kid

Správná výbava pro spánek je pro dítě velmi důležitá. Na čem spí vaši potomci? Pokud podědily matraci po starších sourozencích či dokonce někom cizím, neprokazujete jim dobrou službu. Starší matrace může být proleželá, což vadí zádům, a špatně na tom může být i co do hygienické kvality. Starší postýlka vadit nemusí, starší matrace určitě ano.

Matrace

Nemusíte samozřejmě hned dětem kupovat nejluxusnější matraci, na jakou narazíte, několik zásad pro výběr byste ale dodržovat měli. Volte spíše pevnější typ konstrukce, ideálně ve střední tvrdosti. U dětí není třeba, aby matrace měla výrazné zónování, protože  rostou, často se na lůžku stěhují, převalují do různých poloh a tak zónování u matrace pro děti postrádá smysl.

Základem zdravého spaní u dětí je správná podpora páteře, o čemž rozhoduje kvalita materiálu použitého pro výrobu matrace. Pro děti jsou ideální matrace z kvalitních PUR pěn, které splňují nároky kladené na dětský spánek jak z hlediska pružnosti, prodyšnosti i hygieny. Nevhodná je pro děti paměťová pěna – tělo se do ní více zaboří a může tak být negativně ovlivněn správný růst dítěte. Pečlivě zvažte také případně použití materiálů jako je latex nebo kokos – přírodní látky, které tyto materiály obsahují, mohou být alergeny.

matrace

Tip na vhodnou matraci pro dítě - jádro matrace Nicola obsahuje celulózu, která na sebe váže vlhkost, rychle ji odpaří a zajistí tak příjemné a suché klima matrace.

Důležitý je i potah matrace, volte určitě snímatelný a nejlépe takový, který je možno rozepnout na dvě samostatné poloviny – údržba je pak jednodušší. Potah by měl být v každém případě pratelný minimálně na 60 °C.

Polštář

Přibližně do roka věku dítě nepotřebuje žádný polštář. Pak je ideální pořídit typ polštáře určený pro batolata. A pro větší děti se určitě vyplatí pořídit polštář se zipem s možností praní (na 60 °C, nebo na 90 °C) – jednak je možno regulovat množství náplně a také je jednodušší na údržbu – stačí prát pouze „obal“ polštáře bez výplně.

polštář

Polštářek typ „batole“ vhodný pro větší miminka a batolata

Přikrývka

Malé dítě může spát pod přikrývkou nebo ve spacím pytli – u spacího pytle je výhoda, že se dítko neodkope. Pro větší dítě jsou nejvhodnější přikrývky z dutého vlákna s možností praní minimálně na 60 °C, lépe na 90 °C. Podívejte se i na složení „sypku“ – pokud přikrývka obsahuje např. vlákna tencel, tak bude určitě dobře odvádět vlhkost. Volte přikrývku kvalitní, která je dobře ušitá – taková určitě déle vydrží, i pokud ji budete častěji prát. Přikrývky mívají různou hřejivost. Můžete pořídit univerzální, případně letní a zimní, pokud je v místnosti větší rozdíl teplot v různých ročních obdobích.

přikrývka

Ložní souprava pro děti by měl být vyrobena z kvalitních materiálů, dobře ušitá a ideálně vyvařovací

Chránič matrace

chránič

Podložka Sanipur je nepropustí tekutinu, ale je paropropustná

Především v období, kdy se dítě učí spát bez plen, je záhodno chránit matraci před případnou nehodou. Pod prostěradlo v dětské postýlce nepatři igelit – zadržuje teplo a dítě by se mohlo přehřát. Podstatně lepší je použít buď speciální chránič matrace nebo prostěradlo, které jsou vodě nepropustné, ale jsou do určité míry prodyšné. A opět je lze prát.

chránič

Ochranu dětské matrace je možno řešit i pomocí speciálního prostěradla

Postel

postel

Postýlka pro miminko musí být především bezpečná, ale také praktická  

Pro miminka volíme především takovou postýlku, která splňuje parametry bezpečnosti. Pro větší děti – od cca dvou až tří let, je ideální pořídit postel už „dospělých rozměrů“. Pokud je předpoklad, že dítě bude v dospělosti vyšší postavy, můžete pořídit postel rovnou prodlouženou. Nebo pokud je dostatek prostoru, můžete zvážit i širší postel – 100, 120 nebo i 140 cm. Někdy je třeba pořídit etážovou postel – zde je důležitý parametr pevnosti konstrukce.

postel

Tip na jednolůžka do dětského pokoje - bukový masiv

Pokud do postele pořídíte kvalitní matraci, postačí většinou jako podklad dřevěný rošt, postel můžete ale vybavit i lamelami, které by ale neměly být příliš měkké. Ideálním materiálem do dětských pokojů je masivní dřevo - dotváří mikroklima interiéru a dodá prostoru na útulnosti. Má i prokázaný pozitivní vliv na lidskou psychiku. Postele z masivu jsou bytelné a mají dlouhá životnost. Šikovné a praktické jsou úložné prostory pod postelí – třeba i jen na hračky. U menších dětí je vhodná nasouvací zábrana k posteli.

postel

Palanda Sendy z masivního buku - postel lze rozložit na dvě jednolůžka

postel

Nasouvací zábrana je vhodná pro menší děti, pokud již spí na větší posteli

Reklama