To, jaký budeme mít život ve stáří, je stále více diskutované téma ve společnosti. Statistiky nás upozorňují, že to nebude trvat dlouho a senioři se stanou nepočetnější skupinou ze všech. Na své stáří bychom se tak měli začít aktivně připravovat, vždyť v něm strávíme čtvrtinu našeho života! Jednou z možností, jak se zajistit, je penzijní spoření, tzv. penzijko, o kterém přitom stále koluje několik mýtů. Poznáváte se v nějakém?

1) Penzijko se mi nevyplatí

Smyslem penzijního spoření je zabezpečení se na stáří, vedle toho ale umožňuje také investování peněz do fondů, které obhospodařuje penzijní společnost. Spoření je dlouhodobé a to přináší možnost zajímavého výnosu s nižším či vyšším rizikem dle zvoleného typu fondu. Mnoho lidí neví, že na penzijko si nespoříte sami, ale značnou částí přispívá stát a může i zaměstnavatel. Stát poskytuje příspěvek účastníkovi do výše až 2 760 Kč ročně. Mezi další výhody patří úspory na daních, kdy od letošního roku je možné odečíst si ze základu daně až 24 000 Kč ročně. A to už je dobrý začátek, ne?

Penzijko

2) Inflace pohltí úspory z penzijka

Inflace je každým rokem jiné procento, které zjednodušeně řečeno snižuje hodnotu peněz. Loni to bylo 1 %. Pokud nespoříte vůbec, díky inflaci si další rok budete moci koupit za své peníze o trochu méně. Ale pokud se k vašemu měsíčnímu příspěvku na penzijní spoření přidá ještě ten státní a výnos z fondů obhospodařovaných profesionály, je to jedna z nejlepších investic, kterou pro svůj důchodový věk můžete učinit.

3) Na peníze si nesáhnu dříve než v důchodu, i kdybych je potřeboval

Pokud peníze budete nezbytně potřebovat, můžete je vybrat již po 2 letech spoření. Peníze sice získáte se zhodnocením, avšak bez státních příspěvků.

Pokud Vám do důchodu zbývá 5 let a nebudete chtít pracovat nebo přijdete o práci a bude těžké sehnat novou, můžete využít možnosti předdůchodu.

Další možnost, jak se dostat k naspořeným penězům, využijí nejspíše budoucí studenti, kterým začali jejich rodiče spořit v dětství. V 18 letech si budou moci totiž vybrat až 1/3 vložených peněz včetně zhodnocení třeba na studium a dále pokračovat ve spoření.

4) Až budu na rodičovské, nebudu si jej moci platit

Částku, kterou si spoříte na penzijko, je možné kdykoliv změnit, např. snížit, navýšit nebo na nějaký čas přestat platit vůbec. Pokud se tedy např. maminky chystají na rodičovskou dovolenou, mohou se domluvit s penzijní společností, u které si spoří, na změně výše pravidelného měsíčního příspěvku tak, aby jim to co nejvíce vyhovovalo. Nicméně abyste dostávali příspěvek od státu, je nutné si spořit měsíčně alespoň 300 Kč.

5) Peníze propadnou, když umřu

Penzijní spoření je ideální produkt, který dokáže zajistit nejen vás, ale také vaše blízké, a to i v případě vaší smrti. Ve smlouvě k penzijku si můžete zvolit osobu, která dostane naspořené peníze a ty získá i bez dědického řízení. Peníze, které si v penzijku naspoříte, tak rozhodně nepropadnou.

Reklama