Ba právě naopak. Vsadíme-li na komfortní a pozitivní zdravotní vlastnosti matrace, velmi rychle se nám vše vrátí v podobě vydatného a posilujícího spánku. A o to by mělo jít vždy v první řadě.

Jak je to se správným rozměrem? Ten klasický leckdy stačit nemusí
Před nákupem nové matrace jednoduše změřte parametry té stávající. To ovšem neznamená, že jde vždy a za všech okolností o správný rozměr matrace. Naopak. Leckdy si totiž můžete pořídit i větší, aniž byste jakkoliv ohrozili svůj spánkový komfort.

Co se délky týče, měla by být vždy matrace alespoň o 15 centimetrů delší než její uživatel, šířka lůžka je pak pro jednoho uživatele vhodná v rozměrech 90-100 cm, u dvojlůžka je pak minimální doporučená hodnota 160 cm.

Jedna nebo dvě matrace? Záleží na použité technologii
A jak na výběr vybavení pro dvojlůžko? Leckdy se jeví jako jednodušší pořídit matraci takříkajíc vcelku. Nebude se totiž nikam rozjíždět a celkově bude manipulace s ní snadnější. Ovšem vybírejte jen takovou, která zároveň nepřenáší pohyby druhé osoby (to je velmi důležité, jinak se budou spáči navzájem rušit). A něco takového umí jen matrace ve vyšší cenové kategorii.

605876447521cobrazek.png

Tvrdost matrace je velmi individuální
Jde o další důležité kritérium. Právě tuhost matrace v kombinaci s vašimi potřebami rozhodne  o tom, jak odpočinutí po vydatném spánku budete. Kvalitní matrace nabízí celkem 10 stupňů tuhosti od velmi měkké až po extrémně tvrdou. Narazit lze také na matrace oboustranné se dvěma stupni (matraci stačí otočit). Při výběru všeobecně platí, že čím vyšší komfort vyžadujete, tím měkčí by měla matrace být.

Jak je to s výškou? Vybírejte podle svého věku
Není žádným tajemstvím, že čím jsme starší, tím hůře se nám vstává. A právě v tom nám může pomoci ta správná výška matrace. Z výše položené plochy nám totiž celý proces půjde jednoznačně lépe. A tento faktor přitom vůbec nemusí mít vliv na její pohodlnost. Záleží vždy jen na použitém materiálu.

6058766d97d71obrazek.png

Zaměřte se také na materiál
Tento aspekt si zaslouží poněkud podrobnější přehled. Srovnali jsme pro vás výhody a nevýhody jednotlivých materiálů, abyste si mezi nimi mohli snáze vybrat. A jaká pozitiva ukrývá například PUR pěna, studená pěna, paměťová pěna či pružinová matrace?

PUR pěna
Zaujme vás především její nízká cena – i díky tomu patří k nejpoužívanějším materiálům v této oblasti. Má ovšem horší prodyšnost, takže se nehodí do vlhčích místností. A nepyšní se ani příliš dlouhou životností. Ale hledáte-li ten nejlépe dostupný typ matrace, bude to právě ona.

Studená pěna
Oproti předcházejícímu materiálu má prodyšnost o něco větší. Skvěle tak odvádí vlhko i přebytečné teplo. Nabídne rovněž větší elasticitu i delší životnost, její cena je však samozřejmě vyšší.
6058764d736ceobrazek.png

Paměťová pěna
Říká se jí také líná pěna a chcete-li opravdu pohodlný materiál matrace, pak jde o jasnou sázku na jistotu. Přizpůsobí se dokonale vašemu tělu a minimalizuje tak tlak, jež během spánku působí na páteř či na klouby. A nezáleží na tom, v jaké poloze spíte. Během dne se pak vrátí do svého původního tvaru. Není však vhodná pro osoby, které se více potí (případně je nutné opatřit ji vzdušným jádrem).

Pružinová matrace
Říká se jí také taštičková a rozhodně se jí nemusíte bát. Nabízí totiž mnohem větší komfort než kdy dříve. Hodí se i na pevný podklad, je vzdušná a nabídne skvělé ortopedické vlastnosti. Nehodí se však na polohovací rošt, je těžší a nepotěší ani vyšší cenou.
605876a2d8d87obrazek.png

Reklama