zena-in.cz-obrazek-text.jpg
Zdroj: unsplash

1. Jakou nabídku si vybrat?
Vyznat se v džungli návrhů k od různých finančních institucí může být oříšek. Rozhodně nepodepisujte první úrazovou smlouvu, kterou před vás pojišťovací specialista předloží. Na prostudování nabídek si dejte dostatek času. Doporučujeme podívat se na srovnání úrazového pojištění. Zdarma a z pohodlí domova si tak můžete vybrat nabídku přímo pro vaše potřeby, srovnání nabízí například web yespojisteni.cz. Nikdy však nepodepisujte nabídku pod nátlakem, ať se vám zdá sebelepší.

2. Co všechno pojistka pokryje a do ní chci investovat?
Potřebný čas věnujte i podmínkám ve smlouvě. Pro každou oblast pojistného plnění obvykle platí jiné předpoklady. Pozor si dejte také na to, za co všechno dostanete zaplaceno. Důležitým bodem je i výše odškodného. Částky sjednané za úraz by neměly být slepě vystřelenou částkou do neznáma. Funkcí úrazového pojištění je udržet nejen finanční standard člověka (případně jeho blízkých) v době úrazu, ale v případě trvalých a vážných následků také zajistit prostředky pro kvalitní léčbu.

Tip: Částku, kterou máte dostat v rámci pojistného plnění, vyplácí instituce obvykle až po šetření pojistné události. Před podpisem smlouvy si proto zjistěte, jak dlouho budete muset na peníze čekat. Některým pojišťovnám trvá vyplacení financí i několik měsíců.

Co se týče ceny úrazového pojištění, odborníci varují – nejlevnější nutně neznamená nejlepší. Jestli chcete, aby pojistka pokryla různé situace, buďte připraveni, že se to na ceně propíše. 

Tip: Úrazové pojištění obvykle nebere v potaz rizikové situace – například když se zraníte během provozování adrenalinových sportů nebo pod vlivem omamných látek.

4. Na co si dát pozor?
Zajímejte se také o to, za jakých podmínek můžete smlouvu vypovědět nebo aktualizovat. Změnila se u vás situace? Nevadí. V průběhu let si můžete nechat udělat návrh nové smlouvy a porovnat ji se stávající. Nebojte se prozkoumat konkurenci, jestli nepřichází s něčím novým.

Existují také dva způsoby pojistného plnění – lineární a progresivní, přičemž první z nich není až tak výhodné. Pojišťovny se totiž řídí tabulkovou částkou, kterou za dané zranění či úraz vyplácí. Progresivní je naopak vynásobené koeficientem pojišťovny. Počítá tedy i s možností komplikovanějších zranění či pozdější léčby. Výši plnění tedy porovnávejte individuálně.

Tip: Pokud pojišťovna vyplácí zranění podle platných tabulek, zajímejte se, jestli ve vašem případě bude postupovat podle starých tabulek (v době podpisu) smlouvy nebo z tabulek platných v době pojistné události.

5. Potřebuji úrazové pojištění?
Otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď. Obecně se úrazové pojištění vyplatí zejména těm, kteří se pravidelně vystavují zvýšenému riziku. Lidé se obvykle pojišťují na úrazy, více se jim však vyplatí sjednat si plnění pro nemoci, které do našeho života zasahují více.

Pokud vás nepřesvědčilo srovnání úrazového pojištění nebo nemáte čas ani chuť věnovat se této problematice do hloubky, využijte služeb finančního poradce. Ten by měl objektivně zhodnotit vaši situaci a detailněji probrat možnosti i výběr kvalitního pojištění. Pokud si chcete pojistit spíše větší zdravotní komplikace (i s možností trvalých následků), celková cena pojištění se bude pohybovat v rozmezí 5 % vašich příjmů.

Tip: Zeptejte se zaměstnavatele, na jaké druhy pojištění přispívá. Zajímavé slevy můžete získat i u své zdravotní pojišťovny. Hlavně v případě, že preferujete aktivní způsob života.

Reklama