Při práci s počítačem jsme schopni provádět věci, že by jeden žasl, které se nám však rozhodně nevyplácejí. Přidělávají nám spoustu práce, napínají naše nervy a často nás stojí i peníze. Katka Vrchotová z Počítačové školy Gopas upozorňuje na pět největších hříchů, které tíží naše PC uživatelské svědomí, a přináší jednoduché rady, jak se jich vyvarovat.

Nepořádek v počítači, nepořádek v životě

gopasReprezentativním příkladem pořádku v počítači a jeho složkách je stav vaší plochy. Pokud je váš oblíbený pohled do klidného lesa umístěný jako vzhled plochy již zcela neviditelný pod nánosy ikonek, pak zklidňujícím dojmem rozhodně nepůsobí a navíc je to znamení, že něco neklape. Plocha by měla primárně sloužit jako prostor pro data, se kterými momentálně pracujete. Příliš mnoho ikon a nadměrný počet neaktuálních souborů na plochu prostě nepatří. „Věřte, že pokud na ploše nastolíte pořádek a zavedete systém, jistě odvedete více práce a v lepší kvalitě,“ radí Kateřina Vrchotová z Gopasu. „Investice do úklidu se mnohonásobně vyplatí,“ dodává.

Počítač bez zálohy je jako lezení po skalách bez jisticího lana

Každý, i ten největší začátečník ví, že „je potřeba zálohovat“, ale kdo se touto poučkou řídí? Bohužel hlavně ti, kteří se již jednou spálili a přišli o svá cenná data. Přitom na zálohování není nic složitého. Všechna data lze většinou snadno zkopírovat na jediný externí disk a celá operace zabere pár minut. „Doporučuji každému jednou týdně nebo alespoň jednou za měsíc uložit všechna data, o něž nechcete přijít, na flashdisk. Budete si pak jisti, že vám při problémech s počítačem zůstanou,“ doporučuje lektorka Počítačové školy Gopas Vrchotová.

Klíč je pod rohožkou

gopasMálokdo dnes vystačí s hesly a přihlašovacími údaji, které si zapamatuje. Je třeba mít hesla poznamenána a právě to lze udělat více či méně bezpečně. Asi je nechcete mít uložena tak, aby si je mohl každý přečíst. Nejlepším řešením jsou speciální programy, do kterých si můžete hesla poznamenat a nikdo neoprávněný se k nim nedostane. Nejhorší volbou je, když si je zapíšete do textového souboru v počítači. Tady je může leckdo objevit a pak také zneužít. A kde necháváte klíče od domu? Pod rohožkou?

Zhasněte lampióny

Nevypínání počítače je, bohužel, běžným a rozšířeným zlozvykem. I když s postupujícím vývojem spotřeba přístrojů klesá, počítače stále patří mezi velké žrouty elektrické energie a vyplatí se je po skončení práce vypínat. „Určitě stačí uvádět počítač do režimu spánku nebo hibernace. Zkuste si osvojit tento jednoduchý zvyk, poznáte to i na své peněžence,“ radí Katka Vrchotová.

Instalace podezřelého softwaru

K.VrchotováVelmi nebezpečným zlozvykem při práci s počítačem je neuvážená instalace neověřeného softwaru. Lákavý a zajímavý software není vždy výhrou a často se i virus může tvářit jako bezpečnostní program. „Zde se vyplatí spoléhat na oficiální zdroje a zasvěcené informace IT médií. Každopádně doporučujeme si instalovaný software vždy prověřit,“ nabádá Katka Vrchotová z Gopasu. Váš počítač jistě ocení, když budete pečovat o jeho „zdraví“ a vaše práce bude rázem efektivnější.

O společnosti GOPAS, a. s.

Počítačová škola GOPAS je největším poskytovatelem školení v oblasti informačních technologií na českém i slovenském trhu. Ročně absolvuje odborné kurzy téměř 30 tisíc studentů, z nichž většinu tvoří specialisté IT. I přesto, že působí na poměrně malém trhu, patří GOPAS k jedněm z největších poskytovatelů IT školení v Evropě.

Reklama