehož každá strana symbolizuje jeden směr kompasu a současně jednu oblast života. V každém prostoru (pozemku, domě, místnosti) existuje osm různých částí s odlišnou energií. Každá z nich představuje odlišnou životní aktivitu.

Východ

– Zdraví - Dřevo

Jihovýchod

- Hojnost, bohatství - Dřevo

Jih

– Sláva - Oheň

Jihozápad

- Láska, manželství - Země

Západ

- Děti, rodina - Kov

Severozápad

- Cestování, přátelé - Kov

Sever

- Obchod, kariéra - Voda

Severovýchod

- Vědomosti - Země

Ke každému směru kompasu patří tedy jedna oblast našeho života, jeden z pěti prvků a jemu příslušející materiál, barva a tvar (také chuť, vůně a jeden z pěti hlavních orgánů lidského těla).

Toto rozdělení si dobře zapamatujte (nebo klidně i vytiskněte). Bude se vám hodit už za týden, kdy nás čeká téma “Květiny v bytě podle Feng shui”.

minulé díly:
Úklid podle Feng shui - ZDE

Energetická očista prostoru podle Feng shui - ZDE
Energie v bytě podle Feng shui - ZDE
Barvy v bytě podle Feng shui - ZDE
zdroj: cakry.cz
inlustrační foto: pavatex.fr, brgm.fr, environnement.ecoles.free.fr